Sztuka nie ma ograniczeń, może tylko nabrać skrzydeł, gdy pojawi się ku temu impuls. I nie zawaha się użyć każdego materiału, aby pokazać, że nie ma rzeczy i wyzwań niemożliwych. Można się o tym przekonać, przeglądając galerię Klimas art, zestaw obrazów inspirowanych największymi dziełami malarstwa, wykonanych z… wkrętów do drewna. Dwadzieścia niezwykłych prac to dzieło młodych artystek z Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu.

 

20221216wkret dziewczyna-z-perla-slider

Dziewczyna z perłą. Fot. Klimas Wkręt-met

 

Obrazy inspirowane największymi dziełami malarstwa to efekt realizacji konceptu producenta elementów złącznych, firmy Klimas Wkręt-met, która zaprosiła do udziału w projekcie młodych artystów z Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. Dzieła Van Gogha, Muncha, Moneta, Podkowińskiego czy Matejki zyskały nowe oblicze w formie płaskorzeźby, uzyskanej dzięki wkrętom do drewna.

 

20221216wkret tahitanskie-kobiety-na-plazy

Tahitańskie kobiety na plaży. Fot. Klimas Wkręt-met

Projekt ma charakter eksperymentu, którego celem było nadanie akcesoriom montażowym nowego, bardziej kreatywnego zastosowania. Jak widać, w odpowiednich rękach wkręty do drewna stały się narzędziem wyrazu artystycznego, inspiracji i rozwijania kreatywności. Dwie młode artystki miały okazję zmierzyć się z nową dla nich techniką, a efektem są obrazy, obok których nie da się przejść obojętnie.

 

 

20221216wkret gwiezdzista-noc
 Gwieździsta noc. Fot. Klimas Wkręt-met

Dwadzieścia niezwykłych dzieł o wymiarach 50x70 cm zostało wykonanych na podkładzie z drewna sosnowego oraz lipowego. W każdym użyto około 3500 wkrętów, czyli łącznie to blisko 70 000 wkrętów do drewna KMWHT Klimas Wkręt-met. Wyjątkowa budowa wkrętów z podwójnym gwintem, specjalnym frezem rozwierającym oraz końcówką frezującą znacząco ułatwiła i przyspieszyła ich pracę – można je było wkręcać bez konieczności wcześniejszego nawiercania.

 

20221216wkret szal-uniesien-slider

Szał uniesień. Fot. Klimas Wkręt-met

Warstwa malarska nawiązuje do pierwowzorów najbardziej znanych dzieł sztuki różnych epok. Efektywności dodaje nadanie płaskim obrazom przestrzeni. Uzyskano go dzięki zastosowaniu kilku długości wkrętów. Umieszczone w desce na rożnych głębokościach wydobywają z rysunku kształty, tworząc trójwymiarowy efekt.

 

 20221216wkret impresja-slider

Impresja. Fot. Klimas Wkręt-met

 20221216wkret trwalosc-pamieci-slider

Trwałość pamięci. Fot. Klimas Wkręt-met


Twórczyniami wyjątkowej galerii Klimas Art są dwie młode artystki Magdalena Berdychowska i Oliwia Strzopa – obie związane z Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu. Magdalena jest jego uczennicą, od dawna wiąże swoją przyszłość ze sztuką i rozwija się w jej kierunku, kocha historię sztuki. Bierze udział w licznych konkursach (laureatka VIII Biennale Autoportretu w Radomiu ) i plenerach (m.in. VIII Międzynarodowych Artystycznych warsztatów rzeźbiarskich im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie). Poprzez tworzenie swoich prac dla Klimas Wkręt-met pragnie zaprosić odbiorcę do obcowania z dziełami mistrzów.

 

 20221216wkret syn-czlowieczy-slider

Syn człowieczy. Fot. Klimas Wkręt-met

20221216wkret sloneczniki-slider

Słoneczniki. Fot. Klimas Wkręt-met

 

Oliwia to absolwentka wiśnickiego Plastyka, a obecnie studentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, stypendystka Fundacji Kyoto-Kraków. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, grafiką, ceramiką oraz fotografią. Odnosi sukcesy w konkursach artystycznych. Bierze udział w wystawach zbiorowych, m.in. w cyklu Inklinacje, w latach 2019-20, oraz w Nocy Muzeów 2022 warszawskiego centrum Defabryka. W marcu 2022 zrealizowała pierwszą wystawę indywidualną, mieszka i tworzy w Krakowie.

 

20221216wkret pocalunek-slider

Pocałunek. Fot. Klimas Wkręt-met

20221216wkret mezczyzna-w-czerwonym-turbanie

Mężczyzna w czerwonym turbanie. Fot. Klimas Wkręt-met

 

Galeria Klimas art to przykład interdyscyplinarnej sztuki, która nie tylko nadaje przedmiotom nowego znaczenia, ale jest też okazją do rozwijania go i rozszerzania na inne dziedziny. Już wkrótce będziemy mieli okazję poznać kolejną odsłonę tego projektu. Jak zapewniają jego twórcy, nie skończy się na mecenacie młodych artystów.

 

 20221216wkret dziewczynka-z-chryzantemami

Dziewczynka z chryzantemami. Fot. Klimas Wkręt-met

 

Całą galerię można zobaczyć pod adresem : www.art.klimas.com

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.