Bezramowe konstrukcje szklane cieszą się w architekturze ogromną popularnością, dzięki lekkości i estetyce rozwiązań oraz nieograniczonej ilości kombinacji elementów, pozwalających na dostosowanie projektu do życzeń inwestora. Przykładem takich konstrukcji są drzwi szklane, nazywane również całoszklanymi lub bezramowymi, które składają się z tafli szkła i metalowych okuć.

 

Konstrukcja
Ze względu na sposób otwierania możemy wyróżnić:
. drzwi wahadłowe lub przymykowe – pojedyncze lub podwójne (jedno- lub dwuskrzydłowe)
.  drzwi przesuwane, składane i harmonijkowe
.  elementy stałe w formie naświetli górnych i bocznych lub całych ścianek przeszklonych



Drzwi szklane mogą być otwierane ręcznie lub automatycznie.
Ze względu na sposób mocowania w otworze drzwiowym drzwi szklane możemy podzielić na ościeżnicowe i bezościeżnicowe.



Drzwi ościeżnicowe dostarczane są i montowane do otworu drzwiowego wraz z ościeżnicą.
Wykonywane są wyłącznie jako drzwi przymykowe przylgowe. Do drzwi szklanych stosowane są typowe ościeżnice, wykorzystywane do drzwi zwykłych.

Muszą to być jednak ościeżnice mające przylgę (głębokości min. 24 mm) z uszczelką i wyposażone w metalowe kieszenie zawiasów lub zawiasy o średnicy trzpienia 10 mm (nie mogą to być zawiasy z trzpieniem średnicy 9 mm najbardziej rozpowszechnione w Polsce). Skrzydła szklane mogą być montowane do ościeżnic drewnianych, stalowych lub aluminiowych, a także wykonanych z płyty wiórowej lub z MDF.

Szczególnie zalecane są regulowane ościeżnice nakładane, które mogą być montowane po zakończeniu prac wykończeniowych (nałożeniu tynków, położeniu płytek ceramicznych lub wykładzin podłogowych) i pozwalające ukryć niewielkie odchyłki wymiarów otworu. Wymiary skrzydła szklanego związane są tylko z wymiarami ościeżnicy.



Drzwi bezościeżnicowe natomiast mają okucia mocujące je w otworze drzwiowym bez pośrednictwa ościeżnicy. Drzwi te mogą również stanowić element ścianki szklanej, wówczas okucie zapewnia mocowanie drzwi do szklanych naświetli. Dla wszystkich wariantów opracowano specjalne okucia, pozwalające na wykonanie ścianki z drzwiami wahadłowymi lub przymykowymi.

Drzwi szklane bezościeżnicowe (z naświetlami  i bez) wykonywane są zawsze zgodnie z wymiarami otworu drzwiowego, który powinien być mierzony po zakończeniu wszelkich prac wykończeniowych z nim związanych np. po otynkowaniu glifów i ułożeniu wykładzin podłogowych.



Wymiary i kształty
Drzwi szklane mają najczęściej kształt prostokąta, ale na zamówienie dostępne są również z krawędziami wyprofilowanymi w kształcie łuku lub fali.

Ze względu na duży ciężar szkła (tafla gr. 8 mm waży ok. 20 kg/m2, gr. 10 mm – 25 kg/m2, gr. 12 mm – 30 kg/m2) oraz określoną wytrzymałość okuć – istnieje ograniczenie dotyczące gabarytów tafli szklanych.

Dla bezościeżnicowych drzwi przymykowych i wahadłowych standardowy wymiar to szerokość 1000 mm, a wysokość 2100 mm. W przypadku projektowania drzwi o innych wymiarach, należy je dobierać ze specjalnych wykresów, uwzględniających wymiary drzwi, grubość użytego szkła i rodzaj zastosowanych okuć.

Zastosowanie listew na dolnej lub na dolnej i górnej krawędzi drzwi pozwala na zamontowanie skrzydeł o większych wymiarach.

Natomiast ościeżnicowe drzwi przymykowe najczęściej dostępne są w rozmiarach dostosowanych do typowych ościeżnic. Na zamówienie dostępne są również drzwi w innych wymiarach.

