Architekci i projektanci poszukują nowych i lepszych rozwiązań, aby stworzyć bardziej ekologiczne obiekty. Na ten cel przeznacza się dużo czasu, wysiłku oraz pieniędzy, często zapominając o materiale konstrukcyjnym, który stanowi największą powierzchnię nowoczesnego budownictwa.

 

Szkło jest jednym z ważniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie oraz w środowisku stworzonym przez człowieka. Ma wpływ, zarówno bezpośredni, jak i pośredni na przyrodę oraz na ludzkie samopoczucie.

 

 

Podczas Dni Szkła w Tampere, w Finlandii, które miały miejsce 15 czerwca 2009 r. (GPD 09), prezentacja wykonana przez Stefana Byers, Dyrektora Zarządzania RITEC International Limited, pokazała, jak zwykłe szkło jest trudne w utrzymaniu. Prezentacja ta dowiodła, jak kłopotliwe, jeśli nie niemożliwe – w codziennej pielęgnacji – są powierzchnie szklane. Pokazała również, jak wiele pracy i szkodliwych środków chemicznych pochłania dbanie o czystość szkła.

 

„Ekologiczność” nie jest tylko znakiem czy certyfikatem, jest świadomością, która powinna iść w parze z realizacją wszystkich inwestycji budowlanych. Utrzymanie szkła w czystości wraz jego pierwotnym wyglądem, będące dla wielu priorytetem, musi być powiązane z ideą dbania o środowisko.

 

Jedną z rzeczy, która może oszpecić przeszklenia budynku i zawieść estetyczne oczekiwania mieszkańców oraz odwiedzających, są brudne szyby, zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Główną przyczyną brudzenia się szyb są zanieczyszczenia obecne w powietrzu, twardej wodzie. Równie szkodliwa jest woda spływająca po elewacji budynków, która powoduje korozję powierzchni szkła.

 

Szkodliwe skutki korozji powierzchni szkła
Zewnętrzne szkło jest dla każdego oknem na świat. Wilgoć oraz zasadowość są największymi wrogami szkła, powodują jego korozję i ograniczają przejrzystość elewacji budynków. Pogorszenie właściwości wizualnych następuje poprzez przebarwienia, liczne wżery i inne czynniki.

 

Korozja sprawia, że zwykłe szkło staje się brudne oraz znacznie mniej przejrzyste. Do tego szkło wewnętrzne narażone jest również na innego rodzaju zabrudzenia, jest siedliskiem wszelkiego rodzaju osadów i bakterii, tworząc zagrożenia dla zdrowia lokatorów.

 

 

Ekologiczny projekt oraz zastosowanie w budownictwie
Wiele organizacji z całego świata podejmuje promowanie ekologicznych rozwiązań. Takie podejście ma na celu minimalizację negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie, jak i na naturalne środowisko oraz budynki, poprzez poprawę efektywności w wykorzystaniu energii, wody i innych zasobów.

 

Za ekologiczne szkło należy uznać takie, które powinno przyczyniać się do:
- oszczędności energii – zmniejszanie wymogów na energie, wodę i inne źródła,
- korzyści dla środowiska – zmniejszenie emisji dwutlenku węgla,
- poprawę zdrowia i wydajności – zwiększenie przepuszczalności światła.

 

Szkło „nieprzywierające”, łatwe w czyszczeniu oraz w konserwacji, spełnia powyższe cele, tak samo jak ekologiczne budownictwo. Przyjazność szkła dla środowiska została sprawdzona w praktyce.

 

Dlaczego zwykłe szkło nie może być ekologiczne?
Zwykłe szkło nie spełnia ekologicznych wymogów, ponieważ potrzebuje znacznie częstszej i trudniejszej konserwacji. Wymaga również użycia większej ilości środków czyszczących, wody, paliwa i innych surowców. Takie szkło również trudno przywrócić do pierwotnego wyglądu za pomocą konwencjonalnych metod czyszczenia.

