Choć zima w pełni, inwestorzy już teraz poszukują rozwiązań, które będą mogli wykorzystać na wiosnę w swoich domach. Komfort akustyczny to jeden z najważniejszych czynników wpływających na nasze zadowolenie z mieszkania. Barierą dla dobiegających z zewnątrz dźwięków powinny być okna i drzwi. Na równi z ich parametrami, o skutecznej izolacji akustycznej decyduje dobry montaż. Warto o tym pomyśleć, zanim zdecydujemy się na konkretny produkt i wybierzemy ekipę montażową.

 

20170111 montaz AIB system montazu SIMPLEX 1


Współcześnie narażeni jesteśmy na wiele różnego rodzaju dźwięków dobiegających m.in. z silników samochodów, napędów wind czy też urządzeń wentylacyjnych. Ich silne nagromadzenie następuje zwłaszcza na obszarach miejskich. Zanieczyszczenie hałasem jest jednak obecnie na tyle powszechne, że dotyczy również terenów wiejskich zlokalizowanych np. w pobliżu ruchliwych dróg. Mierzone w decybelach (dB) natężenie dźwięku nie zawsze odpowiednio oddaje skalę problemu.

 

Badania pokazują bowiem, że od głośnych, „jednorazowych” dźwięków (od 90 do około 95 dB, czyli np. pisk hamowania pociągu lub metra) bardziej przeszkadzają nam cichsze, lecz docierające przez kilkanaście minut lub nawet przez wiele godzin.

 

20170111 montaz AIB system montazu SIMPLEX 2

 


Ciepły montaż najlepszy dla okna
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje, że w porze dnia środowisko człowieka nie powinno być głośniejsze niż 50 dB i zaleca, by dźwięki powyżej tego progu traktować jako hałas. Aby go skutecznie zatrzymać, niezbędne jest wyposażenie budynku w dobrej jakości, prawidłowo zamontowane okna i drzwi. Wykonanie ich instalacji wymaga konkretnych umiejętności oraz wiedzy, dlatego montaż powinni przeprowadzać doświadczeni fachowcy.

 

Warto jednak, abyśmy my – jako inwestorzy – zdawali sobie sprawę chociaż z podstawowych kwestii wpływających na akustykę wybranych do domu lub mieszkania wyrobów. – Z punktu widzenia ochrony przed hałasem, dwa podstawowe kryteria, na jakie należy zwrócić uwagę przy montażu stolarki okiennej to jej odpowiednie ustabilizowanie oraz elastyczne wypełnienie szczeliny pomiędzy stolarką a murem. Okno nie powinno być zainstalowane ani zbyt sztywno, ani za luźno – wyjaśnia Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ”.

 

20170111 montaz Yawal system TM 77HI 1


Łatwo sobie wyobrazić, że przez pustą przestrzeń hałas przenika szybciej, dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem, zapewniającym szczelność, jest podparcie okna w jego dolnej części za pomocą specjalnych profili podporowych wykonanych z materiałów spienionych lub profili wypełnionych piankami. Jeśli dojdzie do pęknięcia materiału budowlanego w miejscu mocowania okna, to znacznie straci ono na izolacyjności akustycznej, a my – jako jego użytkownicy – mamy wrażenie, że „się zepsuło”, gdyż przepuszcza znacznie więcej dźwięków z zewnątrz niż wcześniej. Dlatego zaleca się zamiast kotew używać do montażu wkrętów ościeżnicowych – zapewniają one stabilność i zachowanie odstępów pomiędzy sąsiednimi otworami, które zazwyczaj powinny wynosić co najmniej 10 cm.


Równie istotne jest wykorzystanie elastycznego wypełnienia pomiędzy oknem a ościeżem (murem). Może to być np. taśma samoprężna lub pianka elastyczna. Negatywnie na właściwości akustyczne wpływa natomiast użycie twardych pian lub też styropianu, ponieważ nie daje oknu możliwości „pracowania”. Zaraz po zakończeniu instalacji stolarka okienna powinna być wyregulowana tak, by nie doszło do wypaczenia jej kształtu. Dobrze przeprowadzony montaż jest nie tylko „cichy”, lecz także „ciepły” – skutecznie ogranicza bowiem ewentualne nieszczelności.

 

20170111 montaz Yawal system TM 77HI 2

 


Uciążliwe dźwięki zostaw za drzwiami
W każdym domu lub mieszkaniu barierę dla dobiegającego z zewnątrz hałasu oprócz okien tworzą również drzwi. Wartość ich współczynnika izolacyjności akustycznej określana jest jako Rw (wyrażane w decybelach) – im wyższa wartość współczynnika, tym mniejsza przepuszczalność dźwięków. Przy wyborze stolarki drzwiowej współczynnik Rw należy zawsze dobierać pod kątem specyfiki miejsca, w którym wyrób będzie instalowany.

 

Drzwi wewnętrzne wejściowe (wewnątrzklatkowe) wykorzystywane w mieszkaniach powinny skutecznie tłumić m.in. odgłosy kroków na klatce schodowej czy szum pracującej windy. Wewnątrz ich konstrukcji stosuje się np. specjalne płyty dźwiękochłonne, które pozwalają osiągać wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej – powyżej 40 dB, czyli ponadstandardowy poziom ochrony.

