Jaskrawy, zielony kolor przykuwał uwagę zwiedzających halę B3 na światowych targach budownictwa BAU 2013 w Monachium. To stoisko firmy HÖRMANN intrygowało i przyciągało wzrok intensywną zielenią.

 

Jaskrawozielone drzwi i równie intensywnie zielone bramy garażowe i przemysłowe były sygnałem dla inwestorów, że wszystkie prezentowane produkty powstały przy wykorzystaniu ekologicznych technologii, a ich eksploatacja gwarantuje poszanowanie środowiska naturalnego. Na blisko 1400 m2 powierzchni HÖRMANN pokazał ponad 30 nowych produktów.

 

Innowacyjność prezentowanych wyrobów wiąże się z tematem przewodnim tegorocznych targów. Była nim przyszłość budownictwa rozumiana m.in. jako zrównoważony rozwój i szeroko pojęta efektywność energetyczna wykorzystywanych materiałów.

 

5-fot2

 


Thermo konstrukcje – drzwi energooszczędne 
Wpisując się w ten nurt, HÖRMANN zaprezentował kilka nowych konstrukcji drzwi wejściowych przeznaczonych dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Znane już, popularne stalowe drzwi ThermoPro pokazane zostały w wersji ThermoProPlus – z płytą o grubości 65 mm i współczynnikiem przenikania ciepła do 1,0 W/m2K.


To drzwi, których aluminiowa ościeżnica ma grubość 80 mm i – podobnie jak skrzydło – jest wypełniona pianką PU oraz wyposażona w przegrodę termiczną. We wzorach z przeszkleniem zastosowano tu 3-szybowe szkło izolacyjne, obustronnie bezpieczne. Wykonany z kompozytu profil ramy zakrywa skrzydło od wewnątrz i z zewnątrz.


Już wiosnąThermoProPlus dostępne będą na polskim rynku. Jesienią natomiast pojawią się na nim, pokazane na BAU dwa nowe typy drzwi aluminiowych: ThermoSafe i ThermoCarbon.


ThermoSafe – to drzwi, które dzięki skrzydłu o grubości 73 mm i profilowi ramy z aluminium z przegrodą termiczną osiągają współczynnik przenikania ciepła U=0,8 W/m2K. Prawdziwą rewolucją na rynku mogą okazać się jednak drzwi ThermoCarbon o współczynniku U=0,45 W/m2K.

 

Tak niski współczynnik przenikania ciepła to efekt zastosowania płyty drzwiowej o grubości 100 mm i aluminiowej ościeżnicy o grubości 111 mm oraz wykonania profilu ramy skrzydła z karbonu i kompozytu wzmacnianego włóknem szklanym. Drzwi ThermoCarbon wyposażone są też w 9-punktowy zamek przeciwwłamaniowy i 3 lub 4-szybowe obustronnie bezpieczne szkło.


SolidStyle – drzwi do mieszkań. Solidne i stylowe 
HÖRMANN po raz pierwszy pokazał też na BAU drzwi wewnętrzne do mieszkań – SolidStyle. To drzwi drewniane o zlicowanej płycie i stalowej ościeżnicy. Ich skrzydło wykonane jest z pełnej płyty wiórowej o grubości 42 mm (waga płyty: 46 kg), wklejki z litego drewna i ramy wzmacniającej, a zbudowana z odpornej na odkształcenia blachy ościeżnica posiada amortyzujący profil. 

 

Dzięki takiej budowie drzwi SolidStyle są niezwykle odporne na wszelkie uderzenia i mechaniczne obciążenia. Wytrzymałość idzie tu w parze z estetyką (imitujące drewno ościeżnice z niewidocznymi łączeniami oraz bogaty wybór drewnianych fornirów). Drzwi te produkowane są też wersji przesuwnej, z przeszkleniami oraz jako drzwi pełnoszklane. Wiosną pojawią się na polskim rynku.


Bramy z betonu i palonego drewna
Także wiosną w ofercie firmy HÖRMANN znajdą się nowe rodzaje powierzchni bram. Największe zainteresowanie na monachijskich targach wzbudzały bramy w dekoracyjnych okleinach z niezwykle odpornym lakierem ochronnym, wykonane w najnowszej technologii Duragrain. Dotychczas technologię tę wykorzystywano do uodparniania przeszkleń w bramach na zarysowania, teraz służy ona do zabezpieczania powłok paneli bram.

 

Co istotne, ta wyjątkowa technika nanoszenia druku na panele pozwala na odwzorowanie nawet najbardziej wysublimowanych wzorów. Na targach BAU szczególną uwagę zwracały bramy w okleinie imitującej rdzawą blachę, osmalony ogniem dąb i szlachetnie postarzałe drewno. Ale wybierać można aż spośród 24 wyszukanych wzorów, takich jak bambus, orzech włoski, drewno tekowe, bielony dąb czy nawet… beton.


Automatyka bez granic 
Firma HÖRMANN zaprezentowała także innowacyjne sposoby sterowania bramami i drzwiami. Jesienią tego roku, po wykupieniu odpowiedniej aplikacji, bramę garażową, wjazdową i drzwi zewnętrzne tej marki można będzie obsługiwać przy pomocy iPhona, iPada oraz smartfonów i tabletów z systemem Android. Możliwe będzie też włączanie i wyłączanie oświetlenia tą drogą.


Dorota Sawala

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 2/2013 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.