Jak określić najważniejsze parametry elektrozaczepu
     Wybierając elektrozaczep należy zwracać szczególną uwagę na następujące informacje:
● trwałość określoną przez ilość bezawaryjnych cykli otwarcia-zamknięcia,
● tryb pracy – otwarty pod napięciem lub rewersyjny, otwarty bez napięcia zasilającego,
● wytrzymałość na nacisk i udar wywierany na drzwi,
● sposób zasilania elektrozaczepu napięciem – przemiennym lub stałym,
● energooszczędność,
● odporność na korozję i reakcje chemiczne obudowy oraz wymiary gabarytowe urządzenia, a także okres gwarancji udzielanej przez producenta.

     Większość elektrozaczepów posiada wytrzymałość pracy na ok. od 10 000 do 30 000 cykli (jeden cykl to otwarcie, a następnie zamknięcie drzwi). Po tym okresie konieczna jest zazwyczaj naprawa lub wymiana urządzenia na nowe. Elektrozaczepy firmy OPENERS&CLOSERS posiadają wytrzymałość pracy od 300 000 cykli, co gwarantuje długą i bezawaryjną pracę. Wytrzymują udar i nacisk do 500 kg, nie pozwalając na otworzenie drzwi, działając poprawnie po naciskach do 300 kg. Maksymalny nacisk wynosi 1000 kg w wersjach profesjonalnych wzmocnionych przeznaczonych do ciężkich drzwi. Istotna jest również energooszczędność i pobór prądu w przypadku zasilania. Dostępne tu są wersje pobierające tylko 0,22 A przy zasilaniu 12 V, a także 0,12 A przy zasilaniu 24 V. Niektóre elektrozaczepy dostępne na polskim rynku pobierają nawet 1,2 A i obciążają niepotrzebnie urządzenia zasilające, co niejednokrotnie powoduje ich przegrzewanie i w konsekwencji uszkodzenie.

Jak wybrać odpowiedni model
     Elektrozaczep dostosowujemy do warunków, w jakich będzie pracował i przeznaczenia, jakie ma spełnić. Do miejsca pracy należy dopasować wymiary elektrozaczepu, a także wytrzymałość uzależnioną od masy drzwi. W celu zapewnienia optymalnych warunków pracy, do drzwi lewych powinniśmy zakupić lewy elektrozaczep, a do drzwi prawych kupić model prawy. W ofercie znajdują się również elektrozaczepy symetryczne, które doskonale sprawdzają się zarówno w drzwiach lewych, jak i prawych. Należy jednak zwrócić uwagę iż jest to specjalny rodzaj elektrozaczepu. Elektrozaczepy OPENERS & CLOSERS charakteryzują się pośrednim blokowaniem rygla i układem dźwigni blokujących, pod względem mechanicznym uznawane są za urządzenia najwyższej jakości.
     Elektrozaczepy OPENERS&CLOSERS oferowane są w kilku wersjach funkcjonalnych:
standardowe – podanie napięcia na zaciski cewki zasilającej, powoduje odblokowanie układu dźwigni i zwolnienie zapadki rygla, co umożliwia otwarcie drzwi. Stosowane są w typowych instalacjach domofonowych,
z wyłącznikiem – umożliwiają one trwałe odblokowanie elektrozaczepu za pomocą specjalnej dźwigni mechanicznej, dzięki czemu dostęp do pomieszczenia może być udostępniany bez żadnych ograniczeń i konieczności sterowania elektrozaczepem. Funkcję tę można wykorzystywać np. w biurach, placówkach usługowych, gdzie w godzinach pracy dostęp do pomieszczenia mają wszyscy zainteresowani, poza tymi godzinami zaś istnieje potrzeba kontroli osób wchodzących na teren takiego obiektu.
z pamięcią – ta funkcja pozwala na sterowanie elektrozaczepu za pomocą krótkiego impulsu napięciowego, po podaniu którego elektrozaczep pozostaje odblokowany do chwili otwarcia i ponownego zamknięcia drzwi. Elektrozaczepy tego typu użytkuje się w układach zasilanych z baterii lub akumulatorów. Mogą też być stosowane w sytuacji, kiedy osoba wychodząca z zabezpieczanego pomieszczenia chce odblokować wejście bez konieczności stosowania klucza, np. wciskając przed wyjściem przycisk w unifonie. Po dojściu do drzwi można je jednorazowo otworzyć, a po ich zamknięciu elektrozaczep zablokuje drzwi.
z regulowaną zapadką – możliwe jej wysunięcie przedniej części zapadki elektrozaczepu maksymalnie o 3 mm od normalnego położenia. Funkcja ta jest wykorzystywana do usunięcia luzów między elektrozaczepem a zamkiem furtki i umożliwia ograniczenie nacisku wywieranego na zapadkę przez drzwi.

