Image

Na rynku polskim dominują dwa rozwiązania - pompy wzmacniaczowe i pompy korbowodowe – z bezpośrednim napędem. O ile pompy wzmacniaczowe stosowane są przed producentów chińskich, czeskich i szwedzkich maszyn, o tyle korbowodowe stosuje jedynie światowy lider w budowie tych maszyn, amerykańska firma OMAX, producent maszyn MAXIEM.

 

Taki stan rzeczy spowodowany jest po pierwsze tym, że jedynie OMAX od 30 lat rzeczywiście inwestuje w rozbudowę rozwiązań korbowodowych, a większość jego rozwiązań jest opatentowana i niedostępna dla reszty producentów. Z drugiej strony jedynie OMAX od początku do końca sam buduje swoje urządzenia, a reszta z producentów kupuje z rynku to, co jest dostępne.

 

Spróbujmy przeanalizować, jaka jest różnica w rozwiązaniach wzmacniaczowych i korbowodowych – z bezpośrednim napędem i co powoduje, że OMAXowi tak łatwo udaje się opanować rynek maszyn do cięcia wodą w Polsce i na świecie?

 

Image

 

W pompie wzmacniaczowej tłok pompy napędzany jest pośrednio olejem z układu hydraulicznego o dużej wydajności. Specyfiką układów hydraulicznych jest to, że się one nagrzewają.


W pompie korbowodowej natomiast, trzy małe nurniki napędzane są mechanicznie poprzez układ korbowy, podobny jak w silnikach spalinowych. W silnikach spalinowych energia cieplna zamieniana jest na energię kinetyczną, ale nie jest to energia cieplna tracona, tylko energia cieplna powstała na skutek spalanie paliwa.

 

Zasadniczą więc korzyścią ze stosowania pomp OMAXA jest ich wyjątkowa efektywność. Zwróćmy uwagę, że konsekwencją tak dużej różnicy w sprawności obu tych rozwiązań jest to, że aby pompa wzmacniaczowa budowała tak duży przepływ wody, jak pompa korbowodowa, zastosowany w niej silnik elektryczny musi być o wiele mocniejszy (bardziej kosztowny w eksploatacji). Nie zapominajmy o zasilaniu dodatkowego chłodzenia we wzmacniaczu.

 

Nie da się też nie zwrócić uwagi na różnicę w wielkości miedzy wzmacniaczem, a pompą korbowodową. Ogromna i bardzo głośna podczas działania pompa wzmacniaczowa przy pompie OMAXA wygląda naprawdę potężnie. Ogromne cylindry mają nieustanne problemy z uszczelnieniem. To nie jest zaś tanie. W rozwiązaniach korbowodowych Omaxa nurniki są nieporównywalnie mniejsze, ich praca jest cicha i stabilna, a koszt wymiany małych uszczelnień jest również niższy.

 

Skoro tłok w cylindrze wzmacniacza jest tak duży, nie może poruszać się zbyt szybko, a z pewnością sporo wolniej niż 3 małe nurniki w rozwiązaniu OMAXA. I tu tkwi sedno, bo pompa wzmacniacza pompuje jedno lub dwa wypływy na sekundę, podczas gdy szybkie nurniki Omaxa wytwarzają ich aż 30! Wolny ruch wzmacniacza powoduje pulsację ciśnienia i konieczność wyposażenia w duży akumulator. Pompa nurnikowa, korbowodowa ze swoimi trzema szybko działającymi nurnikami buduje przepływ bardzo stabilny i zrównoważony.

 

Każdy, kto miał do czynienia z obróbką materiałów kruchych takich jak szkło czy kamień wie jak ważne jest stabilne, niepulsujące medium podczas obróbki i jak niewiele trzeba żeby zepsuć drogi materiał.

 

Wytwarzanie wysokiego ciśnienia w pompach wzmacniaczowych, z powodu ich konstrukcji, odbywa się mało dynamicznie. Układy te posiadają dużą bezwładność i zmiany ciśnienia podczas cięcia nie mogą odbywać się w szybki sposób.

 

Wydawałoby się, że jest to zaletą tych urządzeń, ale w rzeczywistości tak nie jest.
Ograniczenia konstrukcyjne pociągają za sobą duże ograniczenia w  możliwościach cięcia różnych materiałów (kamień, szkło, materiały warstwowe, itp.), a w szczególności w ich przebijaniu (zapoczątkowaniu procesu cięcia w obrębie materiału).W związku z powyższym problemem staje się wykonanie małych otworów w materiałach „trudnych” (duże kratery w miejscu przebicia).W pompie korbowodowej OMAX, poprzez zmiany ustawień programatora falownika sterującego pracą silnika napędowego pompy, mamy bardzo łatwy wpływ na parametry strumienia tnącego”.