Drzwi szklane montowane w mieszkaniach wykonywane są ze szkła grubości 8 lub 10 mm. Natomiast w drzwiach montowanych w obiektach użyteczności publicznej stosowane jest szkło grubości 10 lub 12 mm – w zależności od obliczeń statycznych i stawianych wymogów bezpieczeństwa.



Okucia
Okucia stosowane do drzwi szklanych, wykonywane są z aluminium, stali nierdzewnej lub mosiądzu. Stal nierdzewna i mosiądz mogą być polerowane lub satynowe, natomiast aluminium może być anodowane w różnych kolorach (np. srebrnym, złotym), pokrywane powłokami metalicznymi (mosiądzem, brązem, chromem). Powłoki te mogą być błyszczące lub matowe. Aluminium może też być malowane lakierem proszkowym – w każdym kolorze z palety RAL.

Okucia charakteryzują się różnorodnym wzornictwem i stylistyką – istnieje więc możliwość dobrania typu w zależności rodzaju konstrukcji i charakteru wnętrza.

Zawiasy utrzymujące skrzydło drzwiowe powinny charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością, dobraną do ciężaru tafli szklanej. Znane firmy zajmujące się produkcją okuć do drzwi szklanych oferują całe typoszeregi okuć o różnej nośności.

Zastosowanie odpowiednich okuć ma szczególne znaczenie przy montażu drzwi szklanych ościeżnicowych, stosowanych w obiektach użyteczności publicznej. Ościeżnice wyposażone w standardowe kieszenie podzawiasowe pozwalają na zamocowanie skrzydła drzwiowego o maksymalnym ciężarze 35 kg.

Zamontowanie cięższych szklanych skrzydeł w ościeżnicach zarówno drewnianych jak i stalowych, wyposażonych w standardowe kieszenie podzawiasowe, umożliwiają np. części ościeżnicowe zawiasów opracowane przez niemiecką firmę Schlechtendahl.

Pozwalają one zawiesić na standardowych ościeżnicach, zależnie od typu zawiasów, drzwi o ciężarze odpowiednio 45, 60 lub nawet 80 kg.

Zamki mają różną konstrukcję, zależną od przeznaczenia: zamki zatrzaskowe, z kluczem piórowym lub przystosowane do wkładki cylindrycznej oraz zamek do WC. Zamki z wkładką cylindryczną mogą pracować w systemie MASTER KEY.

Jeśli drzwi stanowią wyjście ewakuacyjne powinny być zastosowane okucia antypaniczne. Drzwi szklane mogą też być wyposażone w mechanizm kontroli dostępu. Jest to przeważnie mechanizm elektromagnetyczny, uruchamiany przez prąd elektryczny o odpowiednim napięciu.

W przypadku drzwi ościeżnicowych można zastosować typowe mechanizmy, natomiast w przypadku drzwi bezościeżnicowych kontrola dostępu jest możliwa po zastosowaniu specjalnych, dostosowanych do tego celu okuć.

Klamki, gałki lub pochwyty służą do otwierania drzwi. Różnorodność ich kształtów i wykończenia umożliwia dobranie modelu najlepiej odpowiadającego gustowi inwestora.

Samozamykacze. Drzwi bezościeżnicowe z naświetlami górnymi, przymykowe lub wahadłowe są wyposażane w samozamykacz podłogowy. Do jego zalet należą: niewidoczna konstrukcja, łatwość wbudowania oraz możliwość regulacji w stanie zabudowanym bez konieczności demontażu drzwi.

Drzwi bez naświetli górnych mogą mieć samozamykacz umieszczony w nadprożu. Natomiast drzwi ościeżnicowe mogą być zamykane za pomocą typowego samozamykacza ramieniowego mocowanego do ich górnej krawędzi, poprzez wywiercone w szkle otwory. Czasami w taki samozamykacz wyposażone są również drzwi bezościeżnicowe przymykowe.



Szkło
Do wykonania drzwi szklanych stosowane jest szkło bezpieczne: pojedyncze hartowane lub laminowane. Szkło to jest bardziej wytrzymałe i odporne na uderzenia.

Paleta szkieł stosowanych w omawianych drzwiach jest bardzo szeroka. W zależności od przeznaczenia wykonuje się je ze szkła przezroczystego, matowego lub ornamentowego.