     Do drzwi ciężkich przeznaczony jest specjalny rodzaj elektrozaczepów, tzw. elektrozaczepy profesjonalne wzmocnione. OPENERS&CLOSERS oferuje również modele z sygnalizacją, dając klientom wybór wersji z jednym, bądź dwoma mikroprzełącznikami. Wersje te przeznaczone są do wykorzystania w instalacjach informujących o rzeczywistym stanie drzwi. Doskonale sprawdzają się w systemach kontroli dostępu, a także w układach wymuszających zamknięcie jednych drzwi w celu otworzenia drugich. Rozwiązania te stosowane są między innymi w bankach i kantorach.

Zwora elektromagnetyczna – nowa alternatywa dla elektrozaczepu
     Wciąż mało znanym w Polsce urządzeniem spełniającym taką samą rolę jak elektrozaczep jest zwora elektromagnetyczna. Urządzenie to zbudowane jest z umieszczonego na ościeżnicy drzwi elektromagnesu oraz specjalnej metalowej płytki zwierającej, przytwierdzonej do skrzydła drzwi. W momencie podania napięcia na zaciski zwory elektromagnetycznej powstaje siła przyciągająca płytkę zwierającą z odległości nie przekraczającej 1 cm. Standardowe modele zapewniają siłę zwierającą 300 kg. Modele ciężkie utrzymują zamknięcie przy naciskach przekraczających 600 kg, zapewniając lepsze zabezpieczenie niż większość elektrozaczepów.
      Dzięki prostocie działania i możliwości zastosowania niemal na każdych drzwiach jest to urządzenie powszechnie stosowanym zarówno w Europie Zachodniej, jak również w Rosji. Zwora elektromagnetyczna nie ma żadnych części mechanicznych, które mogłyby ulegać zużyciu. Jest również odporna na działanie mrozu, ponieważ będąc nieustannie pod napięciem utrzymuje stałą temperaturę. Konserwacja zwory elektromagnetycznej, polega jedynie na przetarciu szmatką powierzchni zwierających w razie silniejszego zanieczyszczenia.
     Podobnie jak elektrozaczepy, również zwory elektromagnetyczne firmy OPENERS&CLOSERS charakteryzują się doskonałą jakością techniczną i niskim poborem prądu. Nowa seria zwór elektromagnetycznych „MEX” pobiera jedynie 0,18 A przy zasilaniu 24 V. Zapewnia to długie działanie w przypadku awarii głównego zasilania i korzystania z akumulatora.
     Zwory elektromagnetyczne OPENERS& CLOSERS posiadają siłę trzymającą od 180 kg do 600 kg. Mogą być również wyposażone w czujnik zamknięcia pozwalający podłączyć zworę do urządzenia sygnalizującego lub sytemu kontroli dostępu. Zestawy firmowych kątowników ze stali nierdzewnej pozwalają na zamocowanie zwory na drzwiach drewnianych, metalowych, aluminiowych oraz szklanych, zarówno po stronie zewnętrznej jak i wewnętrznej drzwi.

 Drzwi szklane
     Specjalnie, aby umożliwić zastosowanie zwór elektromagnetycznych na drzwiach szklanych, firma OPENERS&CLOSERS wprowadziła do oferty uchwyt do płytki zwierającej, umieszczany na krawędzi drzwi szklanych. Uchwyt przeznaczony jest do stosowania ze wszystkimi zworami o sile zwierającej 300 kg.
     Zainstalowanie zwory elektromagnetycznej zamiast elektrozaczepu jest na dłuższą metę wyborem bardziej niezawodnym i trwałym, zapewniając użytkownikom spokój i bezpieczeństwo. Z tego powodu warto się na nie zdecydować mimo wyższej ceny.

     Wyłącznym przedstawicielem firmy OPENERS&CLOSERS w Polsce jest LASKOMEX.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.