Ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia

Do niedawna wykorzystanie szkła jako elementu dekoracyjnego w naszych domach było niemal niemożliwe lub bardzo kosztowne. W chwili obecnej dostępność dobrej jakości rozwiązań technicznych umożliwia instalację szkła we wnętrzach na wiele sposobów. Ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia.

Koszty różnego rodzaju przeszkleń lub aranżacji szklanych zmalały na tyle, że można je śmielej realizować. Wpływ na wprowadzenie szkła jako elementów wystroju wnętrz miał też fakt, że bezpieczeństwo wykorzystania elementów szklanych zdecydowanie wzrosło. Szkło może być nie tylko ozdobą w naszych domach, ale może być również wykorzystane jako funkcjonalne elementy wykończenie naszego domu.


 Drzwi

Szkło
     Drzwi wykonane z jednego kawałka szkła nie musza być proste i powtarzalne. Ilość gatunków szkła, które można zastosować jest bardzo duża, ale można również zindywidualizować nasze drzwi zdobieniem. Na drzwiach można wykonać wzór według własnego wyjątkowego pomysłu, który pozwoli nam na dopasowanie się do wystroju wnętrza. Wzory można wykonać poprzez wypiaskowanie danego projektu na szkle, jak również można wykonać witraż naklejony na szkło. Dotyczy to drzwi jedno- lub dwuskrzydłowych, jak też systemów drzwi przesuwnych. Mogą one być montowane na zewnątrz ściany, ale też mogą „chować się” w ścianie. W systemach drzwi całoszklanych stosujemy szkło hartowane.

 Drzwi drewniane + szkło
     Duża ilość wzorów drzwi drewnianych idzie w parze z ogromną ilością wyboru gatunków i rodzajów szkła, które możemy zastosować do oszklenia drzwi. Poza najczęściej spotykanymi rodzajami szkła, mamy również wiele innych możliwości takich jak: witraże wykonane według własnego projektu, a to samo dotyczy piaskowania wzorów na szkle. Możemy nasze drzwi oszklić szkłem laminowanym. Ta technika łączenia szyb ze sobą specjalną folią daje nam jeszcze większą możliwość zindywidualizowania naszego wnętrza. Pomiędzy szyby mogą być wkładane różnego rodzaju materiały, zdjęcia, plakaty, jak i np. drobne listki zebrane przez nas na wakacjach. Efekt jest piorunujący i na pewno unikalny. Wielkim walorem tego typu szkła jest fakt, że w razie pęknięcia szyba zostaje na miejscu i nie rozsypuje się na niebezpieczne elementy W drzwiach można również stosować lustra sklejone z inną, ciekawą szybą i lustra sklejone ze sobą (drzwi łazienkowe).

     W drzwiach zewnętrznych często stosuje się lustra weneckie, uniemożliwiające zajrzenie nam do domu.


Ścianki szklane, balustrady
     Do tych elementów architektury wnętrz można także zastosować różnego rodzaju szkła jak i jego zdobienie. Tak wykonany element daje wrażenie lekkości i przestronności pomieszczenia, a odpowiednio wkomponowany w wystrój wnętrza może tworzyć przyjazny nastrój Tego rodzaju rozwiązania mają sporą przewagę nad zwykłymi ścianami, gdyż łatwo je utrzymać w czystości a ich żywotność jest o wiele większa. Z dużym powodzeniem tego typu elementy można łączyć z drewnem, stalą nierdzewną itp. Mogą to być ścianki nie na pełną wysokość pomieszczenia lub nie na całą szerokość, co daje efekt lekkiego przepierzenia, a jednocześnie można ozdobić choćby kontynuacją motywu umieszczonego na zwykłej ścianie lub skomplikowanym rysunkiem zamiast obrazu na ścianie.
     To samo dotyczy balustrad, które mogą być efektownym wykończeniem schodów. Oszklenie szkłem z wypiaskowanym wzorem lub witrażem lub też szkłem matowym da efekt pełnej wizualnej całości.

Lustra
     Lustro jest nieodzownym elementem każdego domu. Może stanowić również dodatkowy element dekoracyjny. W połączeniu z innymi kolorowymi lustrami, jak i z różnymi rodzajami szkła możemy nadać zwykłemu zwierciadłu efekt przemyślanego elementu wykończenia naszego domu. Lustro naklejone na tego samego rodzaju szkło, które zastosowaliśmy gdzie indziej, stanowi integralną i przemyślaną aranżację naszego wnętrza. Na przykład szkło, które zastosowaliśmy do oszklenia drzwi, stosujemy jako podkład widoczny dookoła lustra. Na lustrach można również wypiaskować dowolny wzór, który będzie odpowiadał całości wykończenia pomieszczenia. Lustra mogą być oświetlone np.: od spodu, poprzez wypiaskowane pola na spodzie lustra lub z kinkietami zamocowanymi w lustrze. Lustro jest na tyle indywidualną rzeczą, że można stworzyć coś, co będzie unikatem. Lustra można zawieszać na typowych wieszakach, jak i przyklejać do każdej praktycznie powierzchni. Lustro zamontowane na specjalnych elementach dystansowych może stanowić element dekoracyjny, jak i zasłonę jakiegoś nieciekawego wizualnie miejsca, do którego co jakiś czas musimy mieć dostęp. Mogą być to również drzwiczki szklane na zawiasach wraz z zamkiem, aby zamknąć, np. wnękę w łazience.

Pomysły
     Wszelkiego rodzaju szyby można również wykorzystać jako element dekoracyjny np.: w kuchni pomiędzy szafkami stojącymi i wiszącymi. Możemy mieć szklane stoły, stopnie i podesty na schodach i wreszcie szklany element podłogi lub sufitu, poprzez który możemy spojrzeć na nocne niebo. Ze szkła można również wykonać meble, szafki pod telewizor, stojaki na płyty CD, stoły i… akwaria, których urok jest nie do podważenia. Można użyć kolorowego szkła zamiast glazury, podzielonego na niewielkie elementy lub wielkie panele i naklejonego na ścianę. Można również zrobić unikatowy żyrandol w połączeniu z oświetleniem, które pasuje nam do pozostałych opraw oświetleniowych.

     Nowoczesne sposoby łączenia szkła ze szkłem, szkła z metalem, które praktycznie są nie widoczne, ale jednocześnie są połączeniami niezwykle trwałymi (klejenie na klej utwardzany promieniami UV), jak i okucia stosowane do montażu różnego rodzaju przeszkleń pozwalają na wielorakie i nietypowe wykorzystanie szkła w domu. Możliwości jest wiele i tylko od nas zależy jak chcemy szkło wykorzystać.

     Pamiętajmy jedynie, aby nasze pomysły były bezpieczne i funkcjonalne. Zawsze warto w tej sprawie spytać o radę fachowca.

Wojciech Jasiński

 

więcej informacji: Świat Szkła 12/2007

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.