Niskie, zimowe temperatury szybko weryfikują celowość i jakość zastosowania takiej, a nie innej stolarki otworowej. Weryfikują też umiejętności montażystów i znacząco powiększają doświadczenie inwestorów, zmuszając ich do nauki na własnych błędach.

 

Przypadek I
Montaż okien polegał na wymianie starych okien skrzynkowych na okna jednoramowe. Przy pomiarach nie sprawdzono grubości ram okien skrzynkowych w progach. Przyjęto zlecenie, okna wyprodukowano i przywieziono do inwestora. Przy montażu okazało się, że okna są za wysokie w stosunku do światła otworów okiennych.

 

Montażysta „znalazł” rozwiązanie i rozkuł nadproża, przecinając i usuwając przy okazji zbrojenie nadproży. Brak jest nie tylko uszczelnienia na obwodzie ram, ale też w progach jak i na węgarkach. Z powodu wilgoci wnikającej w nieuszczelnione styki oraz wody opadowej wciekającej pod ramy drewniane okna zaczęły puchnąć.

 

30-fot1

 

30-fot2


Przypadek II
Okna PVC zamontowano w licu ściany, co już samo w sobie jest nieprawidłowe, bo powinno się je zamontować w warstwie izolacji termicznej – okna wysunięte np. na kotwach JB-D. Nie to jednak jest największym problemem montażu tych okien.

 

Bowiem styki ram okien z ościeżami, jak to zazwyczaj się „praktykuje”, wypełniono pianką poliuretanową w sposób bardzo oszczędny a to, czego nie wypełniła pianka, uszczelniono zaprawą tynkową. Efekt był taki, że po kilku upalnych dniach styki popękały i pokruszyły się. Okna z PVC pod wpływem nagrzewania słonecznego rozszerzają się. Popękane styki można poprawić - usunąć tynk i zastosować piankę PU.


Niestety oszczędność pianki zemściła się na oknach. Zatynkowane styki zanim się pokruszyły to najpierw doprowadziły do powyginania ram wskutek rozszerzalności liniowej. Pogięte ramy – nieodwracalnie – i porozrywane zgrzewy naroży to skutek uszczelniania na tynk a nie na piankę PU.

 

30-fot3

 

30-fot4


Przypadek III
Konsekwencje pozornej oszczędności. Okna z szybami dwukomorowymi o wysokiej wartości izolacyjności termicznej, antisol, klasy P4, ramy okien szerokości 80 mm, sześciokomorowe. Ściany z przewidywaną grubością ocieplenia 25 cm, a montaż… wyłącznie na piankę PU. Bez folii paroszczelnych i paroprzepuszczalnych.


Bo było drożej o ok. 2000 zł. Przy kosztach całego domu wielokrotnie wyższych (same okna kosztowały ok. 35 tys.). Fotki ilustrują podparcie okna klinami a drzwi stoją na klockach i cegłach. Inwestor zareklamował „zielone” szyby – faktycznie są… zielone. Natomiast o montażu zgodnym z zasadami „domu pasywnego” nie miał nawet pojęcia .*)

*) Zielone szyby go niejako uratowały – zlecił ponowny montaż trójwarstwowy

 

30-fot5

 

30-fot6

 


Przypadek IV
Parapet wyjęty spod okna. Pod oknem brak izolacji, pianka wtryśnięta w dziury cegieł, kotew mocowana śrubą w dziurę. Według zlecenia miały być zastosowane folie paroszczelne - jak widać na zdjęciu, takich folii nie ma. Próg drzwi balkonowych (fot. 8) podparty wtryśniętą pianką, co i tak nie przeszkadza, by z tarasu napływała deszczówka.

 

30-fot7

 

 30-fot8

 

Mur szczelinowy trójwarstwowy. A w mieszkaniu 14°C i wilgoć na ścianach. Styk okien z ościeżami zasłonięty był listwą maskującą (fot. 9). Po oderwaniu listew widać puste, nieuszczelnione miejsca i tylko trochę wełny mineralnej (fot. 10 i 11).

 

30-fot9

 

30-fot11

 

30-fot11

     (...)

 


Przypadek VI
Zawilgocenia progów drzwi balkonowych, sinienie drewna, woda w mieszkaniu na podłodze (fot. 12 i 13).

 

30-fot12

 

30-fot13

 

Odkrywki ujawniają przyczynę: zupełny brak izolacji (fot. 14 i 15). Nie tylko drzwi są źle zamontowane. 

 

30-fot14

 

30-fot15


W stykach okien z klinkierem (fot. 16): tynk zamiast montażu trójwarstwowego, który tam miał być zastosowany. Od wewnątrz – po skuciu tynków z glifów – sama piana PU; a miały być folie paroszczelne (fot. 17).

 

30-fot16

 

30-fot17


Przypadek VII
W tej inwestycji zamontowano okna równo z licem ściany, bez zabezpieczenia od zaciekania na okna wody z nadproży i bez zabezpieczenia styków okien z klinkierem (fot. 18 i 19).

 

30-fot18

 

30-fot19

 

Montaż praktyczny i estetyczny w ciepłym i suchym klimacie. W naszych warunkach klimatycznych nie do przyjęcia. Po dwu latach od montażu okna zrobiły się sine, a następnie czarne z powodu zawilgocenia, a ramy spuchły (fot. 20).

 

30-fot20

 

 

Jerzy Płoński
Instytut Techniki Budowlanej

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 1/2013

 

 

 

wytyczne montazu

    Informacje na temat Wytycznych montażu mozna uzyskać bezpośrednio w redakcji miesięcznika Świat Szkła:

   - Agata Kostrzewa       Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

   - Agnieszka  Roguska   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


   oraz dziale dystrybucji

   - Iwona Markowska   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 więcej informacji też na stronie o Wytycznych do montaż okien i drzwi zewnętrznych tzw Instrukcja RAL

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.