Od roku firma SWISSPACER podlega nowemu zarządowi
Francis Cholley pełni funkcję dyrektora zarządzającego SWISSPACER od marca 2022 roku.Pierwszy rok jego zarządzania kończy się dodatnim bilansem ekonomicznym i optymistyczną wizją dalszego rozwoju firmy. Głównym jej celem jest nadal zrównoważony rozwój w duchu odpowiedzialności społecznej i ekologicznej.
Miniony rok był dla producenta ciepłych ramek dystansowych bardzo zadowalający. Jak mówi Francis Cholley: – Podobnie jak inni, musieliśmy zmierzyć się ze wzrostem cen surowców i energii. Dlatego tym bardziej cieszę się, że mimo niedoborów surowca zawsze udawało nam się zaspokoić niezmiennie wysoki popyt.
Od roku Francis Cholley jest dyrektorem zarządzającym SWISSPACER © SWISSPACER
Dodatni bilans obejmuje również wprowadzenie na rynek nowego produktu SWISSPACER Ultimate Pro: Z nową ramką pracuje się jeszcze łatwiej. – Zmieniony skład materiału daje naszemu produktowi jeszcze większą elastyczność. Wpływa to na efektywność produkcji. Po testach wyjątkowo pozytywnie oceniają tę zmianę zwłaszcza producenci bardzo dużych szyb zespolonych – dodaje Francis Cholley.
Pomimo dobrego pierwszego kwartału 2023, Dyrektor Zarządzający wnikliwie analizuje również inne istotne aspekty prowadzenia działalności w bieżącym roku: – Trend spadkowy na rynku może się jeszcze umocnić w dalszej części roku, ponieważ rynek remontów nie zrekompensuje niższego popytu na nowe budownictwo – obserwujemy sytuację bardzo uważnie.
Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że firma ma bardzo dobrą pozycję międzynarodową i generuje znaczne obroty również poza Europą. Czy to na kontynencie amerykańskim, czy w regionie azjatyckim – jest wiele krajów, które coraz bardziej koncentrują się na europejskich specyfikacjach produktowych i know-how w obszarze budownictwa.
Dużym zainteresowaniem cieszą się także nowe możliwości zastosowania szkła izolacyjnego – nie tylko w klasycznych rozwiązaniach okiennych i fasadowych. Wszędzie tam, gdzie szkło izolacyjne musi być zastosowane ze względu na wymogi izolacji cieplnej i gdzie należy zminimalizować kondensację pary wodnej, ciepłe ramki dystansowe wnoszą znaczącą poprawę wymaganych parametrów.
Zrównoważony rozwój pozostaje głównym wyzwaniem
– Branża budowlana, a w szczególności rynek mieszkaniowy, to kluczowe dźwignie przeciwdziałania globalnemu ociepleniu – podkreśla Cholley. – Jestem głęboko przekonany, że niski wskaźnik śladu węglowego szybko stanie się integralną częścią wydajności i konkurencyjności każdego produktu. Wartości wskaźnika ekologicznego osiągane przy budowie i eksploatacji budynku są już kluczowymi cechami produkcji budowlanej – a każdy komponent ma się do nich dodatkowo przyczynić.
Ponadto firma SWISSPACER zauważa, że w różnych krajach zmieniają się określane przez rządy specyfikacje dotyczące ilości emitowanego CO2 związanego z nowymi budynkami. Na przykład Francja ograniczyła obecnie całkowitą ilość CO2, która może być emitowana podczas budowy budynku. – Ten trend będzie się nasilać w całej Europie oraz poza nią, i będzie mieć znaczący wpływ na rynek budowlany – z przekonaniem mówi Cholley.
Wszędzie tam, gdzie szkło izolacyjne musi być zastosowane ze względu na wymogi izolacji cieplnej i gdzie należy zminimalizować kondensację pary wodnej, ramki dystansowe SWISSPACER znacząco poprawiają wymagane parametry. © SWISSPACER
SWISSPACER jest jednym z niewielu producentów ciepłych ramek dystansowych, który może się pochwalić udokumentowaną Deklaracją Środowiskową Produktu (EPD) dla wszystkich typów i szerokości ciepłych ramek dystansowych. Szczególnie jeśli chodzi o ślad węglowy, firma jest wyraźnym punktem odniesienia dla całej branży.
– Naszą strategią jest bycie liderem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i wyraźne oddzielenie wzrostu wyników biznesowych od emisji CO2 – wyjaśnia Cholley.
Nowa ramka SWISSPACER Ultimate Pro jest dużo łatwiejsza w obróbce. Zmieniony skład materiału nadaje produktowi jeszcze większą elastyczność. © SWISSPACER
– Zamierzamy ograniczać emisję gazów cieplarnianych w odniesieniu do danych z 2017 roku – niezależnie od rzeczywistej wielkości produkcji w kolejnych latach. Dążymy do zmniejszenia bezpośrednich i pośrednich emisji w kolejnych latach o około 30%. W przypadku wszystkich innych emisji, które są emitowane w całym cyklu życia produktu, na przykład podczas transportu czy gospodarki odpadami, dostrzegamy również duże szanse na ich zmniejszenie o około 15% – mówi optymistycznie Cholley.
Korzyści dla klienta na pierwszy rzut oka
SWISSPACER rozumie swoją rolę również jako zapewnienie swoim klientom jak najlepszego wsparcia. Udziela go zwłaszcza w takich procesach, jak: indywidualne dopasowanie usług technicznych, dostosowanie do wymogów zrównoważonego rozwoju w celu uzyskania EPD czy też przy rozbudowie cyfrowych procesów zarządzania – od zamówienia klienta poprzez cykl produkcji i dostawy.
– Takie wsparcie wpływa na jego doświadczenie. Właśnie taką przewagę konkurencyjną SWISSPACER chce zaoferować swoim odbiorcom – mówi Francis Cholley.
Nowa ramka wpływa pozytywnie na efektywność produkcji szyb zespolonych. Po testach wyjątkowo dobrze oceniają tę zmianę zwłaszcza producenci bardzo dużych szyb zespolonych.” © SWISSPACER
Nawet po prawie 30 latach pracy w Saint-Gobain, stanowisko dyrektora zarządzającego w SWISSPACER jest dla Francisa Cholleya czymś wyjątkowym: – Z osobistej perspektywy praca w SWISSPACER dała mi możliwość odwiedzenia różnych krajów i pracy w środowisku międzynarodowym. To wspaniałe, że po tylu latach w branży nadal stoją przede mną ekscytujące i wymagające wyzwania.