EUROGLAS 

Powłoka SILVERSTAR FREE VISION T zapobiega osadzaniu się na powierzchni szyby kondensatu pary wodnej zawartej w zimnym, wilgotnym powietrzu zapewniając wyraźny i niezmącony widok [fot: Glas Trösch AG]

SILVERSTAR FREE VISION T stanowi „inteligentną” nanopowłokę krzemową, która zmienia zachowanie się szkła w warunkach eksploatacyjnych i dzięki temu w prawie całkowicie eliminuje zjawisko roszenia się szyby.

Jest ona bezbarwna, odporna na oddziaływania mechaniczne, odznacza się przy tym długim okresem eksploatacji oraz znakomicie nadaje się do wykorzystania w szybach termoizolacyjnych o niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła szkła (Ug).

Powłoka antykondensacyjna wykonana w technologii napylania magnetronowego na tej powierzchni szkła, która później będzie zewnętrzną powierzchnią szyby termoizolacyjnej, odznacza się zdolnością pochłaniania osiadającego na szybie kondensatu przy jednoczesnym braku wpływu na własności optyczne szkła.

Szkło powlekane tą powłoką reaguje na światło jak szkło niepowlekane, lub nawet lepiej: na przykład dwukomorowa szyba termoizolacyjna, wykonana przy użyciu trzech szyb o grubości 4 mm, z których dwie pokryte są powłoką SILVERSTAR TRIII E, jedna zaś powłoką SILVERSTAR FREE VISION T, posiadająca wypełnione argonem komory izolacyjne o grubości 12 mm, odznacza się współczynnikiem przepuszczalności światła o wartości 74% i współczynnikiem odbicia promieniowania zewnętrznego wynoszącym 17%, zaś jej zdefiniowany wg normy EN 410 współczynnik całkowitej przepuszczalności energii wynosi 62%. Określona wg normy EN 673 wartość współczynnika przenikania ciepła szkła, zmierzona przy pionowej zabudowie szyby, wynosi 0,8 W/m2K.

Pokryte powłoką SILVERSTAR FREE VISION T szkło wymaga hartowania, albowiem szybę zewnętrzną – bez względu na fakt, czy zostanie ona zamontowana w jednoczy też dwukomorowej szybie termoizolacyjnej – wykonuje się z bezpiecznego szkła hartowanego (tzw. szkła ESG).

W wypadku dwukomorowych szyb termoizolacyjnych, których środkowa szyba wykonana jest ze szkła powlekanego zaleca się, by owa środkowa szyba została poddana procesowi półhartowania (wzmocnienia termicznego). Zarówno hartowanie, jak i wzmocnienie termiczne szkła przeprowadza się w procesie jego przetwórstwa.

więcej informacji: www.euroglas.com

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

patrz też:

- Czy Twoje okna też są takie? Część 3 , Jerzy Płoński, Świat Szkła 3/2010 

- Powierzchniowa kondensacja pary wodnej , Robert Geryło, Świat Szkła 9/2008

Magiczne oszczędzanie , Andrzej Kramarczyk, Świat Szkła 2/2006

oraz:

- Udoskonalona "ciepła ramka" TGI , Świat Szkła 7-8/2008

- Charakterystyka energetyczna okien , Robert Geryło, Świat Szkła 3/2008

- Izolacja termiczna i akustyczna made in Edgetech , Świat Szkła 11/2007

- Parametry techniczne nowoczesnych przegród szklanych. Część 1, Zbigniew Respondek, Świat Szkła 10/2007 

- Ramki dystansowe w szybach zespolonych - zagadnienia cieplne , Robert Geryło, Świat Szkła 7-8/2007  

- Ciepła ramka ze stali nierdzewnej , Świat Szkła 7-8/2007 

- Gazy szlachetne w technologii izolacji okien , Maria Bonikowska, Świat Szkła 7-8/2006  

- Sposób na zmniejszenie wyraszania pary wodnej , Adam Satława, Świat Szkła 3/2006

- Profil TGI – „ciepła ramka” w polskich oknach , Świat Szkła 10/2007

 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 3/2011

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.