ImageUrządzenie łączy się bezprzewodowo z modułem wykonawczym AURATON RTH (montuje się go w instalacji grzewczej lub w klimatyzatorze) i sygnalizuje położenie skrzydła okna lub drzwi balkonowych (otwarte, zamknięte, uchylone, rozszczelnione). Gdy system zarejestruje otwarcie okna dłuższe niż 30 sekund, wówczas wyłączy piec centralnego ogrzewania lub klimatyzator.

To innowacyjne rozwiązanie pozwala na znaczne ograniczenie niepotrzebnych strat energii. Elementy sytemu (klamka okienna oraz moduł wykonawczy) same w sobie są niezwykle energooszczędnymi urządzeniami – mogą pracować stale na jednej baterii nawet przez 20 lat.

Okno z czujnikiem regulującym temperaturę

Wszystkie urządzenia dbające o utrzymanie komfortu cieplnego w naszych domach i mieszkaniach, jak piece i kotły oraz klimatyzatory, pobierają do pracy określoną ilość energii. Choć producenci specjalizujący się w technice grzewczej i klimatyzacyjnej prześcigają się w proponowaniu produktów o coraz wyższej klasie energetycznej i coraz mniejszym zużyciu energii, o prawdziwych oszczędnościach w tej kwestii zwykle decyduje czynnik ludzki.

Czasami zdarza się otworzyć okno zimą, nie zakręcając przy tym termostatu grzejnika lub latem, w upalny dzień, kiedy klimatyzator pracuje na pełnych obrotach. Każda taka sytuacja powoduje poważne straty ciepła i energii (nawet 30–50%), a tym samym zwiększa rachunki za prąd.

Producenci najnowszych technologii w coraz większym stopniu stawiają na funkcjonalność proponowanych produktów. Dziś nawet klamka okienna może zaskoczyć innowacyjnością i stać się niezależnym urządzeniem poprawiającym jakość codziennego życia

Urządzając dom czy mieszkanie, powinniśmy inwestować w sprzęty, które nie tylko poprawią komfort domowników, ale będą jednocześnie bezpieczne dla środowiska naturalnego. Warto więc wybierać wysokiej jakości, nowoczesne i energooszczędne urządzenia, które posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty.

Myśleć przyszłościowo
Każda domowa inwestycja wiąże się z wydatkami. To, czy będzie w przyszłości opłacalna i udana, zależy jednak w dużej mierze od naszych przemyślanych decyzji podjętych na samym początku. Takiego rozsądnego podejścia wymaga przede wszystkim wybór domowej instalacji grzewczej czy klimatyzacyjnej, z których korzystamy przez większą część roku. Ważne jest, aby oba systemy spełniały nasze indywidualne oczekiwania w zakresie komfortu cieplnego, ale również były przyjazne dla kieszeni.

- Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań wspierających pracę systemów grzewczych i klimatyzacyjnych, które umożliwiają samodzielne zarządzanie temperaturą we wnętrzach i kontrolowanie zużycia energii. Dotychczas najbardziej popularne były m.in. regulatory temperatury czy sterowniki do pomp. Dziś do tych urządzeń dołącza kolejne – innowacyjna klamka okienna! – mówi Maciej Leonhard z firmy LARS, producenta regulatorów temperatury AURATON.

By nie dać się zaskoczyć!
W okresie letnim zdarza się, że upał nie daje chwili wytchnienia. Otwarte okna, zamiast przynieść upragniony chłód, przyczyniają się jedynie do wzrostu temperatury we wnętrzach. W takich sytuacjach korzystniej jest zaufać technologii, niż na własną rękę walczyć z temperaturą.

– Obecność klimatyzatora w domu czy mieszkaniu powoli staje się standardem. Choć nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne charakteryzują się coraz wyższą klasą energetyczną, nierozsądne ich użytkowanie może przyczynić się do znacznych strat energii (od 30 do 50 %) i zwiększyć nasze rachunki za prąd – przestrzega Agnieszka Fabiś, specjalista ds. klimatyzacji w firmie LARS.

Wystarczy otworzyć lub uchylić okno w klimatyzowanym pomieszczeniu, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 30oC, by znacznie zwiększyć pobór energii i obniżyć wydajność pracy klimatyzatora. Efekt jest jednoznaczny. - Aby uniknąć w przyszłości tego typu sytuacji, warto zwrócić uwagę na nowy, oryginalny produkt, jakim jest klamka okienna AURATON H-1 – dodaje Agnieszka Fabiś.

ImageKlamka do zadań specjalnych!
AURATON H-1 to nowość w ofercie firmy LARS. Choć wyglądem przypomina zwyczajną klamkę okienną, w rzeczywistości jej funkcjonalność znacznie wykracza poza samo otwieranie i zamykanie okna.

– Bezprzewodowa klamka AURATON H-1 została wyposażona w specjalny czujnik położenia oraz mikroprocesor sterujący z modułem radiowym. Gdy otworzymy, uchylimy lub rozszczelnimy okno czy drzwi balkonowe na dłużej niż 30 sekund, klamka wyśle sygnał do odbiornika wykonawczego AURATO RTH, który czasowo wyłączy klimatyzator, w którym został zainstalowany – tłumaczy Maciej Leonhard.

Innowacyjny system został zaprojektowany z myślą o maksymalnej funkcjonalności, energooszczędności i komforcie użytkowania. Dlatego do jednej jednostki wykonawczej można przypisać nawet kilka klamek okiennych AURATON H-1. Dzięki  nowoczesnej technologii jedna bateria wystarczy, by zasilić ich ciągłą pracę nawet przez 20 lat! Czy można wyobrazić sobie bardziej oszczędne i ekologiczne urządzenie?

Inne klamki wielofunkcyjne

AURATON RTF – ochrona przeciwpożarowa
AURATON RTF to moduł wykonawczy, który wykorzystuje wbudowany w klamkę okienną czujnik temperatury. W przypadku gwałtownego wzrostu temperatury w pomieszczeniu, AURATON RTF może załączyć system przeciwpożarowy.

AURATON RTA – ochrona alarmowa
AURATON RTA to moduł wykonawczy, który wykorzystuje wbudowany w klamkę czujnik położenia okna. Jeśli podłączymy go do domowego systemu alarmowego, urządzenie załączy alarm przy każdym otwarciu okna lub drzwi balkonowych! Takie rozwiązanie może okazać się przydatne, gdy mamy w domu małe dzieci i chcemy uchronić je przed nieszczęśliwym wypadkiem.

więcej informacji: www.lars.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.