Lumen, Lumen II – współczesna europejska sztuka szkła i witrażu

„Adam i Ewa” z cyklu „Stworzenie świata”. Francuski witraż współczesny w gotyckiej katedrze Notre-Dame w Rodez (pd. Francja). Projekt: Stephane Belzere; współpraca i wykonanie: Gilles Rousvoal – Atelier Duchemin, Paryż 2005/2007; technika fusing i malatura na szkle, utrwalana na ciepło; wym.: 1,5x9 m     To wystawa, którą przygotowuje polsko-francuskie stowarzyszenie Witraże 2000, z siedzibą w Paryżu, w partnerskiej współpracy z klasztorem OO. Dominikanów w Krakowie. Wystawa będzie prezentowana w gotyckich krużgankach tego klasztoru w lipcu 2007 roku.

 

Projekt jest kontynuacją cyklu wystaw, który został zapoczątkowany w tym samym miejscu w 2000 r. wystawą „Polski witraż współczesny”.     W grudniu 2005 r. roku została tu także zaprezentowana wystawa „Lumen, Lumen...” Wzięło w niej udział trzydziestu artystów zaproszonych z Francji, Polski i Węgier. Zaprezentowali oni rzeżbiarskie dzieła ze szkła artystycznego, a także projekty i realizacje współczesnych przeszkleń witrażowych oraz przykłady konserwacji witraży zabytkowych.

 

 

To kulturalne wydarzenie odniosło duży sukces zarówno artystyczny jak i medialny. W związku z tym, na życzenie polskiej publiczności, a zwłaszcza artystów witrażowych, stowarzyszenie „Witraże 2000” organizuje następną wystawę o tej tematyce z udziałem artystów francuskich, jak też twórców zaproszonych z Republiki Czeskiej i Slowacji, członków Unii Europejskiej.„Dolmen” – szkło artystyczne, rzeźba. Projekt i wykonanie: Jana Mihulova, Liberec (Czechy) 2005; technika: szkło dmuchane, formowane na ciepło, malatura; wym.: wys. 46 cm, szer. podst. 27 cm.     Wystawie towarzyszyć będzie seminarium, które odbędzie się w sali Kapitularza, przylegającej do krużganków klasztoru. Artyści witrażowi, biorący udział w wystawie, będą mogli przedstawić swoje idee, zaprezentować dorobek twórczy, jak również podzielić się doświadczeniem zawodowym z innymi twórcami jak i z publicznością.Wykłady będą bogato ilustrowane przeźroczami i filmami wideo.„Anioł” z cyklu „Zwiastowanie”. Polski witraż współczesny w gotyckim kościele św. Macieja we Wrocławiu. Projekt: Beata Stankiewicz-Szczerbik; wykonanie: pracownia Witraże Oleszczuk, Wrocław 2005, we współpracy z autorką projektu; technika: szkło termoformowane, malatura.     Celem wystawy i seminarium jest przede wszystkim spotkanie się artystów o różnorodnej kulturze i tradycji, z różnych krajów Europy, którzy zaprezentują swoją specyficzną twórczość w tej dziedzinie sztuki, z całkowitym respektem dla tożsamości narodowej.

Prezentacja ujawni zarówno różnice jak i podobieństwa między nimi Spotkania te mogą ułatwić nawiązanie znajomości, może przyszłej współpracy między artystami, jak także kontaktów z innymi fachowcami z tej dziedziny sztuki. Wystawa „Lumen, Lumen II” ma także cel dydaktyczny i kulturalno-oświatowy.

 

Organizatorzy mają nadzieję, że upowszechni wiedzę na temat współczesnej sztuki szkła i witraży wśród jak najszerszej publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży ze szkół artystycznych, artystów witrażowych, historyków sztuki, konserwatorów zabytków, architektów oraz wszystkich zainteresowanych tym tematem osób, zarówno ze środowiska sakralnego jak i świeckiego – być może przyszłych zleceniodawców.


     Wystawa w swoim założeniu, ma mieć charakter europejski, ewolucyjny i cykliczny. Przewiduje się również prezentację tej wystawy w innych miastach, zarówno w Polsce jak i we Francji. W październiku 2007 r. wystawa ma być pokazana we Wrocławiu w nowej galerii sztuki „U Wujka”, a w 2008 – w Orleanie, stolicy Regionu Centrum we Francji, w ramach współpracy i wymiany kulturalnej między tym regionem a województwem małopolskim.

 

Projekt uzyskał patronat honorowy ze strony Genralnego Konsulatu i Instytutu Francuskiego w Krakowie, jak też Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz subwencje finansowe zarówno polskie jak i francuskie.

 

Wystawa
Miejsce: krużganki klasztoru OO. Dominikanów, ul. Stolarska 12, 31-043 Kraków
Data: 7-29 lipca 2007 r.
Wernisaż: sobota 7.07., godz. 17.
Czynna: codziennie w godz. 8-20. Wstęp wolny.


Seminarium
Miejsce: sala Kapitularza w krużgankach klasztoru OO. Dominikanów
Data: sobota, 7.07., w godz. 9-14. Wstęp wolny.
Program wystawy i seminarium będzie dostępny na miejscu oraz na stronie internetowej „Świata Szkła” www.swiat-szkla.pl

„Diatreta ze spaghetti” – szkło artystyczne, naczynia. Kompozycja, projekt i wykonanie: Peter Borkovics, Budapeszt (Węgry) 2007; technika: szkło gięte, formowane palnikiem na ciepło; śred. naczynia od góry 18 cm.


W ramach patronatu medialnego „Świat Szkła” zamieści relację z wystawy oraz opublikuje wybór materiałów seminaryjnych i portfolio wystawców.Ewa Grzech

 

więcej: Świat Szkła 6/2007

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.