Nowy piec do hartowania dla FGT
|
FASSADEN GLAS TECHNIK – Polska z Ozorkowa zakupiła nowy piec firmowany przez SHANGHAI NORTHGLASS TECHNOLOGY INDUSTRIAL CO., LTD.
Pierwszą niespotykaną funkcją, jaką posiada ten nowy piec jest możliwość hartowania szkła o rozmiarze 3200x8000 mm (!). Rozmiar szkła jest większy od standardowego jumbo.
Biorąc pod uwagę fakt, że w FGT Polska istnieje możliwość wykonywania laminatów o długości 7000 mm wydaje się, że nadchodzi czas, kiedy projektanci mogą zastanawiać się nad zmianą koncepcji projektowania fasad.
Coraz śmielej można myśleć o fasadach, w których jedną szybą zespoloną zakryte zostaną 2 kondygnacje.
Oprócz hartowania szkła płaskiego piec umożliwia prdukcję szkła giętego hartowanego o maksymalnym rozmiarze 3200x5000 mm, przy czym taka formatka może być wygięta na długości łuku 3200 mm. Minimalny promień gięcia dla szkła o grubości 6-8 mm wynosi 1500 mm – wraz ze wzrostem grubości szkła oczywiście rośnie minimalny promień. Szczegóły na stronie internetowej www.fgt.pl
Piec pochodzi z nowej serii SCZ-15 poziomych pieców do hartowania płaskiego i giętego szkła. Seria SCZ-15 jest rozwinięciem modeli SMC-15 i wyposażona została w udoskonalony oraz opatentowany system wspomagania konwekcji.
Maszyna składa się ze stołu załadunkowego, sekcji nagrzewania ze wspomaganiem konwekcji, sekcji chłodzenia płaskiego szkła, sekcji do gięcia i chłodzenia szkła formowanego oraz stołu rozładowczego. Konieczna jest oczywiście stacja wentylatorów i zespół sterowania. Maszyna ta pracuje systemem odwracalnym tzn. przy hartowaniu szkła płaskiego przebieg procesu odbywa się ze strony prawej do lewej, podczas gdy hartujemy i gniemy jednocześnie szkło produkcja odbywa się od strony lewej do prawej.
Całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi około 2 MW.
W piecu można hartować szkło sodowo-wapniowo-krzemianowe (zwykłe szkło), szkło z powłokami nadającymi się do hartowania (twarda powłoka i te miękkie powłoki, które nie ulegają zniszczeniu w temperaturze 700oC), szkło ornamentowe (te rodzaje, które dają się hartować) oraz szkło barwione w masie i emaliowane. Nie można jednak wykorzystywać pieca do hartowania szkła borowego.
System kontroli procesu oparty jest na oryginalnych rozwiązaniach Northglass, natomiast część hardware’owa zbudowana jest na podzespołach SIEMENS, EVOC, OMRON.
FGT-Polska od czasu swego powstania chce uczestniczyć w rozwoju nowych technologii i budowaniu nowych możliwości, aby zapewnić swoim odbiorcom produkt o jak najwyższej jakości oraz jak najbardziej zaawansowany technologicznie na światowym poziomie.
Bernard Bulinski
FGT-Polska
patrz też:
- AGC Glass Europe przejmuje kontrolę nad FGT Polska, Świat Szkła - portal
- Nowy piec do hartowania dla FGT, Bernard Bulinski FGT, Świat Szkła - portal
- Największy jest w Ozorkowie!, Friedrich Langenbach FGT, Świat Szkła - portal
- Szkło laminowane, Bernard Buliński FGT, Świat Szkła - portal