Zapewnienie odpowiednich termicznych i higienicznych warunków otoczenia ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia i podtrzymania wysokiej sprawności fizycznej i umysłowej człowieka. Każdy budynek powinien być wyposażony w prawidłowo działającą wentylacje, aby zapewnić sprawną wymianę powietrza. Jest to warunek konieczny do stworzenia mikroklimatu, przyjaznego dla człowieka i jego dobrego samopoczucia.
Wymiana powietrza umożliwia spełnienie warunków higienicznych i zdrowotnych poprzez rozcieńczenie substancji szkodliwych lub ich bezpośrednie odprowadzenie. W praktyce często nie przestrzega się podstawowych zasad wentylacji, skutkiem czego powietrze zawiera zbyt dużą ilość dwutlenku węgla oraz szereg innych związków chemicznych, powodujących zmęczenie i złe samopoczucie ludzi.
Przy złej wentylacji zwiększa się wilgotność powietrza - okna mogą być zaparowane, a na ścianach, w zimnych miejscach, skrapla się para wodna. Takie środowisko stwarza korzystne warunki dla rozwoju pleśni, grzybów, które mogą niszczyć budynek wnikając w jego konstrukcję.
Wentylacja naturalna
W wielu istniejących budynkach jest zastosowana tzw. wentylacja grawitacyjna (wentylacja naturalna). Tego typu rozwiązanie jest słuszne wtedy, gdy jest swobodny naturalny dopływ powietrza do pomieszczenia. Okna starej generacji z reguły były dosyć nieszczelne i doprowadzały dużą ilość powietrza do budynku. W takich warunkach wentylacja naturalna funkcjonuje w sposób właściwy. Obecnie, gdy stosuje się okna i drzwi wyposażone w dobrej klasy uszczelki, napływ powietrza jest niemożliwy. W takim przypadku nawet poprawne rozmieszczenie kanałów wywiewnych nie zapewni odpowiedniej wymiany powietrza w pomieszczeniu.
Otwory wentylacyjne
Jako naturalny nawiew powietrza do pomieszczenia można zastosować okno wyposażone w siłownik systemu FLS. Jest to rozwiązanie stosowane zarówno
w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych, rezydencjach, jak i obiektach sportowych, sakralnych czy przemysłowych.
Tego typu wentylacja okienna może zapewnić odpowiednią temperaturę, wilgotność, przepływ powietrza. Są to trzy podstawowe elementy wpływające na komfort cieplny.
Temperatura
Temperatura powietrza wewnątrz pomieszczenia jest najważniejszym czynnikiem równowagi termicznej między organizmem ludzkim a otoczeniem.
Wilgotność
Wilgotność względna, niezależnie od temperatury, nie powinna spadać poniżej 30% przy długotrwałym przebywaniu ludzi w pomieszczeniu, dopuszczalne są krótkotrwałe spadki wilgotności do 20%.
Wyższa wilgotność w pomieszczeniu może powodować kondensacje pary wodnej, powstawanie zagrzybień. Skutecznym sposobem uniknięcia tego typu sytuacji jest unikanie osiągnięcia temperatury punktu rosy.
Prędkość powietrza
W pomieszczeniach wentylowanych w strefie przebywania ludzi należy zwrócić uwagę na przepływ powietrza, ponieważ odczuwane przez człowieka wewnątrz pomieszczenia zimno jest często wynikiem wysokich prędkości powietrza tzw. przeciągów.
Funkcje systemu wentylacji okiennej FLS
Często zdarza się, że otwieramy okna w celu przewietrzania pomieszczenia i wtedy wychodzimy na dłuży czas. Zimą w takich sytuacjach ponosimy większe koszty ogrzewania. Stosując FLS kontrolujemy wentylację. Pomieszczenie przewietrzane jest tak długo, jak to jest niezbędne - mniej w zimie, więcej latem. Jeżeli za oknem pada deszcz, wieje silny wiatr lub jest niska temperatura okno zamyka się automatycznie i jest zaryglowane tak jak ma to miejsce przy zamknięciu ręcznym. Świetliki i wszystkie inne niedostępne lub trudno dostępne okna mogą być łatwo obsługiwane z odległości poprzez pilota.
Układ FLS umożliwia normalną eksploatację okna, tzn mycie, otwieranie. Sterować trybem pracy można za pomocą pilota, ręcznie lub poprzez komputer PC (możliwość programowania). System może również współpracować z sieciami LON lub EIB, jego funkcjonalność podnosi sterowanie tzw. wymuszone, polegające na otrzymywaniu sygnałów „zamknij", „otwórz" z różnego rodzaju czujników np. wilgotności lub dymu.
Do montażu systemu FLS należy wybrać okna zamontowane w budynku, w miejscu możliwie małego hałasu zewnętrznego. Jakość wentylacji zależy od jakości powietrza zewnętrznego. Skuteczność wentylacji w tego rodzaju systemie zależy głównie od warunków zewnętrznych. Nie jest zbyt efektywny podczas gorących i wilgotnych miesięcy letnich.
Zalety wentylacji okiennej
• Dostarcza chłodne powietrze bez używania systemu wentylacji mechanicznej.
• Zapewnia wentylację bez wentylatorów (eliminuje hałas wentylatorów i silników).
• Redukuje koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.
• Uważnie zaprojektowana zmniejsza zużycie energii.
Wojciech Orzyłowski
BELIMO Siłowniki S.A.
więcej informacji: Świat Szkla 2/2005