Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 06 okladka1

Świat Szkła 06/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

 

baner klej do luster 7 7 2021

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
   
Rekordy recyklingu opakowań szklanych w Polsce i w Europie
Data dodania: 01.11.19

62,49% - tyle wyniósł poziom recyklingu opakowań szklanych w Polsce w 2017 roku. Oznacza to wzrost aż o 9,65% w skali roku i jest jednym z najwyższych w Europie. Co prawda do europejskiej średniej wynoszącej 76%, która również zanotowała wzrost – o 1%, sporo nam jeszcze brakuje, są jednak powody do zadowolenia.

 

20191018Mapka recykling opakowan szklanych w Europie 2017

 


Poznań, 29 października 2019

Najnowsze dane branżowe – opublikowane przez Europejską Federację Opakowań Szklanych (FEVE) – dają powody do optymizmu. Większość z 30 miliardów zebranych opakowań szklanych wróci do wanny szklarskiej jednego ze 160 europejskich zakładów – hut szkła, co sprawia, że przemysł produkcji opakowań szklanych wpisuje się w dobrze funkcjonującą gospodarkę o obiegu zamkniętym.

 

„Wysoki, bo 76% wynik w Europie pokazuje, że gospodarka o obiegu zamkniętym w przypadku opakowań szklanych sprawdza się i funkcjonuje coraz lepiej. Szkło to materiał permanentny, który można bez końca poddawać recyklingowi i produkować nowe opakowania, zachowując jakość szkła niezależnie od tego, ile razy jest przetworzone. Jednocześnie wierzymy, że kraje, takie jak m.in.: Polska, biorąc pod uwagę potencjał wzrostu gospodarczego, mogą zrobić jeszcze więcej i zdecydowanie polepszyć swoje wyniki. – mówi Adeline Farrelly, sekretarz generalny FEVE.

 

Recykling szkła umożliwia przemysłowi opakowań szklanych radykalne zmniejszenie śladu środowiskowego poprzez oszczędzanie energii i surowców, a także przyczynia się do utrzymania 125 000 miejsc pracy w Unii Europejskiej. Huty szkła dostarczają ponad połowę swoich produktów w promieniu 300 km, z kolei ponad 70% surowców pokonuje trasę krótszą niż wspomniane 300 km, co również przyczynia się do ochrony środowiska poprzez zoptymalizowany transport.

 

W czołówce najlepszych europejskich państw pod względem recyklingu szkła są: Szwecja, Belgia, Dania, Austria, Szwajcaria i Słowenia z ponad 90% wskaźnikiem, a tuż za nimi plasują się kolejne kraje, takie jak: Niemcy, Irlandia, Włochy, Holandia i Luksemburg, osiągając wysoki, ponad 80% wynik. W Polsce wykorzystano i przetworzono 1 187 617 ton szkła (wzrost o 0,80% w porównaniu do 2016 roku), a poddano recyklingowi 742 190 ton. Daje to wzrost rzędu 9,65% w porównaniu do 2016 roku i poziom 62,49% przetworzonych ponownie butelek i słoików.

 

„Ogromnie cieszy nas tak duży progres w zakresie recyklingu opakowań szklanych w Polsce, który jest jednym z najwyższych w Europie. To pokazuje, że prowadzone przez Friends of Glass Polska działania edukacyjne w naszym kraju odnoszą pożądany skutek, a wzrost świadomości ekologicznej jest coraz większy. Dane są optymistyczne, ale nie zapominajmy, że do średniej europejskiej jeszcze nam daleko.

 

Ponadto wciąż bezpowrotnie tracimy w Polsce ponad 37% opakowań szklanych, które powinny trafić ponownie na rynek. To strata zarówno surowców naturalnych, jak i energii koniecznej do ich wytworzenia. Wykonaliśmy krok do przodu, ale potrzebne są kolejne. Dlatego też już 19 listopada startujemy z III edycją naszego projektu edukacyjno-ekologicznego EduPak Polska, zaczynając od Konferencji i Warsztatów dla 150 Nauczycieli, którzy w oparciu o otrzymane materiały dydaktyczne oraz wiedzę będą pracowali z uczniami w swoich szkołach i przedszkolach” – informuje Barbara Maciałczyk, marketing manager w Ardagh Group, reprezentująca Friends of Glass . „Podsumowaniem projektu będzie Konkurs dla przedszkolaków i uczniów oraz Wystawa prac na Targach Edukacyjnych w Poznaniu 6 – 8 marca 2020”- dodaje.

 

Infografika
Poziom recyklingu opakowań szklanych w 2017 roku w 28 krajach Unii Europejskiej.

 

Friends of Glass (Przyjaciele Szkła). To europejskie forum, które wspiera i promuje prawo konsumenta do możliwości wyboru produktów spożywczych w opakowaniach szklanych. Skupia ono tych wszystkich, którzy wierzą, że szkło jest najlepszym wyborem dla zdrowia rodzin i dla środowiska. „Przyjaciele Szkła” zostali powołani w 2009 roku przez Europejską Federację Opakowań Szklanych (FEVE) w odpowiedzi na ogólnoeuropejskie badanie zlecone przez FEVE we wrześniu 2008 r. i przeprowadzone przez Instytut Badawczy InSites. Badanie to wykazało, że 74% konsumentów europejskich preferuje opakowania szklane do napojów i żwoności. Dziś te dane wzrosły do 87%. Dołącz do nas na profilu: www.facebook.com/friendsofglass i dowiedz się więcej na stronie internetowej www.friendsofglass.pl

 

Ardagh Group to firma będącą liderem w dziedzinie opakowań metalowych i szklanych dla większości wiodących marek rynku spożywczego, parafarmaceutycznego i napojów. Koncern posiada 109 zakładów produkcyjnych w 22 krajach, zatrudnia około 23  500 osób i może pochwalić się ogólną sprzedażą powyżej 7,7 miliarda EUR. Więcej na www.ardaghgroup.com

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik