Rośnie popyt na mieszkania, szczególnie w największych miastach Polski. Deweloperzy oddają też coraz więcej lokali do użytku. Początek roku był pod tym względem rekordowy. Polacy kupują mieszkania przede wszystkim na kredyt. O ten jednak coraz trudniej ze względu na wymagany 20-proc. wkład własny.

 

 

– Polacy chętnie korzystają z kredytu hipotecznego na zakup własnego lokum. W tym roku o kredyt jest nieco trudniej. KNF zwiększyła o 5 pkt proc. wymagany wkład własny, który obecnie wynosi 20 proc. Oznacza to, że jeśli chcemy kupić dom lub mieszkanie, to musimy dysponować kwotą w wysokości około 1/5 ceny planowanej do zakupu nieruchomości. Niektóre banki jeszcze udzielają kredytów przy niższym wkładzie własnym – 10 proc., ale wymagają ubezpieczenia wkładu własnego, co oznacza, że kredyt jest droższy – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Agata Stradomska, manager ds. szkoleń i marketingu w agencji nieruchomości RE/MAX Polska.

 

Niskie stopy procentowe zachęcają do wzięcia kredytu, jednak wymagany 20-proc. wkład własny sprawia, że na mieszkanie stać coraz mniej osób. W kupnie nieruchomości może jeszcze pomóc rządowy program Mieszkanie dla Młodych, jak jednak wskazuje ekspertka, wkrótce skończą się na niego środki.

– Program cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem, że już na samym początku tego roku zaczęło brakować środków na bieżący rok – mówi Stradomska.

 

Na początku kwietnia skończyły się również środki z puli na 2018 rok (50 proc. z przewidzianych 762 mln zł). Pozostałe 381 mln zł dostępne będzie od stycznia. Łącznie z programu MdM skorzystało 85,7 tys. osób (dane na koniec stycznia). 2018 rok to ostatni okres obowiązywania MdM.

– Kolejne programy rządowe nie będą już wspierały posiadania własnego mieszkania, będzie za to taki wspierający wynajem. W programie Mieszkanie+ będzie można korzystać z tańszego niż rynkowy czynszu najmu – wskazuje przedstawicielka RE/MAX Polska.

 

Cena za czynsz ma wynosić 10–20 zł za mkw. Program zakłada możliwość długoterminowego wynajmu mieszkania z opcją dojścia do własności.

– Ważną zmianą dotyczącą rynku nieruchomości jest ta związana z budową domu. Osoby, które chciały czy chcą budować dom, na pewno ucieszyła kolejna liberalizacja prawa budowlanego, ponieważ mniej jest formalności administracyjnych. Ale z drugiej strony zwiększyły się wymogi dotyczące warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać budynki, których budowa rozpoczęła się w tym roku – przypomina Agata Stradomska.

 

Od stycznia niższe są wartości dopuszczalnych wskaźników EP określających wielkość rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną niezbędną do zaspokajania potrzeb związanych z użytkowaniem budynku. Zgodnie z dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków do końca 2020 roku wszystkie nowe powinny być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii.

– To dobra wiadomość w kontekście przyszłości. Będzie można taniej eksploatować budynki, natomiast na dziś konieczny jest zakup droższych, bo wyższej jakości materiałów, co podwyższa koszt budowy – zaznacza Stradomska.

 

W ubiegłym roku wiele zmieniło się w kwestii zakupu ziemi rolnej.

– Te grunty przestały mieć walory inwestycyjne, a stają się pomału głównie zasobem użytkowym. Obserwujemy spadek obrotu ziemią rolną i nie ma żadnych przesłanek, żeby w najbliższym czasie móc mówić o znaczących zmianach w tym obszarze – ocenia ekspertka RE/MAX Polska.

 

Jak analizuje Stradomska, na rynku nieruchomości ceny powinny się utrzymywać na stabilnym poziomie. Popyt na mieszkania, zwłaszcza w największych miastach, rośnie.

– Połowa udziału sprzedaży to pięć regionów w Polsce: województwo mazowieckie, dolnośląskie, wielkopolskie, śląskie i małopolskie. To obszary bardziej zaludnione, ale też ciekawe rynki pracy i miejsca inwestycyjne, które ściągają osoby z zewnątrz – wymienia Stradomska.

 

Coraz więcej mieszkań oddają też do użytku deweloperzy. W styczniu i w lutym rozpoczęli budowę blisko 14 tys. mieszkań (40 proc. więcej niż w tych miesiącach 2016 roku). W ubiegłym roku wydano pozwolenia na budowę 110 tys. mieszkań, a do użytku oddano 80 tys. lokali.

– Na rynku dostępnych jest coraz więcej mieszkań z rynku pierwotnego. Chętne są zarówno osoby, które chcą kupić własne mieszkanie, jak i te, które planują zainwestować w nieruchomość – podkreśla Agata Stradomska.

Agata Stradomska, manager ds. szkoleń i marketingu,  RE/MAX Polska

źródło: newseria.pl

 

 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.