Pomimo kruchości doskonały surowiec

 

Szkło jako materiał do produkcji mebli, pomimo kruchości, jest doskonałym surowcem. Łączy elegancję z prostotą, kreuje świat o przestrzennych krajobrazach, w których dominuje lekkość i przejrzystość.

 

Zanim szkło stanie się meblem lub elementem upiększającym meble, podlega wielu procesom technologicznym, mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas użytkowania. Musi także spełniać najwyższe wymagania estetyczne. Najpopularniejszymi meblami szklanymi są wszelkiego rodzaju stojaki i regały audio, półki łazienkowe oraz stoły. Większość z tych mebli wykonuje się przez klejenie przy użyciu klejów utwardzanych UV.

 

 

Klejenie szkła meblowego przy użyciu klejów utwardzanych UV
Klejenie szkła tą metodą polega na utwardzaniu przezroczystego kleju promieniami UV emitowanymi przez lampę. Spoina jest bardziej wytrzymała niż szkło, jest przezroczysta, nie przebarwia się i jest odporna na warunki atmosferyczne.


Obecnie w praktyce dominują dwa warianty korzystania z klejów UV:
a) łączenie szkła ze szkłem – technologia wykorzystywana przy produkcji mebli całkowicie szklanych, takich jak stojaki na płyty CD itp., gdzie stosuje się krystalicznie czyste kleje UV o niskiej lepkości;
b) łączenie szkła z metalem – ta technologia pozwala na przyklejanie do szkła metalowych akcesoriów, takich jak zawiasy, adaptery itp. Do takich konstrukcji używa się klejów wysokowytrzymałych o średniej lepkości.

 

Powierzchnie klejone muszą być całkowicie czyste, odtłuszczone i suche, a samo klejenie musi odbywać się tylko w temperaturze pokojowej. Do trwałego utwardzenia klejów UV konieczne jest unieruchomienie elementów, zabezpieczające je przed drganiami i przesunięciem klejonych powierzchni. Wykorzystywane jest do tego specjalne oprzyrządowanie.

 

Sposób nakładania kleju zależy od jego rodzaju. Klej o średniej gęstości, używany przy łączeniu szkła z metalem, rozprowadza się przed połączeniem detali. Klej o niskiej lepkości (szkło/szkło) rozsmarowuje się po połączeniu elementów.


Naświetlanie odbywa się w dwóch etapach:
a) utwardzanie wstępne – uzyskuje się wytrzymałość roboczą. Czas naświetlania, w zależności od lampy, wynosi od 10 sekund do 2 minut. Krótki czas naświetlania pozwala na łatwe usunięcie resztek kleju.
b) po utwardzaniu końcowym następuje osiągnięcie pełnej funkcjonalności i obciążalności wiązania.

 

W trakcie naświetlania należy stosować właściwie dobraną lampę Powinna mieć odpowiednią moc oraz długość nie mniejszą niż długość klejonej krawędzi. Dzięki temu unika się naprężeń powstających przy nierównomiernym naświetleniu. Najlepsze efekty daje naświetlanie białym światłem, przy czym lampa musi znajdować się jak najbliżej klejonej powierzchni.

 

 

Witraże meblowe
Witraż jest jednym z najstarszych elementów wykorzystywanym do ozdabiania wnętrz, jednak przez kilkaset lat stosowano go jedynie w budynkach sakralnych. Dopiero w okresie secesji witraż na stałe wyszedł z kościelnych murów.

 

Od tego czasu sztuka ta bardzo się rozwinęła i znajduje coraz to nowsze zastosowania we współczesnej architekturze. Dostępne dziś technologie, dają ogromną swobodę twórczą i możliwość ciągłego eksperymentowania z nowymi materiałami, które mogą być użyteczne w tej dziedzinie.

 

Witraż to mozaika złożona z odpowiednio wyciętych kawałków szkła. Elementy szklane są wycinane za pomocą specjalnych, diamentowych nożyków, którymi, przy odpowiedniej wprawie, można wycinać nawet dość skomplikowane kształty. Ostateczny efekt w ogromnej mierze zależy od rodzaju użytego szkła.

 

Walory estetyczne i funkcjonalne tej sztuki sprawiają, że meble zdobione w ten sposób nie są już niczym niezwykłym. Szczególnie doskonale witraże prezentują się w szafkach kuchennych. Dodają kuchni ciepła i przytulności. Dlatego też opracowano kolekcję wzorów witraży przeznaczonych specjalnie dla wnętrz kuchennych. Są one proste i stosunkowo tanie,  wykonywane technologią listwy ołowianej.

 

Profil listwy składa się z ołowianego rdzenia, który jest owinięty eloksowaną taśmą aluminiową. Listwy dostępne są w różnych kolorach i kształtach W listwy ołowiane wkłada się szkło i lutuje stopem cynowo-ołowianym. Poszczególne kwatery witrażowe na krawędziach są otoczone listwą ołowianą lub stalowym ceownikiem.

 

Gatunki szkła używane przy wykonawstwie witraży do mebli:
a) antyczne, dmuchane, gr. 2,5-3 mm;
b) katedralne, o dużej różnorodności powierzchni i struktury, gr. 3-3,5 mm; 
c) ornamentowe, nadające się na elementy witrażowe, gr. 4 mm;
d) float, gr. 3-4 mm.

 

Marcin Soluch
Glasimex

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.