Otwarty konkurs na projekt nowej siedziby firmy Lotos wygrała pracownia architektoniczna Arch-Deco Sp. z o.o. z Gdyni, której dotychczasowe prace (np. budynek Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku) nagradzane były w przeszłości prestiżowymi nagrodami, m.in. Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Budownictwa. Generalnym wykonawcą obiektu zostało Konsorcjum Allcon S.A.

    W pracowni Arch-Deco powstał nie tylko projekt biurowca, ale także plany modernizacji budynków już istniejących, usytuowanych w pobliżu. W rezultacie, mieszczący się na terenie gdańskiej rafinerii kompleks to nie tylko nowoczesna siedziba zarządu spółki i centrum administracyjno-konferencyjne, ale również adaptowane do nowych potrzeb istniejące już budynki np. dawna przychodnia zakładowa.

    Szczególnie interesującą propozycją architektów była koncepcja placu ze szklanymi rękawami-łącznikami, które prowadzą do pozostałych budynków kompleksu a swoim eliptycznym kształtem nawiązują do biurowca. Bryła budynku została zaprojektowana zgodnie z klasyczną zasadą trójpodziału na bazę, rozwinięcie i zwieńczenie. Wszystkie nadziemne kondygnacje wykonano na bazie trójkąta równoramiennego o wypukłych bokach i zaokrąglonych wierzchołkach, zorientowanego wzdłuż osi wschód-zachód. Zewnętrzny pas powierzchni na całym obwodzie każdej z kondygnacji przeznaczono na pomieszczenia wymagające doświetlenia światłem dziennym, a trakt środkowy zajmuje okrężny korytarz. Centralną część stanowi trzon komunikacyjno-socjalno-techniczny.

     Szklana fasada biurowca wykonana została w technologii ściany dwupowłokowej. Do przeszklenia zewnętrznej „skóry” wykorzystano hartowane, bezpieczne szkło Pilkington Optiwhite™ o grubości 10 mm. Charakterystyczną cechą tego produktu jest jego barwa, która w przeciwieństwie do tradycyjnego szkła float pozbawiona jest zielonkawego odcienia. Efekt taki uzyskuje się dzięki obniżeniu zawartości żelaza w składzie chemicznym szkła.

Powłoka wewnętrzna fasady wykonana została z przeciwsłonecznego szkła Pilkington Suncool™ HP Neutral 70/40 o grubości 6 mm, które zespolone zostało z bezpiecznym szkłem laminowanym Pilkington Optilam™ 8,8. W przeszkleniach na poziomie parteru zastosowano szkło bezpieczne i antywłamaniowe Pilkington Optilam™ 9,5. Zewnętrz na i wewnętrzna powłoka fasady oddzielone są przestrzenią wentylowaną o szerokości 600 mm pełniącą rolę filtra. Filtr ten przepuszcza do wewnątrz tylko czyste powietrze, zatrzymując tym samym wszelkie zanieczyszczenia, których z racji położenia budynku nie brakuje. Zastosowanie technologii fasady dwupowłokowej powoduje, że bilans energetyczny budynku jest o wiele lepszy. Ponadto system klimatyzacji wyposażony został w filtry chroniące pracowników przed szkodliwymi związkami chemicznymi unoszącymi się nad rafinerią oraz drogą szybkiego ruchu nr 7, która przebiega wzdłuż budynku.

    Pierwotnie projekt obejmował dziesięć pięter, ostatecznie jednak, z powodu ograniczeń finansowych, zrealizowano tylko osiem pięter oraz jedną kondygnację pod ziemią. Na kondygnacjach nadziemnych zlokalizowane są pomieszczenia biurowe, konferencyjne oraz gabinety zarządu. Na ostatnim piętrze zaprojektowano dodatkowo taras zewnętrzny, umożliwiający zarządowi i jego gościom podziwianie panoramy całego administracyjno-produkcyjnego terenu Grupy Lotos oraz historycznego centrum Gdańska. Bezpieczeństwa osób przebywających na tarasie chronią balustrady wykonane ze szkła hartowanego Pilkington Optiwhite™ o grubości 19 mm.

     Podkreślić należy, iż nowoczesną architekturę Siedziby Głównej Grupy Lotos udało się powiązać z doskonałą iluminacją tego gmachu – jest to pierwszy na Pomorzu budynek z systemem oświetlenia opartym na reflektorach pulsujących różnymi kolorami świateł na żaluzje opuszczane pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną „skórą” budynku. Elektroniczne sterowanie pozwala na zmianę kolorów fasady czy generowanie na niej ruchomych napisów. Dzięki temu, po zmroku budynek pełni funkcję olbrzymiej, pulsującej kolorami reklamy spółki. Już dziś nowa siedziba Grupy Lotos jest nie tylko jednym z najnowocześniejszych budynków w tej części Polski, ale również wizytówką konsorcjum – obiektem charakterystycznym i rozpoznawalnym.

Anna Grabowska
Pilkington 
więcej informacji: Świat Szkła 6/2008

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.