Szkło przezroczyste może być bezbarwne lub barwione w masie. Szkło barwione najczęściej oferowane jest w kolorach: brązowym, grafitowym, zielonym i niebieskim – pozwala to na dobranie barwy odpowiedniej do zaprojektowanego wystroju wnętrza Szkło matowe przepuszcza promienie słoneczne jednocześnie zapewniając intymność wnętrza. Uzyskuje się je przez trawienie kwasem, piaskowanie lub pokrywanie sitodrukiem.

Obróbce tej możemy poddać różne rodzaje szkła, zarówno białe jak i kolorowe.
Metodą piaskowania lub sitodruku mogą być również naniesione na szkło różne wzory – rysunki lub desenie. Firmy oferują szeroki wybór gotowych wzorów; istnieje ponadto możliwość zaprojektowania i wykonania dowolnego wzoru zdobniczego według życzenia klienta.

Szkło ornamentowe powstaje w wyniku jego walcowania w procesie produkcji – dzięki atrakcyjnym wzorom pozwala na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych. Stosowane jest też w razie potrzeby ograniczenia przejrzystości przy zachowaniu optymalnego przechodzenia światła.

Ostatnio dostępne są również drzwi wykonane ze szkła artystycznego, zdobione metodą fusingu, poprzez wtapianie lub przyklejanie elementów szklanych wykonanych w innych kolorach niż cała tafla.



Ceny
Dostępne drzwi charakteryzują się różnym wzornictwem, wyposażeniem w okucia różnych firm – dlatego też rozpiętość cenowa proponowanych rozwiązań jest bardzo duża.

Przykładowo: dla drzwi ościeżnicowych „80”:
.  cena netto szklanych skrzydeł drzwiowych zaczyna się od 890,00 zł,
.  cena netto regulowanej ościeżnicy nakładkowej zaczyna się od 172,00 zł.



Artykuł opracowano na podstawie materiałów autorstwa Bogdana Myczkowskiego

 

patrz też:

Samozamykacze a ochrona przeciwpożarowa, Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 11/2010

- Samozamykacze drzwiowe, Świat Szkła 11/2010

Elementy nośne w konstrukcjach szklanych, Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 10/2010

- Okucia do drzwi rozwieranych przeszklonych i całoszklanych. Część 1. Zamykacze , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 2/2010

- Bezproblemowe zamykanie drzwi , Świat Szkła 2/2010

- Drzwi wewnętrzne. Badania i zakładowa kontrola produkcji , Zbigniew Czajka, Świat Szkła 11/2009

- Drzwi wewnętrzne. Wymagania i ocena zgodności. Część 2 ,  Zbigniew Czajka, Świat Szkła 10/2009

- Właściwości techniczno-użytkowe przeszklonych ścian działowych , Zbigniew Czajka, Świat Szkła 9/2009

- Drzwi wewnętrzne. Wymagania i ocena zgodności. Cz.1, Zbigniew Czajka, Świat Szkła 7-8/2009

- Wymagania i badania automatycznych napędów , Zbigniew Czajka , Świat Szkła 4/2009

- Wymagania związane z bezpieczeństwem drzwi z automatycznym napędem. Część 2 , Zbigniew Czajka, Świat Szkła 1/2009

- Wymagania związane z bezpieczeństwem drzwi z automatycznym napędem. Część 1 , Zbigniew Czajka, Świat Szkła 12/2008

- Bezpieczeństwo automatycznych drzwi obrotowych , Zbigniew Czajka, Świat Szkła 10/2008

- Specjalistyczne wymagania i ocena zgodności okuć do drzwi przeciwpożarowych i dymoszczelnych , Zbigniew Czajka, Świat Szkła 7-8/2008 

- Okucia do drzwi i ścianek działowych całoszklanych. Część 2 ,  Zbigniew Czajka, Świat Szkła 5/2008

- Okucia do drzwi i ścianek działowych całoszklanych. Część 1 , Zbigniew Czajka, Świat Szkła 4/2008

- Zamykacze drzwiowe – wymogi związane z wprowadzeniem do obrotu ,  Zbigniew Czajka, Świat Szkła 9/2007

- Charakterystyka, wymagania i metody badań zamykaczy drzwiowych z regulacją przebiegu zamykania, Zbigniew Czajka. Świat Szkła 3/2006

 


więcej informacji: Świat Szkla 12/2005

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.