Ostatnie dane przemysłu (1) – opublikowane dziś przed danymi Komisji Europejskiej 2012 oczekiwanymi pod koniec 2014 r. – potwierdzają, że średnie wskaźniki recyklingu szkła w Unii Europejskiej przekroczyły próg 70%. Oznacza to, że w 2012 roku nowe butelki wyprodukowano z ponad 25 miliardów butelek i słoi zebranych w Unii Europejskiej Oszczędności w surowcach pierwotnych wystarczyłyby do wybudowania dwóch piramid egipskich.

 

20140404FEVE1

 


Recykling oznacza, że mimo rozwoju rynku potrzebnych jest mniej surowców pierwotnych. Pomiędzy 1990 a 2012 rokiem konsumpcja produktów pakowanych w szkło w Unii Europejskiej zwiększyła się o 39%. Recykling szkła zwiększył się w znacznie szybszym tempie o 131%. W rezultacie odnotowuje się spadek zużycia surowców, CO2 i energii wykorzystywanej do produkcji nowych butelek. Dostępne dane wskazują na wyraźne rozłączenie wzrostu rozwoju przemysłu od zapotrzebowania na surowce i wpływu na środowisko: 189 milionów ton zaoszczędzonych surowców i 138 milionów ton odpadów nie trafiło na składowiska dzięki recyklingowi (2).


Recykling ma dla nas ogromny sens – mówi Stefan Jaenecke, Prezes FEVE – dlatego już 40 lat temu pomogliśmy wdrożyć programy zbiórki szkła, aby informować społeczeństwo i traktować butelki i słoje z recyklingu jako cenne źródło zasobów dla naszego przemysłu. Nie nazywaliśmy tego wtedy gospodarką cyrkularną, ale to właśnie jest to!

 

20140404FEVE2


Wszyscy uczestnicy procesu powstawania szklanych opakowań cały czas przyczyniają się do wzrostu osiągnięć. Przemysł szklany projektuje i produkuje opakowania, które mogą być efektywnie przetwarzane w systemie obwodu zamkniętego.
To jest konkretny przypadek efektu rozdzielenia, który chcemy zbudować w Europie wydajnej pod względem wykorzystania surowców. Został on zapoczątkowany wiele lat temu i działa bardzo dobrze – mówi MEP Kaczmarek. – Jako twórcy polityki musimy chronić i wspierać takie modele biznesu, które wspomagają wzrost gospodarczy, produkują dobra wysokiej jakości, generują wartość z odpadów przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążeń dla środowiska – mówi MEP Kaczmarek. Dlatego musimy pracować nad przepisami, które uznają i wspierają takie modele.”


Należy zrobić więcej w celu polepszenia jakości odbieranego szkła, które może zostać efektywnie przetworzone w gospodarce cyrkularnej, jak również w celu odbierania pozostałych 30% szkła używanego, które obecnie jest marnowane. Uznanie powyższych wysiłków przemysłu szklarskiego oznacza wsparcie dla ambitnej wizji Komisji Europejskiej zbudowania społeczeństwa „bez odpadów” i „wydajności surowcowej”. 

 

20140404FEVE3


_______________

(1) Opublikowane na www.fave.org. Dane te publikowane są jako dane szacunkowe w odniesieniu do przemysłu, w oparciu o najnowsze dostępne wskaźniki na poziomie kraju.
(2) Zastąpienie surowców 1 toną przetworzonego szkła pozwala zaoszczędzić 1.2 tony surowców. Według FEVE LCA można uniknąć 670 kg emisji dwutlenku węgla w sferze „Cradle to cradle” (od kołyski do kołyski) . Więcej na www.feve.org

O FEVE
FEVE jest stowarzyszeniem europejskich producentów opakowań szklanych i wytwarzanych maszynowo naczyń stołowych. Członkowie FEVE produkują ponad 20 milionów ton szkła rocznie. Stowarzyszenie zrzesza około 60 firm - członków, należących do około 20 niezależnych grup. Zakłady produkcyjne zlokalizowane są w 23 krajach europejskich i obejmują również duże spółki giełdowe o zasięgu globalnym oraz firmy obsługujące największe światowe marki konsumenckie. Więcej na www.feve.org.


O przemyśle opakowań szklanych
Europejski przemysł opakowań szklanych dostarcza szeroki asortyment opakowań szklanych do żywności i napojów, jak również flakony do perfum, pojemniki do kosmetyków i wyrobów farmaceutycznych dla europejskich i światowych klientów. Ze 160 zakładami produkcyjnymi rozlokowanymi w całej Europie, jest ważnym czynnikiem europejskiej gospodarki i zapewnia bezpośrednie zatrudnienie dla ok. 50.000 ludzi, stwarzając dodatkowe możliwości zatrudnienia w całym łańcuchu dostaw. Więcej na www.feve.org.


O przyjaciołach szkła
Konsumenci, którzy wierzą, że szkło jest najlepszym rozwiązaniem dla wybieranych przez nich produktów żywnościowych i napojów wspierają przemysł szklany przez przyłączenie się do ruchu Przyjaciół Szkła na www.fiendsofglass.com. Ruch został zainicjowany w 2009 r. jest wspierany przez Europejski Przemysł Opakowań Szklanych.
https://www.youtube.com/watch?v=SGDkkRw28TE


O szkle
Jako opakowanie, pojemniki szklane zapewniają ochronę, bezpieczną dostawę i atrakcyjny wizerunek szerokiego asortymentu produktów dostarczanych na rynek europejski i światowy. Opakowanie szklane, wykorzystywane do napojów, żywności, kosmetyków, perfum czy wyrobów farmaceutycznych, odgrywa istotną rolę w rozwijaniu europejskiego handlu. Szkło podlega w 100% recyklingowi, jest praktycznie obojętne i zachowuje oryginalny smak pakowanych produktów. Żywność i napoje wymagają opakowania, które zabezpieczy zawartość, ponieważ zdrowie to nie tylko składniki żywności ale i opakowanie, które je chroni.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.