Zimowa aura i ujemne temperatury za oknem sprawiają, że niechętnie wietrzymy nasze mieszkania, co może powodować problem zaparowanych szyb. Ograniczenie kondensacji pary wodnej od strony pomieszczeń zapewni przede wszystkim dopływ świeżego powietrza. Z pomocą przyjdą także dwukomorowe szyby termoizolacyjne, które oprócz przejrzystego widoku na zewnątrz, przyniosą komfort i oszczędności w domowym budżecie. 

 

 20160202pilkington Ograniczenie kondensacji pary wodnej zapewni doplyw swiezego powietrza fot NSG Group

Ograniczenie kondensacji pary wodnej zapewni dopływ swiezego powietrza. fot. NSG Group

 

Szyby od strony pomieszczeń zaczynają parować przy wysokiej wilgotności powietrza i wysokiej różnicy pomiędzy temperaturą wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Jest to naturalne zjawisko o tej porze roku. W naszych czterech ścianach nie brakuje źródeł wytwarzania pary wodnej – począwszy od nas samych (dorosły Kowalski „produkuje” ponad trzy litry pary wodnej na dobę), przez typowe domowe czynności takie jak gotowanie, prasowanie czy kąpiel, po zwierzęta domowe.

 

 

Nadmierna wilgotność staje się problemem, jeśli z jednej strony zainstalowaliśmy dobrze izolowane okna z jednokomorowymi szybami zespolonymi, z drugiej zaś wentylacja w naszym mieszkaniu jest mało efektywna. Wówczas wytworzona przez nas para nie może wydostać się na zewnątrz. Szczelne okna nie pozwalają na wymianę wilgotnego powietrza na suche z zewnątrz. Wilgotne powietrze skrapla się na najchłodniejszych elementach konstrukcyjnych tj. na ścianach i szybach. Sposobem na zaparowane szyby może być wymiana okien na okna z dwukomorowymi szybami termoizolacyjnymi, które pomogą ograniczyć potrzebę ogrzewania pomieszczeń. Jeśli jednak wymiana okien w najbliższym czasie nie jest możliwa, to najprostszym sposobem będzie wietrzenie pomieszczeń.

 

 

20160202pilkington Okna z szybami dwukomorowymi sposobem na doskonaly widok fot Pilkington Polska

Okna z szybami dwukomorowymi sposobem na doskonaly widok fot. Pilkington Polska

 


Wietrzenie z głową
Świeże powietrze jest niezbędne dla naszego samopoczucia, zapewnia zdrowy sen i komfortowe warunki pracy, a wietrzenie to najłatwiejszy sposób dostarczenia jego orzeźwiającej porcji do naszych mieszkań. Odpowiednia cyrkulacja pozwala obniżyć poziom wilgotności w naszych mieszkaniach, a więc jest sposobem na ograniczenie problemu zaparowanych szyb. Szczególnie podczas chłodniejszych dni, nie powinniśmy unikać otwierania okien, jednak aby to robić prawidłowo i bez straty dla naszych portfeli powinniśmy przestrzegać kilku zasad.

 

W trosce o jak najmniejsze straty ciepła, zamiast długotrwałego rozszczelnienia okien, powinniśmy na krótką chwilę otworzyć całe skrzydło okienne. Na chwilę przed wietrzeniem należy zamknąć zawory termostatyczne przy grzejnikach i zamknąć drzwi w pomieszczeniu. Otwarte na oścież okno pozwoli na swobodną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, jednak należy pamiętać, że otwarte okno na zbyt długi czas wyziębi nam mieszkanie. Nagrzanie tak wychłodzonego pomieszczenia będzie wymagało większej ilości ciepła, co zwiększa rachunki za ogrzewanie.

 


Szyby w walce z zaparowanymi oknami
Zjawisko kondensacji na szybach od strony pomieszczeń ograniczy zastosowanie w oknach dwukomorowych szyb zespolonych Pilkington Insulight™ Therm Triple. O tym rozwiązaniu warto pomyśleć na etapie zakupu nowych okien lub wymiany starej stolarki okiennej na nową. Dzięki wykorzystaniu w takich przeszkleniach szyb niskoemisyjnych i wypełnieniu przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym (argon lub krypton), charakteryzują się one niskim współczynnikiem przenikania ciepła Ug.

 

„Im niższy współczynnik przenikania ciepła dla szyb, tym szyba od strony pomieszczenia pozostaje cieplejsza i prawdopodobieństwo jej zaparowania jest mniejsze”. – mówi Szymon Piróg, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego w Pilkington Polska.

 

 

 20160202pilkington Odpowiednie przeszklenia zapewnia komfortowe warunki w naszych mieszkaniach fot NSG Group

Odpowiednie przeszklenia zapewnia komfortowe warunki w naszych mieszkaniach fot. NSG Group

 

„Standardem dla dwukomorowego przeszklenia, świadczącym o niskiej przepuszczalności energii jest Ug na poziomie 0,6 W/m2K” – dodaje. Dodatkowo wykorzystanie w nich ciepłych ramek spowoduje, że mostki termiczne, które występowały szczególnie w okolicy tradycyjnych ramek dystansowych, zostaną zniwelowane.


Odpowiednio dobrane szyby zespolone mają wpływ na izolacyjność cieplną okna, która jest istotnym aspektem w ograniczeniu zjawiska kondensacji wewnętrznej, ale i w ograniczaniu kosztów ogrzewania. Należy jednak pamiętać, że problem zaparowanych szyb jest naturalnym zjawiskiem, do którego się przyczyniamy wykonywaniem codziennych czynności domowych. Odpowiedni sposób wietrzenia pozwoli nie tylko na ograniczenie tego zjawiska, ale przede wszystkim zapewni dostęp do zdrowego, świeżego powietrza i zapewni komfortowe warunki w naszych mieszkaniach.

 

 

patrz też:

 

Zewnętrzna kondensacja pary wodnej na szybie , Świat Szkła 11/2011

- Analiza zjawisk wyraszania się powierzchni szyb zespolonych , Romuald Sobieralski, Świat Szkła 4/2010

Czy Twoje okna też są takie? Część 3 , Jerzy Płoński, Świat Szkła 3/2010 

Powierzchniowa kondensacja pary wodnej , Robert Geryło, Świat Szkła 9/2008

Ramki dystansowe w szybach zespolonych - zagadnienia cieplneRobert Geryło, Świat Szkła 7-8/2007

 

 

oraz:

Udoskonalona "ciepła ramka" TGI , Świat Szkła 7-8/2008

Charakterystyka energetyczna okien , Robert Geryło, Świat Szkła 3/2008

Izolacja termiczna i akustyczna made in Edgetech , Świat Szkła 11/2007

Parametry techniczne nowoczesnych przegród szklanych. Część 1, Zbigniew Respondek, Świat Szkła 10/2007 

Ramki dystansowe w szybach zespolonych - zagadnienia cieplne , Robert Geryło, Świat Szkła 7-8/2007  

Ciepła ramka ze stali nierdzewnej , Świat Szkła 7-8/2007 

Gazy szlachetne w technologii izolacji okien , Maria Bonikowska, Świat Szkła 7-8/2006  

Sposób na zmniejszenie wyraszania pary wodnej , Adam Satława, Świat Szkła 3/2006

Magiczne oszczędzanie , Andrzej Kramarczyk, Świat Szkła 2/2006

Profil TGI – „ciepła ramka” w polskich oknach , Świat Szkła 10/2007


 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.