15 czerwca 2013 r., w obecności przedstawicieli ambasady Izraela w Polsce oraz władz samorządowych, odbyło się uroczyste otwarcie Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” w podkieleckim Chmielniku.
Wyjątkowym elementem muzeum (znajdującego się w zrewitalizowanej synagodze) oraz jego największą atrakcją jest szklana bima, czyli miejsce służące do odczytywania oraz interpretowania Tory.
Unikalna, bo jako jedyna na świecie zbudowana ze szkła, bima powstała w pracowni OLESTUDIO Sławomira Oleszczuka z Wrocławia, specjalizującej się m.in. w szkle artystycznym i witrażach. Nowoczesny w formie, szklany monument jest wzorowany na XVII-wiecznym oryginale.
Opracowania koncepcji rewitalizacji chmielnickiej synagogi w ramach projektu „Świętokrzyski Sztetl” i przekształcenia jej w interaktywne muzeum podjął się arch. Mirosław Nizio (twórca m.in. koncepcji Muzeum Powstania Warszawskiego).
VITROTERM-Murów SA, dysponujący nowoczesnym parkiem maszynowym do obróbki szkła oraz doświadczoną kadrą inżynierską, dostarczył na budowę szklanej bimy wszystkie elementy ze szkła technicznego (szkło hartowane, laminowane, z fazowanymi i polerowanymi krawędziami, szkło obrabiane numerycznie z wycięciami i otworami oraz szklane podłogi z sitodrukami).
Jako ciekawostkę należy dodać, że szklana bima powstawała w pracowni OLESTUDIO przez prawie dwa lata, a do jej wykonania zużyto około 5 ton specjalnego szkła float typu Diamant.
Jak dodaje przedstawiciel VITROTERMu Jacek Eifler, konstrukcja szklanej bimy nie zawiera żadnych połączeń metalowych a wszystkie połączenia konstrukcyjne wykonane zostały za pomocą niewidocznych dla oka ludzkiego klejów firmy LOCTITE utwardzanych promieniowaniem UV.
Władze Chmielnika liczą, że jedyna w swoim rodzaju szklana bima i muzeum rozsławią tę miejscowość na cały świat.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacj: Świat Szkła 06/2013