Ponieważ problem dotyczy przede wszystkim mieszkańców Veneto, architekt Marzio Piaser zaprojektował w położonej 60 kilometrów od Wenecji miejscowości Oderzo dom, który łączy wiele przeciwieństw. „Chodzi o kłopotliwą nieruchomość znajdującą się w pobliżu centrum Oderzo. Działka ma kształt trójkąta, co nie ułatwiało zabudowy“, mówi Marzio Piaser.
Architekt zadecydował wspólnie z inwestorem, że do tego tradycyjnego otoczenia warto wprowadzić innowacyjne rozwiązania. „Naszym celem było połączenie estetycznej przestrzeni architektonicznej i najnowoczeniejszej techniki, nie zapominając o ekologicznym aspekcie całego projektu“, wyjaśnia Marzio Piaser. W ten sposób obok olbrzymiej szklanej fasady pojawiła się również blacha perforowana MEVACO.
„Na pierwszym piętrze znajduje się wejście do pomieszczenia, które łączy się z kuchnią. Ta powierzchnia sąsiaduje z tarasem, który latem traktowany jest jako osobna przestrzeń.“
W związku z tym nasuwało się pytanie, jaki rodzaj dachu przeciwsłonecznego należy skonstruować w tym przypadku. „Nie chcieliśmy instalować niczego, co byłoby wyłącznie mechanicznym rozwiązaniem, jak na przykład żaluzje lub rolety, dlatego zdecydowaliśmy się na aluminiowy dach o długości 5 metrów, wykonany z blachy perforowanej MEVACO.
Jest transparentny, a mimo to filtruje promienie słoneczne. Oprócz tego, w zależności od położenia słońca wprowadza do wnętrza domu niezwykłą grę światła.“ Zimą dach służy wraz z olbrzymią szklaną fasadą do zatrzymywania ciepła.
„Idea połączenia szkła z blachą perforowaną znalazła zastosowanie w strefie wejściowej“, opowiada Marzio Piaser. „Wspólnie z firmą Officina Brun z Treviso zastosowaliśmy tam drzwi z 2 szybami przedzielonymi blachą perforowaną. Tak jak w przypadku dachu przeciwsłonecznego, tutaj również wybór padł na perforację EVH 8x32-50x50. To kolejny przykład gry światła: wewnątrz korzysta się ze światła dziennego, z zewnątrz nie można zobaczyć, co dzieje się w środku. Kwestie związane z bezpieczeństwem były dla nas równie istotne.
Osoba znajdująca się wewnątrz domu może zorientować się, czy ktoś stoi przed drzwiami. Poważne podejście do problematyki bezpieczeństwa podkreśla również malowanie proszkowe w kolorze Zirconio: metaliczny odcień kojarzy się z wytrzymałością i solidnością.“ Niezwykły pomysł – na pewno nie ostatni, jaki Marzio Piaser ma na zastosowanie blachy perforowanej. „Podoba mi się ten materiał“, wyjaśnia architekt, „ponieważ daje niezliczone możliwości aranżacji przestrzeni. Nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale także w obszarze architektury przemysłowej.
“ Również w tym kontekście Veneto ma coś do zaoferowania: należy przecież nie tylko do najpiękniejszych, ale również do najbardziej prężnych pod względem ekonomicznym regionów Włoch. Kto wie, może także do najbardziej słonecznych.