Kreatywny i innowacyjny potencjał cyfrowego druku ceramicznego na szkle może stworzyć świat nowych możliwości projektowania powierzchni elewacyjnych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz przeszkleń wewnętrznych.
Cyfrowy, wielobarwny druk na szkle tuszami ceramicznymi daje praktycznie nieograniczone możliwości odtworzenia klasycznego kunsztu witraży. Witraż wykonywany tradycyjnymi metodami powstaje w skomplikowanym, manualnym, nieekologicznym (z użyciem ołowiu) i długotrwałym procesie produkcji, a finalny efekt można ocenić praktycznie dopiero po zakończeniu prac.
Zastosowanie do produkcji witraży metody druku cyfrowego oraz digitalizacji zdjęć stwarza zupełnie nowe możliwości. Projekt powstaje, jest obrabiany i uzgadniany z odbiorcą w programach graficznych, zatem można bardzo szybko i szczegółowo ustalić wszelkie detale takiej realizacji.
Sam proces produkcyjny, od akceptacji próbek do wytworzenia gotowego witraża, trwa kilka tygodni (zamiast kilku lub nawet kilkunastu miesięcy jak to się dzieje w technologii tradycyjnej). W technologii druku cyfrowego można w kilkanaście tygodni realizować obiekty z witrażami o powierzchniach nawet kilkuset metrów kwadratowych.
Natomiast cena drukowanego witraża jest kilkukrotnie niższa, a to wszystko z zachowaniem jego oryginalnego stylu. Odpowiadając na pytania co do jakości i trwałości takich rozwiązań: stosowane tusze ceramiczne trwale wtapiają się w procesie hartowania w szkło, co gwarantuje trwałość witraża (odporność na zmiany barw) liczoną w setkach lat.
Co bardzo ważne drukowany witraż składa się z jednego elementu szklanego (bezpieczne dla użytkowników hartowane szkło float lub hartowane szkło ornamentowe), co gwarantuje jego sztywność i stabilność.
Dodatkowo klasyczny witraż ma swoje ograniczenia wymiarowe, ponieważ wykonywany jest z cienkich i delikatnych elementów kolorowego szkła łączonych ołowiem, zatem witraże klasyczne muszą mieć niewielkie rozmiary. Witraż drukowany natomiast może mieć format prawie 3 m x 6 m w jednym elemencie.
Technologia ta może być stosowana zarówno w obiektach sakralnych, jak również do wykonywania seryjnych wypełnień drzwiowych, wypełnień na indywidualne projekty oraz do aranżacji detali ze szkła w budynkach publicznych i prywatnych.
Witraże drukowane cyfrowo można również wkomponować w szyby zespolone nadając im wysokie parametry energooszczędności, funkcje samoczyszczące, antywłamaniowe, dźwiękochłonne i wiele innych.
Jacek Eifler
Vitroterm-Murów SA
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2020