 

20170111 montaz GERDA drzwi SX20 wizualizacja dom


Drzwi zewnętrzne wejściowe stosowane w domach jednorodzinnych muszą stanowić lepszą niż w przypadku drzwi dedykowanych do mieszkań barierę ograniczającą straty ciepła w budynku. Izolacyjność akustyczna takich drzwi wynosi najczęściej 30 dB, jednak producenci oferują również produkty o lepszym parametrze Rw. Jego dokładna wartość uzależniona jest m.in. od konstrukcji i jej wypełnienia, które może stanowić pianka poliuretanowa lub wełna mineralna. Zewnętrza powierzchnia skrzydła może być natomiast pokryta płytą wykończeniową z litego drewna, sklejki, płyty HDF, tłoczonej blachy ocynkowanej lub płyty z włókna szklanego.


Na akustykę drzwi w równym stopniu jak ich konstrukcja wpływa montaż. Mostki termiczne (przez które ucieka energia cieplna) pokrywają się zazwyczaj z mostkami akustycznymi, dlatego przy instalacji stolarki drzwiowej, tak jak i przy oknach, bardzo ważne jest zachowanie ciągłości uszczelnienia. – Nawet najlepiej izolowane akustycznie okno lub drzwi nie spełni swoich funkcji, jeśli zostanie zamontowane w tzw. standardzie montażu: pianka i mocowanie mechaniczne – mówi Norbert Frąckowiak, Ambasador kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ, Dyrektor Handlowy firmy P.P.H.U. FIX z Wrocławia zajmującej się profesjonalnym montażem wyrobów stolarki otworowej – Konieczne jest zastosowanie przy instalacji specjalnych materiałów (folie, taśmy, kleje, piany) o zwiększonych parametrach izolacyjności akustycznej. Ich dobór uzależniony jest od wymagań inwestora, miejsca montażu i jego techniki – dodaje Norbert Frąckowiak.

 

20170111 montaz GERDA drzwi SX10 Premium wizualizacja mieszkanie


Gdy poczujemy przewiewy chłodnego powietrza oraz zwiększony hałas, docierające przez okna i drzwi, sprawdźmy w pierwszej kolejności stan uszczelek – może okazać się, że wystarczy je wymienić. Do tego, aby stolarka okienna i drzwiowa dobrze służyła nam przez wiele lat, poza jej parametrami i prawidłowym montażem, potrzeba jest również konserwacja oraz ewentualna regulacja, wykonywana przez specjalistę. Dzięki temu będziemy mogli w pełnić cieszyć się komfortem cieplnym i ciszą.

 

***
Ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU" są firmy: AIB, Anwis, FAKRO, GERDA, Hörmann, Klimas Wkręt-met, POL-SKONE, Porta KMI Poland, PROLINE, Soudal, Stolbud Koronea i Yawal.
***

Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ":


System montażu SIMPLEX firmy AIB – rozwiązanie opracowane z myślą o budownictwie pasywnym, umożliwiające montaż stolarki w warstwie ocieplenia. Sercem systemu są termoizolacyjne profile, które przykleja się do lica muru jednoskładnikowym, hybrydowym klejem montażowym i dodatkowo trwale łączy przy użyciu dedykowanych wkrętów. System SIMPLEX został zaprojektowany tak, by jego montaż był bezproblemowy i nie wymagał wielu operacji. Dopełnieniem systemu SIMPLEX jest taśma Integra Chrome, która eliminuje konieczność użycia tradycyjnej piany montażowej. Oprócz energooszczędności niewątpliwym atutem rozwiązania jest to, że połączenie okno-mur zapewnia najlepsze parametry akustyczne – jest to system ciepły i cichy.


SX20 Premium – drzwi do domów oferowane przez firmę GERDA – posiadające doskonałe właściwości akustyczne i parametry izolacyjności termicznej (SX20 Premium 1,1 W/m2K lub 1,3 W/m2K dla drzwi GSX20 Premium z witrażem) jako drzwi zewnętrzne wejściowe do domów jednorodzinnych. Wyposażone w podwójne uszczelnienie skrzyła i ościeżnicy oraz dodatkowe uszczelnienie szczotkowe. Zabezpieczenie antywłamaniowe zapewniają dwa solidne zamki z wielopunktowym systemem ryglowania, stałe bolce antywyważeniowe i regulowany zaczep zapadki. Opcjonalnie wyposażone w sztywny łańcuch z możliwością bezpiecznego uchylenia drzwi.


SX10 Premium – drzwi do mieszkań oferowane przez firmę GERDA – drzwi panelowe antywłamaniowe z unikatowym zamkiem centralnym do zastosowania jako główne drzwi wejściowe do lokali w bu¬downictwie. Skrzydło drzwiowe o konstrukcji wielowarstwowej, wyposażone w stalowy korpus skrzynkowy, kratownicę z po¬grubionych ceowników stalowych i prętów hartowanych oraz obustronne wymienne okładziny panelowe, pełniące funkcję dekoracyjną, izolującą i wzmacniającą. Dzięki zastosowaniu specjalnej płyty dźwiękochłonnej charakteryzują się wysokimi parametrami izolacyjno-akustycznymi 47 dB.


System okien i drzwi TM 77HI firmy Yawal – to bezpieczne i innowacyjne rozwiązanie pozwalające na uzyskanie doskonałych parametrów izolacyjności cieplnej (39-48 dB wg PN-EN ISO 140-3 dla okien i 36-45 dB wg PN-EN ISO 140-3 dla drzwi), akustycznej, ochrony przed wiatrem i wodą oraz bezpieczeństwa. Dzięki zastosowaniu przekładek pomiędzy profilami aluminiowymi i dedykowanych komorowych izolatorów termicznych wraz z wypełnieniem system umożliwia zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku (parametr Uf = 0,8 – 1,5 W/m2K). Z jego wykorzystaniem można realizować nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, duże przeszklenia, a także drzwi balkonowe z niskim progiem. System można również łączyć z innymi rozwiązaniami Yawal.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.