Projektowanie ogrodu zimowego przy domu należy rozpocząć od wyboru jego kształtu, miejsca pod jego budowę oraz materiałów, z jakich będzie wykonany. Wszystkie elementy ogrodów zimowych, a przede wszystkim profile aluminiowe i szkło, dobierane muszą być indywidualnie dla każdego domu, według potrzeb klientów i możliwości projektowych. Ważne jest także sporządzenie specjalistycznych pomiarów. Dlatego większość firm oferujących systemy do budowy ogrodów zimowych jednocześnie umożliwia zamówienie projektu, jak i profesjonalnego montażu wykonywanego przez specjalistów firmy. Rozwiązania projektowe i materiały do budowy ogrodów dostępne są m.in. w ofercie OKNOPLAST - Kraków.
    Każdy z elementów ogrodu zimowego musi być właściwie zaprojektowany, ponieważ w pomieszczeniach z dużą ilością przeszkleń szczególnie trudno utrzymać jest stałe, optymalne warunki środowiskowe. Ważne są fundamenty i ich izolacja wilgotnościowo-termiczna, system wentylacji i ewentualne ogrzewanie. Tym bardziej, że nie każdy klient wykorzystuje ogród zimowy w taki sam sposób. Dla jednego jest to dodatkowe pomieszczenie wykorzystywane jako jadalnia, czy pokój wypoczynkowy, dla innego to oranżeria, w której hoduje ulubione gatunki roślin. A zatem warunki klimatyczne, jakie są wewnątrz oczekiwane będą się znacznie różniły. I tę przewidywaną funkcję musi już uwzględniać projekt.
    Jedną z najważniejszych kwestii w procesie projektowania ogrodu zimowego jest właściwe opracowanie konstrukcji jego ścian i dachu. Powinna być trwała, ponieważ musi być odporna na działanie wiatru oraz utrzymać ciężar śniegu zalegającego na dachu w zimie. Toteż preferowane jest aluminium i stal. Elementy boczne ogrodu zimowego, montowane miedzy słupami, mogą być wykonane w dowolnym systemie, zarówno z PVC, aluminium, jak i drewna.
    Bardzo ważny jest wybór odpowiednich szyb. W zależności od pory roku, właściwie dobrane szyby sprzyjają utrzymaniu ciepła w ogrodzie lub nie dopuszczają do nadmiernego ogrzania się jego wnętrza. Konstrukcja, wraz z szybami, narażona jest na działanie czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury, wiatr, deszcz oraz śnieg i w związku z tym powinna mieć wysoki poziom szczelności. Tutaj istotny jest dobór właściwych współczynników izolacyjności ram i szyb, które będą zastosowane w konstrukcji.

    Produkty rekomendowane przez OKNOPLAST–Kraków do budowy ogrodów zimowych:
● profile aluminiowe ALUPROF MB, TS ALUMINIUM, REYNAERS, SCHUECO;
● szyby zespolone z zastosowaniem szkła zwykłego lub bezpiecznego, o dobranych w zależności od potrzeb klienta współczynnikach przenikania ciepła, energii słonecznej i światła;
● różnego typu okna i drzwi, w tym okna dachowe oraz drzwi podnoszono-przesuwne;
● elementy dodatkowe: nawiewniki, rolety zewnętrzne.

    Ogrody zimowe są coraz bardziej popularne. Rośliny w nich umieszczone wzbogacają nasze domy nie tylko pod względem estetycznym, jako element wystroju wnętrza, ale również mają właściwości zdrowotne. Dzięki nim powietrze oczyszczane jest z trującego dwutlenku węgla, a stały kontakt z naturą wycisza i uspokaja człowieka. Zielony kolor roślin ma kojący wpływ na układ nerwowy i działa relaksacyjnie. Warto więc zainwestować we własne zdrowie i stworzyć w swoim domu oazę spokoju jaką jest zimowy ogród.

OKNOPLAST-Kraków

więcej i nfoirmacji: Świat Szkła 6/2009

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.