Od hotelu Forum, przez Złote Tarasy, po nadwiślańskie bulwary – Skanska na terenie stolicy działa już kilkadziesiąt lat budując i rewitalizując wiele kluczowych obiektów w całej Warszawie. Firma zmienia oblicze Warszawy już od lat 70-tych.

 

Swoje pierwsze kroki w Warszawie Skanska stawiała na początku lat 70., budując jeden z najważniejszych dla polskiego hotelarstwa obiektów - hotel Forum. Budowa ta stanowiła wówczas na polskim rynku sporą sensację.

– Podziw wzbudzało szybkie tempo wznoszenia budynku, który miał aż 33 kondygnacje. Forum powstało w 20 miesięcy, a do użytku hotel został oddany na miesiąc przed planowanym zakończeniem prac. Obserwatorzy zwracali też uwagę na porządek i ład na placu budowy – mówi Krzysztof Andrulewicz, prezes zarządu Skanska S.A.

 

 

20160622Budujemy bulwary 2016

 

Budynek zdobył wprawdzie mieszane opinie wśród lokalnej społeczności, ale ten najnowocześniejszy i najwyższy w Polsce hotel został okrzyknięty w 1974 r. przełomową inwestycją w polskim hotelarstwie. Zaledwie dwa lata później przy obecnym placu Piłsudzkiego został otwarty drugi zrealizowany przez Skanska hotel – Victoria Intercontinental. Projekt wtedy był jednym ze sztandarowych pomników „nowoczesności” w Warszawie. Wybudowany na miejscu spalonego w 1944 roku Pałacu Kronenberga został uznany za najbardziej prestiżowy w stolicy, a w jego wnętrzach rozegrało się wiele kultowych scen z takich filmów jak Miś, 07 zgłoś się, Wielka majówka czy Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz. Sama realizacja inwestycji po raz kolejny zaskoczyła mieszkańców Warszawy. Nowoczesna, monolitowa konstrukcja z betonu pozwoliła na znaczne skrócenie prac nad projektem. Ciekawostką jest fakt, że neon hotelu, który przez lata był symbolem luksusu, zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach w 2011 roku i odnaleziony został w tym roku w…Lizbonie!

 

Sztandarowe inwestycje
Skanska na dobre zagościła w naszym kraju w roku 2000, kiedy to firma została inwestorem w spółce Exbud, a Polska stała się rodzimym rynkiem Skanska. Wśród najważniejszych projektów, które dziś zna nie tylko każdy warszawiak, ale także mieszkańcy całej Polski jest m.in. centrum handlowo-biurowe Złote Tarasy. 100-metrowy wieżowiec i dwa 12-piętrowe budynki zaprojektowane na planie półksiężyca, o elewacjach nachylonych w kierunku ulicy Złotej, stały się obok Pałacu Kultury jednym z symboli stolicy. Wyróżnikiem inwestycji jest wielopoziomowy, tarasowy dziedziniec, przykryty pofalowanym szklanym dachem o powierzchni ponad 10 tys. m2. Centrum stanowi dziś jeden z ważniejszych punktów na mapie Warszawy i jedno z głównych miejsc spotkań mieszkańców stolicy. Przez ostatnie lata Skanska zmieniała obraz także biurowej i mieszkaniowej części Warszawy. Biurowce takie jak Atrium 1 czy niedawno oddany do użytku obiekt Atrium 2 nie tylko doskonale wpisują się w tkankę miejską, ale także stanowią przykład zielonego budownictwa w Polsce. Pierwszy z nich zyskał miano najbardziej zaawansowanego środowiskowo projektu w Europie Środkowo-Wschodniej. Aleja Jana Pawła II, przy której mieszczą się oba budynki potocznie nazywana jest „ulicą Skanska”, ponieważ to właśnie Skanska wykonała większość inwestycji tam się znajdujących, takich jak hotel Westin czy Deloitte House. W Warszawie Skanska aktywnie działa także w segmencie nieruchomości mieszkaniowych. Aktualnie firma realizuje na pograniczu Żoliborza i Bielan pierwszy w Polsce kompleks mieszkalny certyfikowany w systemie BREEAM – Osiedle Mickiewicza. Wspomniane projekty to efekt działalności spółek biurowych i mieszkaniowych Skanska, których generalnym wykonawcą była spółka Skanska S.A. Spółka niejednokrotnie realizowała także inwestycje biurowe dla inwestorów prywatnych, czego przykładem jest zrealizowany w zgodzie z polityką zielonego i zrównoważonego budownictwa kompleks biurowy Marynarska Point.

