Fusing coraz popularniejszy


 Technologia ta daje wielkie możliwości projektantom, pozwala rozszerzyć zastosowania szkła artystycznego i wytwarzać niezwykłe przedmioty o zróżnicowanej formie i wielkości. I jest w Polsce coraz popularniejsza.

Co to jest fusing?
   Jest to kontrolowane spajanie (wtapianie) szkieł w wysokich temperaturach w piecu szklarskim w celu osiągnięcia jakiegoś efektu estetycznego. Materiałem wyjściowym jest szkło płaskie, układane w piecu zwykle w dwóch lub więcej warstwach. Podczas wypału może ono być także kształtowane przy użyciu odpowiednich form.

Konieczne jest przy tym ścisłe zachowanie określonych reguł technologicznych. Podstawowym warunkiem udanego wtopienia jest użycie szkieł o identycznych właściwościach fizycznych. Określa się je za pomocą współczynnika rozszerzalności cieplnej, w handlu nazywanego „C.O.E.” (skrót pochodzi z jęz. ang.). Dwa przypadkowe szkła stopione razem z pewnością się rozpadną.

   Niektórzy światowi producenci szkła witrażowego wytwarzają także specjalne szkło do fusingu. Popularnie określa się je jako szkło „kompatybilne”. Jest ono specjalnie sprawdzone i oznakowane jako tested compatibile, z podaną wartością COE., np. popularne szkło Spectrum z USA ma COE 96.

   Ze względu na dość wysoką cenę szkła do fusingu coraz większą popularność zdobywa kolorowe szkło kompatybilne ze zwykłym floatem. Zdecydowanie wpływa to na obniżenie kosztów. Najnowszym produktem tego typu jest szkło Baoli, oferowane w szerokiej gamie kolorystycznej, wraz z odpowiednimi preparatami do zdobienia i barwienia floatu.

Co można wyprodukować metodą fusingu?
   Najprostszym produktem jest płaski panel dowolnej grubości i o dowolnym zdobnictwie. Może być użyty do wypełnień drzwiowych, jako blat stołu lub element przegrody architektonicznej. Każde płaskie szkło można ukształtować w piecu na specjalnej formie a formę można wykonać samodzielnie. W efekcie możemy tworzyć niezwykle różnorodne przedmioty, jak ramy luster, parawany, naczynia, obudowy zegarów, gadżety reklamowe, pamiątki i wiele innych.

   Niezwykle ciekawy efekt daje zastosowanie dwukolorowego szkła połyskującego, tzw. dichroic glass. Zmienia ono kolor zależnie od kąta padania światła. Do zdobienia używa się także płatków i nitek szklanych, frytów i farb bąbelkowych. Wszystkie te dodatki winny być kompatybilne ze szkłem podkładowym.

   Przy fusingu powstają niekiedy efekty nieprzewidziane i niekorzystne. Niektóre szkła opalowe w wypale ulegają dewitryfikacji. Rezultat jest taki, że na ich powierzchni powstają matowe, brzydkie plamy.

   Czasami spodnia strona szkła po wypale jest nierówna lub szkło przylgnie do formy. Istnieją jednak preparaty skutecznie przeciwdziałające takim zjawiskom.

Co jest potrzebne do fusingu?
   Warunkiem zasadniczym jest znajomość technologii, natomiast podstawowym elementem jest piec z programatorem. Gabaryty komory pieca warunkują wielkość naszych wytworów. Poza odpowiednim szkłem niezbędne są także preparaty pomocnicze, separatory, farby i różne środki zdobnicze do wzbogacania efektu finalnego naszego projektu. Wycinanie niektórych nieregularnych, skomplikowanych elementów ze szkła może nastręczać duże trudności.

   W takim przypadku niezbędna jest pilarka pierścieniowa Taurus 3, która wycina dowolne kształty w szkle do grubości 10 mm (także w ceramicznych płytkach, kamieniu itp.). Za jej pomocą można wycinać nawet litery.

Wszystkie powyżej opisane elementy, jak szkło Baoli, piece, formy i materiał do form, farby i narzędzia, łącznie z know-how i kursami fusingu oferuje firma Arts&Hobby Centrum w Warszawie.

www.artshobby.pl
 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.