Zastosowanie na fasadzie nowego biurowca Zarządu kopalni Bogdanka przeciwsłonecznego szkła samoczyszczącego Pilkington Activ™ Blue w połączeniu z czarną matową płytą strukturalną, przyczyniło się do uzyskania oryginalnego efektu „bryły węgla”.

Wykorzystane rozwiązanie przyniosło także korzyści użytkowe w zakresie energooszczędności, ochrony przed nasłonecznieniem i utrzymania elewacji obiektu w czystości.

 

W październiku 2011 r. zakończono realizację budynku biurowego Zarządu spółki Lubelski Węgiel Bogdanka.

 

Obiekt łączy funkcje użytkowe z koncepcją architektoniczną twórców – Piotra Buśko i Walentego Wróbla z Biura Usług Architektonicznych PROFIL Sp. z o.o. Wizję autorów projektu, opartą na nawiązaniu do struktury bryły węgla, zrealizowano poprzez połączenie na fasadzie budynku czarnej matowej strukturalnej płyty z dużymi, charakteryzującymi się błękitną barwą, przeszkleniami.

 

Fasada budynku stanowi bezpośrednie rozwinięcie głównej idei obiektu, jaką jest „bryła węgla” z całym jej skomplikowaniem, tak w strukturze wewnętrznej, jak i zewnętrznej, niejednorodną budową zbliżoną do naturalnej skały z nieuporządkowaną formą.

 

 

W celu uzyskania zamierzonej wizji oraz zapewnienia dostępu światła dziennego projektanci zarezerwowali na zewnętrznej elewacji miejsce dla dużych powierzchni szklanych. W budynku zastosowano szyby zespolone wykonane z przeciwsłonecznego szkła barwionego w masie na kolor niebieski, z powłoką samoczyszczącą na zewnętrznej powierzchni szkła. Produkt ten charakteryzuje się stosunkowo wysoką przepuszczalnością światła, co pozwoliło na doświetlenie wnętrz obiektu, zapewniając jednocześnie ochronę przed słońcem. Rezultatem zastosowanych rozwiązań jest większy komfort użytkowników.

 

Odpowiednie rozmieszczenie powierzchni szklanych, ich barwa i kontrast, w stosunku do matowej struktury płyty oraz duży stopień odbicia światła miały nawiązywać do naturalnych domieszek występujących w strukturze węgla kamiennego. O wyborze szkła zdecydował jego oryginalny kolor, który wzmaga efekt błękitu nieba z przesuwającymi się obłokami, łamiąc przy tym czarną strukturę elewacji. Nie bez znaczenia były też jego właściwości samoczyszczące oraz zapewnienie przez ten rodzaj przeszklenia wysokiego poziomu ochrony przed słońcem – konieczne w przypadku bardzo nasłonecznionej elewacji frontowej budynku.

 

Ze względu na unikatowe cechy wykorzystanego w obiekcie szkła, konieczne było zastosowanie szczególnego sposobu uszczelnienia. Konieczny był specjalny sposób wypełnienia fugi zewnętrznej, pomiędzy poszczególnymi formatkami szkła, która nie tworzy żadnej szczeliny. Tym samym eliminuje gromadzenie się brudu w szczelinach, jak to ma miejsce przy uszczelkach gumowych. W tym celu wykorzystano silikon strukturalny oraz specjalną metodę nakładania z zastosowaniem taśmy ochronnej, zabezpieczającej samoczyszczącą powłokę szkła przed kontaktem z silikonem. Elewację wykonywała firma HANSEN, szyby zespolone do niej powstały w firmie VITROTERM-Murów.

 

 

Łatwość utrzymania w czystości oraz możliwość kontroli nasłonecznienia to cechy, które powodują, że Pilkington Activ™ Blue bardzo dobrze sprawdza się na wystawionych na działanie słońca, trudnodostępnych z zewnątrz dachach i elewacjach. Zastosowanie tego szkła na fasadzie budynku pozwoliło zapewnić skuteczną ochronę przed nadmiarem słońca, obniżyć koszty klimatyzacji latem, ograniczyć częstotliwość mycia szyb a także uzyskać oryginalny efekt wizualny. Wykorzystanie semistrukturalnego fasadowego systemu szklenia firmy Schüco podkreśliło dodatkowo nowatorski charakter rozwiązania.

 

O tym, jak istotne jest zastosowanie odpowiedniego szkła w elewacji budynku, świadczy przykład fabryki BorgWarner w Jasionce k. Rzeszowa – pierwszego budynku w Polsce, który otrzymał srebrny certyfikat LEED. W oknach i przeszkleniach fasady biurowca BorgWarner wykorzystano szyby zespolone wykonane z tego samego rodzaju szkła tzn. Pilkington Activ™ Blue. Dzięki zastosowaniu tego typu przeszklenia, zużycie energii w budynku fabryki zmniejszyło się o 23%, co przyczyniło się do uzyskania certyfikatu LEED.

 

więcej informacji: www.pilkigton.pl

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 6/2012

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.