 

By warszawiakom jeździło się komfortowo
Skanska wykonała takie wiele remontów warszawskich ulic. Jednym z tych najbardziej istotnych był remont ulicy Marszałkowskiej. Prace w 2014 roku na odcinku o długości ponad 3 km zostały zrealizowane w ekspresowym czasie podczas jednego weekendu! Firma dokonała także rewitalizacji Estakad Bielańskich. Prace zakończyły się aż dwa miesiące przed terminem. Do kluczowych projektów infrastrukturalnych Skanska w Warszawie należy dodać także budowę trasy Mostu Północnego czy drugi odcinek ulicy Nowolazurowej, która zwiększyła komfort jazdy kierującym pojazdami. Co ciekawe, podczas realizacji tego projektu zostały wykorzystane maszyny wyposażone w system sterowania 3D. Dzięki temu projekt zrealizowany został szybciej niż zakładały terminy, a przy tym zachowując najlepszą jakość. Technologia BIM zagościła także na innej budowie spółki - DW 631 - jednej z najważniejszych dróg wylotowych z Warszawy na północ i północny wschód. Dzięki maszynom 3D odcinek od tzw. „Węzła Zielonka” do granicy miasta Warszawa Skanska zrealizowała pół roku przed planowanym terminem. Firma buduje także dla miłośników jednośladów – w tym roku rowerzyści zyskali nowy, blisko 5-kilometrowy odcinek na warszawskiej Pradze, wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych, który zapewni im wygodny dojazd do Wisły. W Warszawie w ostatnim czasie spółka oddała do użytku również 2-kilometrową ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Nowolazurowej, gdzie posadziła także 16 000 m kw. zieleni. Za sprawą Skanska nowa, 3-kilometrowa ścieżka rowerowa, powstała także wzdłuż DW nr 631 na odcinku węzeł Zielonka – Warszawa, gdzie podróż umila pobliskie sąsiedztwo obszaru Natura 2000.

Skanska zmienia także oblicze warszawskiej kolei. Dla przykładu, w 2010 roku firma wykonała modernizację stacji wraz z linią kolejową na Dworcu Gdańskim. To właśnie dzięki temu wszystkie pociągi – zarówno miejskie, jak i międzymiastowe mogą zatrzymywać się na stacji.

 

Nie tylko drogi i biurowce
Jedną z ciekawszych realizacji Skanska był remont kompleksu obiektów wchodzących w skład Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oddziału Muzeum Niepodległości w Warszawie. Jak mówi dyrektor Oddziału Budownictwa Ogólnego w Warszawie, Zenon Bugno - pracownicy Skanska z dużą dokładnością odtworzyli elewację obydwu Pawilonów, dokonali uzupełnień muru i tynków oraz laserunkowych powłok malarskich. - Wszystkie prace prowadzone były pod nadzorem konserwatora zabytków. Projekt ten był dla firmy ważny. Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej to przecież jedno z najważniejszych miejsc martyrologii polskiej z czasów zaborów – dodaje Zenon Bugno. Dzięki Skanska nową siedzibę zyskało również Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr. – Jesteśmy niezwykle dumni, że dzięki tej realizacji Warszawa wzbogaciła się o nowoczesne i wielofunkcyjne centrum kultury, zaś mieszkańcy i turyści zyskali obiekt, który wpływa na rozwój sfery emocjonalnej, wyobraźni oraz przyczynia się do wzbogacania wiedzy o otaczającym nas świecie – podkreśla dyrektor oddziału.

 

Skanska dla nauki i oświaty
Firma ma bardzo duże doświadczenie także w realizacji obiektów edukacyjno-oświatowych w Warszawie. W ostatnich latach spółka oddała do użytku budynek 10-oddziałowego przedszkola przy ul. św. Urszuli Ledóchowskiej na warszawskim Wilanowie. Realizacja trwała około 1,5 roku, a podczas największego natężenia prac udział w niej brało około 100 pracowników. Wokół przedszkola Skanska wykonała odpowiednią infrastrukturę i aż cztery place zabaw dla wychowanków placówki. Jeden z nich znajduje się…na dachu budynku! Miejsce to zostało osłonięte ekranami, dzięki czemu dzieci mogą bawić się także podczas niesprzyjającej aury na zewnątrz.


