Szkło dwupowłokowe
     Szkło jest produkowane w taki sposób, że na pojedyncze szkło SGG BIOCLEAN, na stronę przeciwną do powłoki samoczyszczącej nanosi się powłokę selektywną. Powłoka samoczyszcząca BIOCLEAN zalicza się do tzw. powłok twardych. Nanoszona w procesie pyrolizy z przeźroczystego materiału mineralnego na bazie tlenku tytanu (TiO2) jest wysoce odporna na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne.

Żywotność powłoki oraz działanie funkcji samoczyszczącej jest taka sama jak samego szkła. Powłoki nanoszone na przeciwną stronę do powłoki BIOCLEAN są powłokami „miękkimi”, magnetronowymi, które powinny być umieszczone wewnątrz zespolenia. Nadają one szkłu odpowiednie właściwości ochrony przed słońcem i ciepłochronności.

Właściwości
     Funkcja ograniczenia nagrzewania się pomieszczeń wynika z niskiego współczynnika Solar Factor g (g=40%).

     Funkcja samoczyszcząca jest wynikiem właściwości fotokatalitycznych (rozbijanie cząsteczek brudu na skutek działania promieniowania słonecznego UV) i hydrofilnych (woda na powierzchni szyby tworzy „film wodny”, który zmywa rozłożone cząsteczki brudu).

Powłoka BIOCLEAN nie zmienia współczynnika U. Współczynniki LT oraz g są niższe o 2-3 punkty w stosunku do szyb zespolonych bez powłoki BIOCLEAN. Wygląd szkła BIOCLEAN jest bardzo zbliżony do standardowego szkła float, tym niemniej na jednej elewacji nie powinno się zestawiać szyb bez i z powłoką. 

     Paleta szyb ze szkłem dwupowłokowym nie obejmuje wyłącznie CLIMAPLUS 4S BIOCLEAN. Istnieje szereg szkieł dwupowłokowych z powłokami przeciwsłonecznymi COOL-LITE o różnym zabarwieniu i parametrach spektrofotometrycznych, np. SGG BIOCLEAN COOL-LITE ST 150.


Montaż i utrzymanie w czystości
     W trakcie montażu szyby w ramie należy stosować materiały przeznaczone do tego celu. Z niektórych materiałów wyzwalają się substancje zakrywające powłokę samoczyszczącą ograniczając jej działanie. Z tego powodu należy unikać uszczelnień zawierających silikony, najlepiej jest stosować uszczelki wstępnie formowane, suche, takie jak uszczelki EPDM lub kity „MS Polymer”. Wykaz zalecanych materiałów jest udostępniany przez producenta szkła.
      Powłoka BIOCLEAN pozwala na rzadsze mycie okien. Nie jest to szkło nie wymagające czyszczenia w ogóle.
     Powierzchnię z powłoką należy czyścić poprzez spryskanie wodą miękką lub zdemineralizowaną. Trwałe zabrudzenia można usuwać gorącą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu za pomocą czystego ściągacza lub ścierki.

Korzyści dla użytkowników
     Zastosowanie szyb ze szkłem dwupowłokowym zapewnia większy komfort i łatwiejsze użytkowanie okien.

Oto główne zalety CLIMAPLUS 4S BIOCLEAN:
● ochrona przed nagrzewaniem się pomieszczeń,
● więcej światła w pomieszczeniu – zmniejszenie konieczności zasłaniania okien zasłonami lub żaluzjami,
● zmniejszenie potrzeby mycia szkła, łatwiejsze utrzymanie w czystości,
● dobra przezierność szyb podczas deszczu, szybkie parowanie kondensatu od zewnątrz,
● komfort termiczny w pomieszczeniu przez cały rok,
● produkt przyjazny dla środowiska: rzadsze używanie detergentów.
Zastosowania
     Szyba CLIMAPLUS 4S BIOCLEAN jest polecana do przeszkleń i miejsc wystawionych na bezpośrednie działanie słońca i deszczu: idealnie nadaje się do ogrodów zimowych, nasłonecznionych okien, werand i fasad.
     Szczególnie polecana jest do przeszkleń w miejscach trudnodostępnych.

www.glaspol.com

więcej informacji: Świat Szkła 9/2007

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.