 

 

Rośnie zapotrzebowanie na czyste oraz ekologiczne szkło
Światło słoneczne jest ważną częścią naszego życia. Pierwotne funkcje szkła polegały na zapewnieniu użytkownikom dostępu do światła oraz widoku. Tworzywo to jest jedynym materiałem konstrukcyjnym, które powoduje bezpośrednie przenikanie światła naturalnego oraz energii słonecznej.

 

Kiedy szkło staje się brudne, przepuszczalność światła jest ograniczona i początkowa norma przejrzystości nie zostaje spełniona. Im niższa przepuszczalność, tym wyższe koszty energii za sztuczne oświetlenie oraz rosnący wskaźnik osób mających złe samopoczucie. Architekci przed laty dowiedli, iż naturalne oświetlenie ma znaczący wpływ na ludzki nastrój.

 

Czerpanie korzyści z naturalnego oświetlenia nic nie kosztuje, aczkolwiek przynosi wiele korzyści oraz obniża koszty związane ze sztucznym oświetleniem i ogrzewaniem. Dzięki naturalnemu oświetleniu, które jest przyjazne dla środowiska, zostaje zmniejszone zużycie paliw kopalnych, generujących emisję dwutlenku węgla (związanego z globalnym ociepleniem i zmianami klimatu).

 

Zalety czystego i bardziej ekologicznego szkła
Projektowanie ekologicznych budynków staje się obecnie ważnym tematem. Szkło zaczyna odgrywać w nim coraz większą rolę, ponieważ jest nieodłącznym elementem każdego obiektu.

Ważnymi czynnikami ekologicznego szkła są:
- zapotrzebowanie na energię – zmniejszenie zapotrzebowania na sztuczne oświetlenie, ograniczenie częstotliwości czyszczenia, zużycia paliwa i minimalizacja kosztów.

Wpływa na redukcję napraw, konserwacji i eliminuje ryzyko opóźnień w kończeniu projektów;
- efektywność energetyczna – wytwarzanie energii elektrycznej przy pomocy ogniw fotowoltaicznych, ogrzewanie wody i szklarni poprzez panele słoneczne;
- zapotrzebowanie na wodę do mycia szkła lub czyszczenia – szczególnie w przypadku wysokich kosztów uzdatniania wody.

 

Projektowanie budynków wymaga skoncentrowania się na coraz większych wymaganiach dotyczących bezpieczeństwa, higieny oraz środowiska pracy.

 

Ludzkie zdrowie i komfort stały się istotnymi kwestiami w posługiwaniu się szkłem w budownictwie:
- Wizualne właściwości szkła – wpływają na utrzymywanie pozytywnego nastawienia poprzez zapobieganie działaniom szkodliwych czynników opisanych w niniejszym artykule. Podwyższona transmisja światła oznacza większą satysfakcję.
- Sterylność szkła – zapobiega przyczepności i rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów. Zmniejsza ryzyka zachorowań.

 

Zredukowanie negatywnego pływu na środowisko poprzez ograniczenie:
- dwutleneku węgla – zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (CO2) i innych gazów wykorzystywanych w transporcie i konserwacji szkła;
- niebezpiecznych chemicznie środków czyszczącycych i metod ściernych koniecznych w przypadku pielęgnacji klasycznego szkła.

 

Odnawiać czy zapobiegać?
Aby chronić szkło przed korozją, niezbędne jest utrzymanie powierzchni z dala od wilgoci, związków zasadowych i innych wrogów szkła. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zapobieganie korozji powierzchni szklanych, chroniąc je jeszcze przed zamontowaniem. W przeciwnym razie bardziej czasochłonne i kosztowne będzie proces jego odnowy.

 

Od 30 lat na rynku światowym dostępne są sprawdzone i przetestowane rozwiązania, opierające się na konwersji szkła zwykłego w szkło nieprzywierające (non-stick). Wspomniane rozwiązanie chroni szkło przed zanieczyszczeniami i korozją, dzięki czemu jest ono łatwe w czyszczeniu oraz tanie w utrzymaniu.

 

SANT-TECH

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 9/2011

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.