Ciekawym projektem wykonanym przez Skanska jest także budowa Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych. Na zlecenie Instytutu Lotnictwa firma wybudowała nowoczesny budynek, który kształtem przypomina literę H. Obiekt został uznany za kluczowy dla całego Mazowsza, dlatego część inwestycji została sfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Skanska zmieniła także wygląd budynków Państwowej Akademii Nauk – Siedziby Instytutu Podstaw Informatyki oraz Instytutu Wysokich Ciśnień.
Spółka prz

ebudowała również Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie oraz zbudowała Gmach Nowej Kreślarni dla Politechniki Warszawskiej. W tym roku portfolio firmy wzbogaciło się również o Hale techniczne Centrum Turbin Gazowych dla Instytutu Lotnictwa. Obecnie w sektorze oświatowym Skanska realizuje w Warszawie aż… 10 kontraktów! To trzy ekologiczne żłobki na warszawskiej Białołęce w formule „zaprojektuj i wybuduj” – przy ul. Odkrytej, Truskawkowej i Krzyżówki, Międzypokoleniowe Centrum Edukacji - również w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Spółka rewitalizuje również Gmach Audytoryjny w Kampusie Centralnym Uniwersytetu Warszawskiego. Na warszawskim Ursusie buduje przedszkole w Parku Achera, na Mokotowie gimnazjum przy ul. Żywnego, zaś przy ul. Limanowskiego przebudowuje budynek na potrzeby The British School. W ubiegłym tygodniu warszawski oddział podpisał dwa kolejne kontrakty: na budowę dziesięciooddziałowego przedszkola przy ul. Zdrowej na zlecenie Dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy oraz na zaprojektowanie i budowę zespołu szkolno-sportowego przy ul. Dzieci Warszawy na zlecenie Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy.

 

Bezpieczeństwo dzieci w pobliżu budów
Od 2008 r. Skanska prowadzi kampanię edukacyjną „Bezpieczni w pobliżu budowy”. Poprzez zabawę uczy dzieci, jak bezpiecznie przejść przez ulicę, dlaczego warto nosić odblaski oraz z jakimi zagrożeniami wiąże się wejście na plac budowy. - Chcemy uwrażliwić najmłodszych na niebezpieczeństwa związane z poruszaniem się po drogach oraz w pobliżu budowy, gdzie mamy do czynienia z dużym natężeniem ruchu maszyn i pojazdów – mówi Anna Strożek, lokalny koordynator kampanii. - W ramach naszej akcji promujemy też noszenie elementów odblaskowych zwiększających ilość widocznych dzieci poruszających się po zmierzchu. Dzięki odblaskom kierowca może zauważyć pieszego z odległości 150, a nie 20 metrów, gdy jest już zdecydowanie za późno na jakąkolwiek reakcję – dodaje.

 

W tym roku Skanska poszerzyła kampanię o tematykę bezpieczeństwa dzieci w mieszkaniu. Dom to miejsce, w którym wszyscy powinniśmy czuć się komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie. Warto znać podstawowe zasady domowego BHP i uczyć ich już najmłodszych. Premierowe spektakle pod hasłem „Bezpieczni w domu i mieszkaniu” odbyły się w szkołach zlokalizowane na Bielanach i na Pradze-Południe w pobliżu inwestycji deweloperskich spółki, związanych z budową Osiedla Mickiewicza i Ostrobramska.

 

- Tegoroczna wiosenna edycja naszej kampanii edukacyjnej w samym woj. mazowieckim, to łącznie 7 odwiedzonych miast. W 13 placówkach zorganizowaliśmy łącznie 19 przedstawień dla 3100 maluchów – podsumowuje Anna Strożek.

 

Z inicjatywy pracowników Skanska w Warszawie odbywają się również pikniki edukacyjne nie tylko dla dzieci, ale dla całych rodzin. W czerwcu br. dwa takie przedsięwzięcia firma zorganizowała na warszawskiej Woli. Pracownicy firmy poprzez zabawę uczyli najmłodszych, jakie zasady BHP obowiązują na budowie oraz jak udzielać pierwszej pomocy.

 

Co dalej?
W kwietniu tego roku Skanska po raz kolejny podjęła się rewitalizacji kluczowego dla stolicy miejsca. Tym razem chodzi o warszawskie bulwary wiślane. Jest to jedna z tych inwestycji, na którą czeka całe miasto. Po remoncie Warszawa wzbogaci się o funkcjonalną przestrzeń miejską ze sceną, gdzie będą mogły odbywać się różnego rodzaju wydarzenia plenerowe. Do dyspozycji mieszkańców będzie zarówno odpowiednia infrastruktura do uprawiania sportu, jak i miejska plaża czy park. Zdaniem Krzysztofa Andrulewicza, nadwiślańskie bulwary po remoncie będą służyć przede wszystkim mieszkańcom miasta, a dodatkowo staną się wzorem projektu zrealizowanego w odpowiedzi na potrzeby lokalnych społeczności. W ramach całej grupy Skanska ma w planach także kolejne inwestycje biurowe, takie jak biurowiec Generation Park oraz mieszkaniowe, które jako pierwszy deweloper w Polsce planuje poddawać certyfikacji środowiskowej.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.