Aktualne wydanie

2020 01 okladka

Świat Szkła 01/2020

 

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

  

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

20200131a-SWIAT-SZKLA-HALIO-750x100-V3-PL

 

wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019

 LiSEC SS Konfig 480x120

  

eurasia glass 480x100

 

 konferencja ICG 1c

Modernizm w powiecie Vogtland
Data dodania: 18.08.09

Obserwując mapę państw Unii Europejskiej, można z łatwością zauważyć, że Vogtland przesuwa się coraz bliżej środka.

Region między Wolnymi Państwami Saksonią, Turyngią i Bawarią w Niemczech oraz Chebskiem w Czechach wabi turystów rozległymi lasami i pachnącymi łąkami, dolinami z krętymi rzeczkami i gorącymi źródłami, ale również nowoczesnym wyglądem konserwowanych zabytków i ponadczasowymi osłonami słonecznymi.

 Image 

 Siatka cięto-ciągniona, oczka rombowe 110x40x9x3, aluminium malowane proszkowo

Mięliśmy dwie możliwości. Jedna z nich to zburzenie zbudowań, druga to bardzo dużo pracy”, opowiada architekt Alfred Görstner z Saalfeld. Obiekt jest typową dla tego regionu działką w malowniczej miejscowości Arnsgrün.

Zarówno dom, jak i stodoła oraz stajnia groziły zawaleniem. Alfred Görstner zdecydował się na pozostawienie budynków: dom i stodoła zostały odrestaurowane, natomiast stajnia zastąpiona nową – w kształcie sześcianu.

Budowa domu, budynków gospodarczych i hotelu idzie w parze z konserwacją zabytków”, mówi architekt. „Wykorzystaliśmy możliwość stworzenia kontrastu: nowa budowla w kształcie sześcianu przymocowana jest do drewnianej ramy stajni i wystaje poza nią. Wewnątrz wzmocniliśmy ją okładziną z gliny.”

Ściana pokryta warstwą gliny wchłania wilgoć, magazynuje ją, a następnie oddaje, co gwarantuje przyjemny i zdrowy klimat w mieszkaniu.

 Image 

 Siatka cięto-ciągniona, oczka rombowe 110x40x9x3, aluminium malowane proszkowo

Odnowienie zabytków na zewnątrz z nadaniem im nowoczesnych akcentów również zdało egzamin. „Od strony południowo-wschodniej znajdują się duże powierzchnie szklane. Chcieliśmy wypróbować nowy pomysł na osłony słoneczne i dlatego zdecydowaliśmy się na nietypowe rozwiązanie: zastosowaliśmy standardowe siatki cięto-ciągnione MEVACO o grubości 2 mm. Arkusze wielkości okien zamocowaliśmy na szynach. Osłony można łatwo przesuwać na rolkach”, wyjaśnia architekt.

Jak okiennice, jakich w tych stronach nie ma nikt. A co na to sąsiedzi? „Podoba im się”, twierdzi Alfred Görstner. „Kładziemy bowiem duży nacisk na to, aby dom był wkomponowany w otoczenie.” I tak np. żywy czerwony kolor szalunku nawiązuje do cegieł stodoły. Zupełnie w myśl architekta: wyszukanymi pomysłami zachować stare budownictwo.

Zalety siatki cięto-ciągnionej 

Zastosowanie siatki ciągnionej pozwala połaczyć design i estetykę z funkcjonalnością. Siatka utrzymuje wytrzymałą, stabilną formę w konstrukcjach o różnych kształtach. Dzięki ażurowej formie daje wrażenie bardzo lekkiej konstrukcji.

Tworzy przesłonę, która jest bardzo przewiewna, a jednocześnie daje możliwość zastosowania różnych form i kolorów. Powierzchnie przesłony nie są płaskie, ale pokazują przestrzenną strukturę.

Przy użyciu stali szlachetnej lub aluminium powstałe konstrukcje są odporne na korozje. Dzięki czemu nie wymagają częstej konserwacji i są bardzo trwałe. Siatka cięto-ciągniona jest bardzo ekonomicznym wyrobem.  Podczas produkcji, przy cieciu otworow, nie ma strat meteriałowych.
 

więcej informacji: www.mevaco.pl