Szczelne okna oraz szyby zespolone z powłokami o wysokich właściwościach ciepłochronnych oszczędzają energię i dbają o przyjemny klimat w naszych domach – jednakże równocześnie wzrasta niebezpieczeństwo wystąpienia na ścianach pleśni i plam wilgoci.
Źródła wilgoci
W czasie codziennego użytkowania mieszkania powstają duże ilości pary wodnej, która rozchodzić się w powietrzu poprzez gotowanie w kuchni, pranie, suszenie, kąpiele czy zmywanie naczyń.
Także sami mieszkańcy, o czym nie wszyscy pamiętają, są źródłem powstawania wilgoci: każdego dnia zdrowy człowiek przekazuje do otoczenia poprzez skórę około 0,5 litra wody, oraz więcej niż litr, w wyniku oddychania. Jednakże otaczające nas powietrze jest w stanie odebrać tylko ograniczoną ilość pary wodnej.
Przy relatywnej wilgotności powietrza wynoszącej 100% otaczające nas powietrze nie „przyjmie” więcej wody. Granica ta jednak zależy od temperatury powietrza: przy 0°C jeden metr sześcienny powietrza może przejąć maksymalnie 5 gramów pary wodnej, przy 20°C już 17 gramów, a przy 30°C nawet 30 gramów.
„Pocenie się” zimnych powierzchni
Jeśli teraz ciepłe powietrze znajdujące się w pomieszczeniu trafi na zimniejsze powierzchnie, zaczyna się schładzać. W tym miejscu powietrze nie jest już w stanie utrzymać tak dużo pary wodnej i część z niej oddaje jako wodę. Efekt ten zna każdy kto nosi okulary i w zimny dzień wchodzi do ciepłego pomieszczenia: okulary zaparowują.
Zalety wietrzenia pomieszczeń
- Właściwe wietrzenie oszczędza energię, jest bardziej higieniczne i pomaga uniknąć problemów związanych z wilgotnością w pomieszczeniach.
- Nie należy wietrzyć pomieszczeń zbyt długo przy uchylonych oknach.
- Jeśli okna zaczynają parować od wewnętrznej strony, należy natychmiast intensywnie przewietrzyć pomieszczenie.
- Po prysznicu lub kąpieli należy pomieszczenie zawsze przewietrzyć, a następnie, po wietrzeniu, ponownie otworzyć drzwi do łazienki.
- Jeśli suszymy pranie w pomieszczeniach, podnosi to od razu względnie wilgotność.
Nowoczesne przeszklenia oszczędzają energię
Stare okna były najczęściej nieszczelne i powodowały przeciągi. Powodowało to z jednej strony ciągłe uciekanie ciepła i ogromne straty energii, z drugiej jednak strony nasycone wilgocią powietrze z naszych mieszkań w automatyczny i ciągły sposób wymieniało się z suchym powietrzem z zewnątrz. Nowoczesne systemy profili są jednak już tak szczelne, że pozwalają tylko na minimalną wymianę powietrza.
Także nowoczesne przeszklenia oszczędzają energię: pokryte powłokami ciepłochronnymi szyby ze współczynnikiem Ug wynoszącym do 1,0 W/m2K mają często wyższą temperaturę powierzchni niż wewnętrzne części ścian w pokojach – w ten sposób traci się bardzo mało ciepła przez szkło.
To oznacza także, że kondensacja pary wodnej nie występuje tak, jak wcześniej: na szybach, lecz raczej na ścianach – najzimniejszych miejscach pomieszczenia. To tam powstają warunki do wystąpienia pleśni.
Dlatego regularne wietrzenie pomieszczeń jest takie ważne
Właściwe wietrzenie
Przez około 10 minut maksymalne otwarcie jednego okna (wietrzenie na oścież). Szczególnie skuteczne jest wietrzenie przez otwarcie przynajmniej dwóch okien w pomieszczeniu (wietrzenie przez przeciąg). Dzięki temu w krótkim czasie można odprowadzić duże ilości wilgoci z pomieszczenia.
Kiedy wietrzyć?
Pomieszczenia mieszkalne należy wietrzyć trzy razy dziennie: rano, w południe i wieczorem zgodnie z zaleceniami podanymi wcześniej. Wietrzenie podczas dłuższej nieobecności Nie należy pozostawić okien w pozycji uchylnej.
W tej pozycji przylegające do okna części ściany zbytnio się wychładzają, co może potem powodować powstawanie na nich pary wodnej. Dodatkowo powoduje to ogromne straty energii cieplnej. Ciepłe powietrze w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć, jak łazienka czy kuchnia, będzie zawsze bardziej wilgotne niż zimne powietrze na zewnątrz.
Dlatego jeśli podczas zimnej pory roku na zewnątrz pada deszcz, śnieg lub jest mgła, to i tak można bez wahania wietrzyć swoje mieszkanie. Nieprawdą jest, że podczas wietrzenia wprowadza się wilgoć do środka pomieszczenia.
Właściwe wietrzenie oszczędza energię, redukuje koszty ogrzewania, ogranicza obciążenie naszego środowiska oraz podnosi komfort mieszkania.
Wymuszona cyrkulacja Wcześniejsza jakość materiałów budowlanych jak nieszczelne okna, drzwi czy wykończenie ścian prowadzało do niekontrolowanej cyrkulacji powietrza, której rezultatem były wysokie straty energii. |
|
Długotrwałe wietrzenie Długotrwałe wietrzenie przez uchylone okna jest tylko marnotrawieniem energii i nie w pełni powoduje wymianę powietrza. Meble i ściany są poddawane wysokim różnicom temperatur. |
|
Wietrzenie na oścież Jest to zasadniczo efektywniejsza forma wymiany powietrza w pomieszczeniu. Okno zostaje szeroko otwarte, przez około 10 minut następuje wymiana powietrza. Ponieważ wymiana następuje szybko, nie wyziębiają się ściany i inne elementy pomieszczenia. |
|
Wietrzenie przeciągiem Najlepszą metodą wietrzenia jest otwarcie dwóch przeciwległych okien. Bardzo szybko następuje wymiana powietrza w całym pokoju a po zamknięciu okien zachowane w meblach i ścianach ciepło bez wielkich strat energii ponownie podgrzewa świeże powietrze. |
Jürgen Halbmeyer,
Grupa Doradcza SANCO
www.sanco.de
Wersja polska: Piotr Cichecki
Doradca SANCO Polska
łość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
więcej informacj: Świat Szkła 11/2011