Przeszklenie 360 stopni łączy w sobie efektywność energetyczną i estetykę

Nie sposób już wyobrazić sobie współczesnej architektury bez wielkogabarytowych przeszkleń budowlanych. Zapewniają one najlepsze widoki, wprowadzają dużo naturalnego światła do wnętrz, a tym samym zmniejszają koszty sztucznego oświetlenia. Jednocześnie szklane powierzchnie od dawna można planować bez uszczerbku dla efektywności energetycznej - pod warunkiem, że odpowiednie rozwiązania zostaną zastosowane we właściwych miejscach w budynku.

 

Dzieje się tak dlatego, że potencjał oferowany przez szkło powlekane jest często marnowany przez standardowe przeszklenia. Potrzebna jest zatem koncepcja oszklenia 360 stopni, która uwzględnia wszystkie aspekty związane z energią, a także aspekty projektowe.

 

Podczas całościowego planowania z wykorzystaniem szkła, wielkość powierzchni szklanych, lokalizacja budynku, a także orientacja i sposób użytkowania to tylko niektóre z czynników, które należy wziąć pod uwagę. Dzięki ukierunkowanemu doborowi szkła izolacyjnego można odpowiedzieć na indywidualne wymagania danej powierzchni fasady i znacznie zoptymalizować efektywność energetyczną.

 

Grupa SANCO oferuje w tym celu szeroką gamę szkła powlekanego, które umożliwia znalezienie odpowiedniego rozwiązania dla każdej strefy klimatycznej, każdej lokalizacji i każdej sytuacji montażowej. Trzy parametry są szczególnie ważne: całkowita przepuszczalność energii (wartość g), przepuszczalność światła (LT) i współczynnik przenikania ciepła, tzw. wartość U.

 

 

Wybór powłoki w zależności od stron świata
Ważnym czynnikiem wpływającym na celowość stosowania powłok ze szkła izolacyjnego jest orientacja budynku. W umiarkowanych strefach klimatycznych wysokie natężenie promieniowania jest osiągane na wschodnich i zachodnich fasadach odpowiednio w godzinach porannych i popołudniowych, zwłaszcza w miesiącach letnich.

 

Dlatego przy wyborze powłoki należy wziąć pod uwagę zrównoważony związek między kontrolą słoneczną, izolacją termiczną i przepuszczalnością światła. Powłoka szklana, taka jak SANCO Sun COMBI 74/42, optymalnie łączy te trzy właściwości. Zapewnia dobre oświetlenie wnętrza, przyjemne temperatury latem i zimą, a tym samym oszczędza cenną energię.

 

 20231122Glas Troesch 360 Glazing Copyright iStock Frank Boston 01

Na elewacjach wschodniej i zachodniej zalecane są szyby o wysokiej selektywności ze względu na płaski kąt napromieniowania i wysoki dopływ ciepła odpowiednio rano i po południu.

 

Planowanie elewacji południowych jest bardziej złożone. W tym przypadku intensywne promieniowanie słoneczne w miesiącach letnich może powodować znacznie wyższe obciążenia termiczne pomieszczeń wewnętrznych. Jednocześnie, w celu zminimalizowania kosztów ogrzewania w zimie, pasywne zyski energii słonecznej są bardziej pożądane w chłodniejszych miesiącach.

 

Aby sprostać tym sprzecznym wymaganiom, zaleca się stosowanie szkła zespolonego, takiego jak wysoce selektywna SANCO Sun COMBI 70/35. Dzięki współczynnikowi g na niskim poziomie 35%, zapewnia ono bardzo dobrą ochronę przeciwsłoneczną, podczas gdy przepuszczalność światła wynosi 70%, zapewniając w ten sposób pożądany zysk energii słonecznej w zimnych porach roku.

 

 20231122Glas Troesch 360 Glazing Copyright iStock Frank Boston 01

Fasady skierowane na południe są narażone na intensywne nagrzewanie, co wymaga szczególnie wysokiego poziomu ochrony przeciwsłonecznej. Jednocześnie pożądana jest wysoka przepuszczalność światła. Obraz: Screenshot Video 360° Glazing © iStock/Franck Boston

 

Wymagania dotyczące elewacji od strony północnej są zupełnie inne: Tutaj promieniowanie słoneczne jest tylko pośrednie, dlatego ochrona przed letnim upałem może być zaniedbana po tej stronie fasady. Właściwości termoizolacyjne i przepuszczalność światła są zatem najważniejsze przy wyborze oszklenia.

 

Dzięki wartości Ug do 0,5 W/m2K i bardzo wysokiej przepuszczalności światła wynoszącej co najmniej 74 procent, technicznie dojrzałe przeszklenia, takie jak SANCO Plus EN2, są tutaj jak najbardziej odpowiednie.

 

 20231122Glas Troesch 360 Glazing Copyright iStock Frank Boston 01

Słońce rzadko świeci na północy, więc SANCO wybrało szkło termoizolacyjne o najwyższej możliwej przepuszczalności światła dla tej strony fasady. Obraz: Screenshot Video 360° Glazing © iStock/Franck Boston

 

Przy wyborze szkła należy wziąć pod uwagę preferencje projektowe
Choć planowanie w sensie przeszklenia 360 stopni może być skomplikowane: jeśli planiści i eksperci od szkła współpracują ze sobą, można znaleźć indywidualne rozwiązania, które obejmują również wygląd zewnętrzny fasady. Obecnie szczególnie poszukiwane jest szkło neutralne kolorystycznie o wysokim współczynniku oddawania barw, który dla wspomnianych powłok wynosi od 95 do 98. W ten sposób można podkreślić nowoczesność, otwartość i przejrzystość budynków z dużymi przeszkleniami bez wpływu dominującego koloru szkła.

 

Te i inne tematy dotyczące naszych szyb zespolonych, a także białą księgę na temat przeszkleń 360 stopni, dostarczamy bezpośrednio do Twojej skrzynki e-mail wraz z naszym biuletynem SANCO: https://www.sanco.de/newsletter

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.