Konserwacja i pielęgnacja okien i drzwi z tworzyw sztucznych i aluminium

Wymiana okien i drzwi w istniejących budynkach wiąże się z pewnymi, czasem dość dużymi, nakładami finansowymi. Koszt stolarki otworowej stanowi niebagatelną część wartości budowanych obiektów, w związku z czym koniecznością jest stosowanie w czasie jej eksploatacji odpowiednich zabiegów konserwacyjnych i pielęgnacyjnych, przedłużających żywotność i zachowujących jej pierwotną estetykę.

Do zabiegów tych należy: mycie ram odpowiednimi środkami, smarowanie zawiasów i okuć, konserwacja elementów uszczelniających.


      Okna i drzwi z PVC wykonane są z materiałów o skrajnie różnych właściwościach fizycznych:
● PVC – tworzywo sztuczne – jest „miękkie”, nieodporne na udary mechaniczne i wiele rozpuszczalników i substancji chemicznych, elektryzuje się statycznie, co powoduje przyciąganie i mocne przyklejanie się zanieczyszczeń do ich powierzchni;
● stal – ulega korozji, następuje zużycie współpracujących elementów, wytarcie powłoki antykorozyjnej;
l uszczelnienia – starzeją się, twardnieją, ulegają pęknięciom i rozerwaniu, gdy przymarzają do ramy.

     W świetle tego środki do konserwacji i pielęgnacji takiej stolarki muszą posiadać właściwości uwzględniające specyfikę wszystkich elementów.

     Preparat do mycia ram nie może naruszać chemicznie, czy też mechanicznie powierzchni ram, tj. nie może zawierać substancji ściernych i związków chemicznych rozpuszczających i penetrujących tworzywo PVC. Taki środek powinien posiadać doskonałe właściwości myjące i odtłuszczające oraz zawierać środki zapobiegające korozji, tzw. inhibitory korozji i system antystatyczny, a także nie mieć barwników, które mogłyby zmienić kolor tworzywa.

     Stosowanie środków myjących zawierających substancje ścierne, czy też związki chemiczne naruszające powierzchnię, jest niedopuszczalne – powoduje to w efekcie zmatowienie powierzchni ram, powstanie mikroporów, a wnikający tam brud jest nie do usunięcia.

     Smar powinien być bezkwasowym, niebarwiącym środkiem smarnym o dobrej przyczepności do współpracujących elementów, niedziałający chemicznie na tworzywo PVC.

     Zadaniem środka do konserwacji uszczelnień jest ich ochrona przed ogólnie pojętymi warunkami atmosferycznymi i przed przymarzaniem do profili w okresie zimowym. Oczywiście nie może on reagować z PVC.

     Okna wykonane z aluminium lakierowanego proszkowo, w porównaniu do plastikowych, mają dużą wytrzymałość mechaniczną, nie elektryzują się statycznie, odporne są na niektóre rozpuszczalniki i substancje chemiczne, niemniej jednak zasady konserwacji są takie same, a środki stosowane do nich spełniać muszą podobne wymagania.

     Zabiegi konserwacyjne i pielęgnacyjne, do których należy:
● mycie ram;
● smarowanie: zawiasów, ruchomych współpracujących elementów okuć obwiedniowych dostępnych na zewnątrz, współpracujących rygli ruchomych i nieruchomych;
● konserwacja uszczelek;

należy wykonać, co najmniej dwa razy w roku, przed i po okresie zimowym, a smarowanie okuć i rygli po każdym myciu ram (jeżeli smar został zmyty).

     Należy jeszcze raz podkreślić, że odpowiednie wykonywanie zabiegów konserwacyjnych i pielęgnacyjnych właściwymi środkami znacząco wydłuża żywotność i zachowuje estetykę stolarki z tworzywa sztucznego czy z aluminium. Z doświadczenia wiadomo, że wielu użytkowników okien (a 97% kupujących okna) zadaje pytanie podczas montażu: czym i jak konserwować i pielęgnować okna? Pracownicy firm montujących je na to pytanie nie zawsze potrafią odpowiedzieć.

      Wymagania stawiane preparatom do okien wykonanych z PVC i aluminium spełniają środki wchodzące w skład „Zestawu do konserwacji i pielęgnacji okien i drzwi z PCV i aluminium” produkowanego przez firmę KAMET.

Zestaw zawiera:

1. Płyn intensywnie myjący HER–ROS (150 ml) – przeznaczony do czyszczenia i mycia powierzchni ram okiennych i drzwiowych z PVC i aluminium. Jest bezbarwnym, bezzapachowym, półprzezroczystym płynem o odczynie alkalicznym (pH=9-11). Skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia, zapobiega szybkiemu zabrudzeniu. Nie zawiera substancji ściernych i rozpuszczalników. W skład płynu wchodzą: anionowe i niejonowe nowoczesne środki powierzchniowo czynne, inhibitor korozji, substancja odtłuszczająca i inne dodatki. Płyn nanosi się na powierzchnię mytą za pomocą ściereczki. Po naniesieniu płynu, następuje odklejenie brudu od powierzchni, który należy zetrzeć zmoczoną w wodzie ściereczką i wytrzeć powierzchnię do sucha. Płyn służy do usuwania zabrudzeń powstałych w trakcie użytkowania i nie narusza powierzchni mytej.

2. Smar do zawiasów i okuć (50 ml) – bezkwasowy, bezbarwny, półpłynny preparat oparty na komponentach silikonowych, o właściwościach konserwujących i smarujących, do zawiasów i okuć obwiedniowych. Zapobiega suchemu tarciu i chroni przed korozją. Nanosi się go na elementy współpracujące przy pomocy aplikatura zamykającego buteleczkę.

3. Preparat do pielęgnacji elementów uszczelniających (100 ml) – obojętny środek oparty na żywicy silikonowej, przeznaczony do pielęgnacji i konserwacji uszczelek okiennych: gumowych, silikonowych tworzywowych. Uszczelki po zastosowaniu tego preparatu dłużej zachowują elastyczność, co przedłuża ich funkcję i żywotność. Chroni przed przymarzaniem uszczelek do profili. Środek nanosi się na uszczelki za pomocą ściereczki.

     Powyższe preparaty posiadają atest PZH i stosowanie ich zgodnie z przeznaczeniem i sposobem użycia nie stanowi zagrożenia dla środowiska i osób je stosujących.

inż. Krzysztof Leszczyński

więcej informacji: Świat Szkła 10/2007


 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.