Image

Osłony zewnętrzne

Na początku pomyślmy o szklanym dachu, ponieważ to na niego słońce będzie świeciło najmocniej. Chcąc ograniczyć ilość absorbowanego ciepła warto go zacienić specjalnymi zewnętrznymi roletami lub markizami materiałowymi zaprojektowanymi na potrzeby dachów ogrodów zimowych, nawet tych o dużych powierzchniach.

Radosław Klepko, Product Manager Reynaers Polska wyjaśnia: „Takie rozwiązania charakteryzują się bardzo dużą trwałością. Dla ułatwienia obsługi, rolety wyposażane są w silnik elektryczny, co umożliwia ich łatwe sterowanie automatyczne lub ręczne (za pomocą pilota). Doradzam wybór rolet dachowych z czujką wiatrową, która – przy silnym wietrze – zapewnia ich automatyczne zwinięcie do aluminiowej kasety zabezpieczającej”.

Każda markiza i roleta zewnętrzna posiada specjalny system mocowania, umożliwiający jej przytwierdzenie do elementów nośnych dachu ogrodu zimowego. System naciągów i napinaczy gwarantuje, że materiał, z którego jest wykonana, nie będzie się obwieszał, a w konsekwencji opadał na konstrukcję oranżerii. Ma to duże znaczenie dla samego procesu wentylowania markizy lub rolety, które są chłodzone powietrzem przepływającym pomiędzy materiałem a szklaną taflą dachu.

Rolety i żaluzje zewnętrzne sprawdzają się także na ścianach pionowych ogrodu zimowego. Są one bardziej masywne od rozwiązań wewnętrznych – system ich mocowania oraz prowadzenia (mocnymi stalowymi linkami lub za pomocą prowadnic) jest solidnie przytwierdzony do konstrukcji nośnej ogrodu zimowego. Rozwiązania systemowe Reynaers dla ogrodów zimowych przewidują wykorzystanie aluminiowych rolet zewnętrznych i materiałowych markiz pionowych, znanych z rynku okien i drzwi.

Image

Rolety wewnętrzne

Rolety zainstalowane wewnątrz ogrodu zimowego działają mniej efektywnie niż systemy osłon zewnętrznych. W tym przypadku promieniowanie słoneczne, przenikając przez taflę szkła, dostaje się do wnętrza ogrodu zimowego i zaczyna nagrzewać powierzchnię osłon, które oddają ciepło do wnętrza oranżerii. W ten sposób energia słoneczna, która dostała się do wnętrza już w nim pozostaje.

Rolety wewnętrzne mają jednak tą przewagę, że systemy te są ogólnie dostępne. W celu zacienienia pionowych ścian, można zastosować – typowe dla systemów okienno-drzwiowych – żaluzje wewnętrzne lub rolety materiałowe wewnętrzne oraz plisy o sterowaniu ręcznym bądź elektrycznym. Żaluzje wewnętrzne mogą być aluminiowe (i wówczas są dostępne w kilkudziesięciu kolorach z palety RAL) lub drewniane.

Image

Droższym, ale i ciekawszym rozwiązaniem, jest zastosowanie w ogrodzie zimowym żaluzji montowanych wewnątrz szyby zespolonej. Są one bardziej funkcjonalne jako osłona przed słońcem i nie powodują żadnych ograniczeń podczas konserwacji szyb oranżerii. W przypadku wewnętrznych osłon dachowych wybór jest węższy. Na rynku dostępne są głównie rolety materiałowe i plisowane markizy.

Pomimo mniejszej efektywności blokady promieni słonecznych rolety wewnętrzne stosuje się dla podwyższenia wartości estetycznej, a także z uwagi na dość niskie koszty zakupu. Sprawdzają się także przy mało nasłonecznionej ekspozycji oranżerii. W odwrotnym przypadku warto mieć świadomość, że mogą się przyczynić do pękania szyb ogrodu zimowego. Jak tłumaczy Radosław Klepko: „w wyniku oddawanego ciepła pomiędzy szybą a osłoną tworzy się poduszka gorącego, nieruchomego powietrza, które niejednokrotnie bywa przyczyną pękania szkła na dachu”.

W istniejącym już ogrodzie zimowym możemy zamontować zarówno rolety zewnętrzne jak i wewnętrzne. Jednak gdy dopiero decydujemy się na budowę oranżerii, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że ilość promieni słonecznych można ograniczyć stosując również szkło o lepszych parametrach technicznych. Jest to jednak rozwiązanie droższe. Wydatek będzie mniejszy, jeśli zamontujemy osłony wewnętrzne. Z uwagi na to, że nie są narażone na warunki atmosferyczne, nie muszą mieć tak solidnej konstrukcji, jak rolety montowane na zewnątrz.

Image

Rozwiązania zacieniania ścian ogrodu zimowego wiążą się z dodatkowymi kosztami. Niemniej trzeba pamiętać, że pominięcie tych wydatków w budżecie projektowania oranżerii może skutkować brakiem możliwości cieszenia się w pełni jej zaletami. Wybór mechanizmu warto poprzedzić analizą przyszłych warunków nasłonecznienia, które przede wszystkim wiążą się z ekspozycją geograficzną konstrukcji ogrodu.

W zależności od tego, na jaki rodzaj osłon przeciwsłonecznych się zdecydujemy, tyle słońca i ciepła wpuścimy do środka.

więcej informacji: www.reynaers.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.