Odbywające się co roku w Poznaniu Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury „Budma” to okazja do spotkań oraz wymiany doświadczeń specjalistów z branży budowlanej, inżynierów, projektantów, wykonawców, producentów rzemieślników oraz inwestorów. Targi „Budma” to największa tego typu impreza w Polsce, a jej specyfika przyciąga zawsze szerokie grono ekspertów z kraju i zagranicy.
Jednym ze szczególnie wartych polecenia wydarzeń towarzyszących targom jest VI Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego, współorganizowane przez Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej, Stowarzyszenie Wielkopolski Dom Pasywny oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Tematyka tegorocznego forum koncentrować się będzie, między innymi, na zagadnieniach związanych z rozwojem budownictwa pasywnego, metodach stosowania technologii pasywnej w praktyce oraz znaczenia termomodernizacji starego budownictwa z wykorzystaniem komponentów budownictwa pasywnego, zgodnie ze standardem EnerPHit (czyli na obowiązującym powszechnie w Niemczech poziomie).
Poruszony zostanie także temat konieczności dokonywania rocznie do 2050 r. modernizacji 3% istniejącego budownictwa mieszkalnego, a także omówione zostaną procedury uzyskania dopłat do kredytów z funduszu NFOŚiGW. Odbywające się w czwartek i piątek forum będzie także okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń, do której wszystkich zachęcamy.
Warto przypomnieć, że budownictwo pasywne stanie się już w 2020 r. obowiązującym powszechnie standardem budowlanym. Niesie ono ze sobą wiele zmian, lecz najważniejszą z nich jest zmiana w myśleniu i mentalności. Budownictwo pasywne jest szansą dla rozwoju gospodarczego, większej niezależności energetycznej, a dla inwestora i mieszkańca oznacza komfort, zdrowie i znaczne oszczędności.
Zapraszamy także wszystkich do odwiedzenia stoiska PIBPiEO, gdzie nasi współpracownicy służyć będą radą i dostarczą wszelkich niezbędnych informacji z zakresu budownictwa pasywnego i efektywnych energetycznie rozwiązań. Będzie można zasięgnąć tam również informacji dotyczących organizowanych szkoleń oraz dostępnych publikacji, jak również nowej wersji Pakietu do Projektowania Budynków Pasywnych (PHPP), niezbędnego narzędzia dla każdego architekta i doradcy energetycznego.
Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacj: Świat Szkła 02/2014