 

- Omax i MAXIEM, których przedstawicielstwo zlokalizowane jest w Elblągu wskaże nam co robić, aby nasz waterjet odpłacił nam się nienaganną i ekonomiczną pracą. Przeglądy swoich pomp zaplanował w taki sposób, że użytkownik zapomina, na co dzień o konieczności doszczelnienia tłoka, wylania cieknącego oleju – mówi Remigiusz Filipiak, prezes firmy MAXIEM WATERJETS w Elblągu. - Może natomiast skupić się na pracy produkcyjnej lub usługowej. Zasada serwisowania wskazuje konieczność poinformowania serwisu, że zbliża się termin przeglądu wskazany ilością przepracowanych godzin. Nie ma mowy o tym, że waterjet się zatrzyma i przestanie nam nagle pracować kiedy ten pułap osiągniemy. To tak jakby zablokował się silnik waszego samochodu kiedy okazałoby  się, ze zapomnieliście pojechać do serwisu na zaplanowany przegląd. Prawda, że absurdalne?

 

Warto dodać, że każdy system pomp korbowodowych  - z bezpośrednim napędem firmy OMAX / MAXIEM spełnia standardy CE, a nawet je wyprzedza.

 

Teraz, dzięki tym maszynom, cięcie wodą z każdego surowca – metalu, kamienia, szkła, plastiku czy innego materiału, może być łatwe i precyzyjne. Urządzenia OMAX i MAXIEM są bowiem idealne dla firm, które aktualnie wykonują cięcie na kilku różnych urządzeniach i chcieliby zastąpić je jednym procesem, tak samo precyzyjnym jak dotychczas.Łatwe w obsłudze oprogramowanie Intelli-MAX® sprawia, że cięcie wodą jest jeszcze szybsze i łatwiejsze niż do tej pory. Maszyny OMAX i MAXIEM to urządzenia, które potrafią wyciąć każdy kształt w każdym materiale, bezpośrednio z plików CAD i DXF!

 

Jeżeli więc zastanawiamy się nad zakupem urządzenia do cięcia wodą i stawiamy na rozwiązania sprawdzone, niezawodne i tanie w eksploatacji. Jeżeli chcemy zapłacić za maszynę, która będzie nas cieszyć swoją nienaganną pracą, postawimy na rozwiązania korbowodowe – z bezpośrednim napędem i wybierzemy którąś z maszyn oferowanych przez Maxiem lub OMAXA.

 


Więcej informacji: www.maxiem.pl

 

patrz też:


STAL-MET – waterjet kluczem do rozwoju firmy , Świat Szkła - portal

Wydajniej, szybciej i taniej , Świat Szkła 2/2013 

Akademia innowacji w Elblągu , Świat Szkła 1/2013 

Wwiercanie pulsacyjne to innowacja AWJ , Świat Szkła - portal

Olbrzymi waterjet już w Polsce , Świat Szkła - portal

MEGAJET tnie 30 cm stali , Świat Szkła 9/2012 

Cięcie wodą szkła , Świat Szkła 4/2012 

Kruche piękno i delikatna moc , Świat Szkła 3/2012 

Technologia cięcia wodą w architekturze i designie , Świat Szkła 3/2012 

Szkolenia WATERJET , Świat Szkła - portal

Dotacje na maszyny waterjet , Świat Szkła - portal

Nowa koncepcja stołu roboczego w cięciu szkła strumieniem wody , Świat Szkła 3/2011 

Enduro MAX - technologiczny przełom OMAX , Świat Szkła - portal

Pokaz maszyn waterjet do cięcia szkła , Świat Szkła - portal

Siła natury w służbie technologii , Świat Szkła 3/2010

MAXIEM - Cięcie wodą dla każdego , Świat Szkła - portal,

Podejmij wyzwanie OMAX i wygraj laptopa z oryginalnym oprogramowaniem  , Świat Szkła - portal,

Pompa do urządzenia waterjet , Świat Szkła - portal,

Waterjet - urządzenie do cięcia kamienia i szkła , Świat Szkła - portal,

Finezja w obróbce szkła, Dagmara Wynarska, Świat Szkła 12/2008

Coraz tańsza technologia, Marcin Cegielski, Świat Szkła 12/2008

Wycinarki wodne w branży szklarskiej , Andrzej Stryjecki, Świat Szkła 12/2007

WATERJET w SZKŁO SERVICE , Maciej Sztandar, Świat Szkła 12/2007

IDRO – centrum obróbcze w technologii waterjet , Świat Szkła 6/2007

Technologia i urządzenia WATERJET dla branży szklarskiej , Andrzej Stryjecki, Świat Szkła 12/2006 Świat Szkła 

Cięcie szkła strumieniem wody pod bardzo wysokim ciśnieniem , Andrzej Stryjecki,  Świat Szkła 1/2006,

Innowacyjna technologia cięcia szkła strumieniem wody , Świat Szkła 1/2006

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.