Chociaż Kołobrzeg należy do mniejszych miast kraju, to jego nazwa znana jest każdemu Polakowi. Zawdzięcza to swojej historii i charakterowi miasta wypoczynkowego. Ponad 45-tysięczny Kołobrzeg może pochwalić się imponującą architekturą, na którą składają się głównie hotele i pensjonaty (jest ich 75 – to największa ilość obiektów cztero- i pięciogwiazdkowych w kraju!).

8-fot1

Apartamentowiec ETNA (ul. Portowa 18)

 

Obiektów wypoczynkowych…
… ciągle przybywa, ale w coraz większym stopniu miasto kładzie nacisk na budowę osiedli mieszkaniowych, obiektów infrastruktury publicznej, co rzutuje na wygląd i funkcjonalność tego uzdrowiska. Dzięki konkurencyjności hoteli, wzrasta ich poziom techniczny i jakość usług. Miasto położone jest nad rzeką Parsentą na Pomorzu Zachodnim. Jego atrakcją są: port morski (połączenia z Bornholmem), Starówka, centrum handlowe, muzea i obiekty zabytkowe.

8-fot2 

Hala główna dworca PKP


Gród założył już w 1000 r. książę Bolesław Chrobry, który utworzył tu biskupstwo. Miasto w swoich dziejach było pod zwierzchnictwem cesarza niemieckiego i króla Danii. Od XIV w. członek bałtyckiej Hanzy. W marcu 1945 r. odbyły się tu historyczne zaślubiny Polski z morzem. Kołobrzeg (z niem. Kolberg) jest licznie odwiedzany przez turystów niemieckich. Wiele nowych budowli przypomina wyglądem statki, kadłuby, maszty, przypominając, że jest miastem portowym.

8-fot3

Hotel Doris Spa – Ośrodek Wypoczynkowy (ul. Kasprowicza 6)


Architektura szklana…
…spotykana jest tutaj na każdym kroku. Architekci mają tu pole do popisu i realizują coraz to śmielsze i piękniejsze projekty. Ciekawych obiektów jest dużo, wymienię te, moim zdaniem, godne uwagi. Apartamentowiec ETNA (ul. Portowa 18) położony blisko portu i morza, wśród zieleni i parków, jak gdyby góruje nad miastem, posiada własne sklepy i parkingi.

 

8-fot4

 

8-fot5

Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta (ul. Solna 1)


W dobie „mody” na remonty dworców PKP również kołobrzeski (ul. Kolejowa) gruntownie wyremontowano. Dodano szklane zadaszenia wejścia, które wraz z dużymi oknami hali głównej i innymi akcentami mogą się podobać.


Hotel Doris Spa – Ośrodek Wypoczynkowy (ul. Kasprowicza 6), to piękna architektura z wysmakowanymi akcentami szkła. W hotelu jest 25-metrowy basen, sztuczna rzeka (!), gabinety SPA, wielka sala balowa, Dom Weselny i 95 pięknych pokoi, których wnętrza zadowolą najwybredniejszych.

 

8-fot6

Marine Hotel (ul. Sułkowskiego 9)


Najpiękniejszą szklaną budowlą miasta jest, moim zdaniem, całkowicie szklane Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta (ul. Solna 1) z galeriami, reprezentacyjnymi salami, zewnętrznym amfiteatrem. Blisko morza i w każdym calu zaskakujący jest szklany Marine Hotel (ul. Sułkowskiego 9). Ciekawy design, jak do tej pory symbol kołobrzeskich hoteli z wieloma atrakcjami i dużą dawką szkła w architekturze! Hotel Leda Spa (ul. Kasprowicza 23) ma dostojny charakter, i klasę. Usytuowany jest w samym centrum i blisko morza. Ulicę Kasprowicza można śmiało nazwać hotelową, bo upodobali ją sobie inwestorzy wielu hoteli tu zlokalizowanych.

 

8-fot7

Ikar Plaza – Centrum Zdrowia i Wypoczynku (ul. Wschodnia)


Trochę z dala od centrum ale za to w spokojnym i cichym zakątku i blisko morza stoi markowy Ikar Plaza – Centrum Zdrowia i Wypoczynku (ul. Wschodnia), ze szklaną restauracją w kształcie piramidy, wieloma innymi atrakcjami i niesamowitym ogrodem! ZUS Kołobrzeg (ul. Łopackiego 21), jak wszystkie inne ZUS-y w Polsce, ma się dobrze. Także w oddziale kołobrzeskim szklana architektura umiejętnie wkomponowana w bryłę budynku, może się podobać.

 

8-fot8

Hotel Leda Spa (ul. Kasprowicza 23)


W ścisłym centrum na uwagę zasługuje czterogwiazdkowy Sand Hotel (ul. Zdrojowa 3), blisko morza i parku. To piękna, wysmakowana architektura. Nie sposób ominąć Bazyliki Konkatedralnej WNMP (ul. Mariacka 5). W tej monumentalnej świątyni znajdujemy ciekawe witraże, niestety te stare, zabytkowe zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Hotel Aquarius SPA (ul. Kasprowicza 4), najbardziej widowiskowy i kolorowy był opisywany przeze mnie w wydaniu 11/2009 „Świata Szkła”.

 

8-fot9

Sand Hotel (ul. Zdrojowa 3)


Na koniec wielkie centrum Arka Medical Spa (Arka-Mega), hotel/sanatorium (ul. Sułkowskiego 11), trochę z dala od centrum, z własną, rozbudowaną infrastrukturą, ogrodami, fontannami, kawiarniami, salami koncertowymi, basenami i SPA. Ciekawostką jest położona na najwyższej kondygnacji obrotowa kawiarnia, z której można podziwiać panoramę miasta i jego okolic oraz morze.

 

8-fot10

Bazylika Konkatedralna WNMP (ul. Mariacka 5).


Szklana architektura Kołobrzegu to także małe projekty, jak Morskie Biuro Podróży (Al. I Armii WP 6 B), Sanatorium Koral-live (Kościuszki 12) czy Perełka – Ośrodek Rehabilitacyjno-Sanatoryjny (ul. Portowa 17). Obok różnych obiektów powstaje „mała” szklana architektura w ciekawych formach: piramidy, szklane ogrody zimowe, ogródki restauracyjne, puby, kluby. W tym uzdrowiskowym mieście wyraźnie widać szkło architektoniczne w natarciu!

 

8-fot11

Przykład „małej” architektury szklanej


Edward Poskier

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 1/2013

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.