FORMLINE i OPTIMAX - stoły do automatycznego rozkroju, służą do wycinania prosto- i krzywoliniowych formatek w szkle float. W skład serii FORMLINE wchodzą stoły uchylne. Urządzenia mogą być wyposażone w szlifierką do zdzierania miękkiej powłoki (Low-E). Standardowa szybkość cięcia i szlifowania wynosi odpowiednio 120 m/min i 80 m/min.
Stoły OPTIMAX można zamawiać, także z systemem PLUS, umożliwiającym cięcie i szlifowanie z prędkością odpowiednio 160 m/min i 120 m/min. Szybkość robocza jest zoptymalizowana w zależności od rodzaju i wielkości szkła. Podciśnieniowe usuwanie pozostałości po szlifowaniu zapewnia stałe zachowanie jakości.
Automatyczny załadunek szkła
Dostępne są automatyczne podajniki jedno- i dwustronne, jak również portalo-we (bramowe) systemy załadunku. Urządzenia te są coraz bardziej popularne, gdyż gwarantują bezpieczeństwo, wyższą wydajność i możliwość obróbki wielu rodzajów szkła. Dwustronne podajniki szkła o wymiarach 3x2 i 6x3 m, mogą jednocześnie obsługiwać do 4 stojaków, ustawionych w jednym rzędzie (razem 8). Proces załadunku może być wstępnie zaprogramowany, gwarantując automatyczny wybór odpowiedniego stojaka. Natomiast systemy portalowe mogą być różnorodnie konfigurowane - stojaki typu A i L (w tym samochodowe), jak również systemy gęstego magazynowania. Odpowiednio zaprojektowany magazyn pozwala na ciągłą pracę linii do rozkroju, nawet podczas rozładunku transportu szkła.
Cięcie szkła laminowanego
W zakresie stołów do cięcia szkła laminowanego oferowane są maszyny obsługiwane ręcznie - VSG M-33 i M-37 dla szkła o wymiarach 3x2 m, jak i sterowane automatycznie VSG A-46 dla szkła 3x2 albo 6x3 m. Uzbrojenie urządzenia w dodatkowy most pozwala na automatyczne, krzywoliniowe cięcie szkła float oraz szlifowanie miękkiej powłoki (Low-E). Opcja ta jest zalecana w przypadku cięcia miękkopowłokowe-go szkła laminowanego, które zostanie następnie zastosowane w szybach zespolonych. Możliwość zastosowania podwójnej głowicy do szlifowania, z tarczami szlifierskimi o średnicy 10 mm i 20 mm jest niespotykana w podobnych maszynach innych firm.
Rys. 1. Stoły do rozkroju OPTIMAX zapewniają wysoką wydajność przy cięciu i szlifowaniu szkła float. Szybkość cięcia do 160 m/min. Opatentowany system TWIN podwójnego szlifowania jest dostępny na zamówienie
Rys. 2. Seria FORMLINE jest optymalnym rozwiązaniem dla zakładów o średniej zdolności produkcyjnej - umożliwia uzyskanie stosunkowo wysokiej wydajności, przy zachowaniu dużej dokładności cięcia
Rys. 3. Portalowy system załadunku (suwnica)
Rys. 4. Podajnik dwustronny
Rys. 5. VSG M - półautomatyczna linia do cięcia szkła laminowanego
Automatyczne łamanie szkła
Urządzenia do automatycznego łamania szkła są dostosowane do szkła 3x2 albo 6x3 m. Dostępne są dwie opcje: łamanie statyczne, albo dynamiczne. Obsługa urządzenia jest nieskomplikowana.
Nowe, unikalne rozwiązania
ReMaster - system do transportu i składowania tafli pozostałych po cięciu, był ostatnio przedstawiony na Targach Glasstec 2004. Innowacyjny i unikalny system pozwala magazynować tafle pozostałe po cięciu, do ponownego użytku. Tafle są składowane w pozycji horyzontalnej, powyżej stołu do rozkroju (OPTIMAX w przypadku szkła float, lub VSG A-46 w przypadku szkła laminowanego).
Zintegrowana głowica służy zarówno do cięcia szkła float, jak i zdzierania miękkiej powłoki. Może być stosowana w stołach do cięcia szkła float oraz szkła laminowanego.
Rys. 6. W pełni zautomatyzowana linia do cięcia szkła laminowanego, ze stołem VSG A-46, zapewniająca wysoką wydajność produkcji
Rys. 7. W pełni automatyczna stanowisko do łamania szkła
Rys. 8. ReMaster był jedną z głównych atrakcji targów Glasstec 2004
Rys. 9. Głowica tnąca i szlifująca krawędź szkła
więcej informacji: Świat Szkla 1/2005