Wiosna to wyczekiwana pora roku, również w kontekście budowlanym. Opłaca się zatem właśnie teraz, na przedwiośniu, wykonać generalny przegląd dachu i zaplanować prace, które mogą być wykonane dopiero po zimie.

 

20190233red FPP-V preSelect2 FAKRO okno dachowe

 

Jeśli pokrycie dachowe wymaga remontu, warto pomyśleć o jego termomodernizacji wraz z wymianą starej stolarki okiennej. Jak to zrobić, obniżając koszty inwestycji? Wystarczy skorzystać z programu „Czyste Powietrze”, dzięki któremu można zyskać dofinansowanie.

 

 

Dobra kondycja domu gwarantuje bezpieczeństwo i wygodę jego domownikom. Można znaleźć prosty sposób, aby zrealizować niezbędne prace naprawcze, a nawet wykonać generalny remont poszycia wraz z wymianą stolarki okiennej niedużym kosztem. To wszystko za sprawą rządowego programu „Czyste Powietrze”, za pomocą którego możemy otrzymać dofinansowanie na termomodernizację domu jednorodzinnego.

 

20190233red FTT-U U8 Thermo FAKRO 1 okno dachowe

 

Przełoży się to na komfort mieszkania oraz domowy budżet. Dodatkowo w ten sposób zrobimy wiele dobrego dla środowiska, minimalizując emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Straty ciepła będą znacznie mniejsze, a więc potrzeba dogrzewania pomieszczeń również zmaleje.

 

 

Mądry Polak po szkodzie?

Przegląd zadaszenia warto zlecić wyspecjalizowanej ekipie, gdyż sami z pewnością nie zauważymy wielu usterek. Nie wszystko jest bowiem widoczne gołym okiem, zwłaszcza dla laika. Szczególnie wilgoć dostająca się pod pokrycie dachu, z czasem może powodować zawilgocenie ścian, na których pojawi się grzyb, a w efekcie mury stracą swoje właściwości termoizolacyjne. Przeoczenie takiego faktu może narazić nas na spore koszty związane z remontem.

 

20190233red FTT-U U8 Thermo FAKRO 2 okno dachowe

 

Nie można zapomnieć też o oknach dachowych, które są szczególnie narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Zaleca się skontrolować kondycję uszczelek, gdyż uszkodzone nie chronią przed przedostawaniem się wilgoci i zimnego powietrza do pomieszczeń na poddaszu. Kolejnym newralgicznym miejscem mogą okazać się okucia – warto przeprowadzić oględziny pod kątem ich poprawnej pracy.

 

Konieczna zatem będzie regulacja, tym bardziej gdy okno zamyka się z trudem, a korzystając z klamki trzeba użyć więcej siły. Ponadto wskazane jest sezonowe naoliwienie takich punktów jak zawiasy aby działanie skrzydeł było płynne. Dodatkowo niezwykle ważny jest stan otaczających okna kołnierzy.

 

W niektórych przypadkach konserwacja będzie już niewystarczająca, a niezbędna okaże się wymiana stolarki. Wówczas opłaca się zwrócić uwagę na rozwiązania energooszczędne.

 

20190233red FTT-U U8 Thermo okno dachowe

 

 

Gdy doraźne rozwiązania to za mało

Jeżeli dach swoje lata świetności ma już za sobą i wymaga generalnego remontu, warto rozważyć wymianę całego pokrycia. Z myślą o przyszłości pożądane jest wykonanie takiej inwestycji wraz z pełną termomodernizacją dachu (przez dach ucieka nawet 30% ciepła) i wymianą starych okien dachowych na produkty nowej generacji – energooszczędne, zgodne z aktualnymi wymaganiami technicznymi i środowiskowymi.

 

Wpłynie to pozytywnie na komfort cieplny budynku, a dodatkowo poprawi domowy budżet – zmniejszą się rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Nie do przecenienia są oczywiście wynikające z takiej decyzji korzyści związane z ochroną środowiska.

 

20190233red FTU-V U5 FAKRO okno dachowe

 

Poprzez niskiej klasy, źle zamontowane okna i drzwi z domu może uciekać nawet 25% energii cieplnej. Nic dziwnego, że w ich okolicy odczuwamy zazwyczaj największy chłód. – Warto zwrócić uwagę na okna trzyszybowe, charakteryzujące się bardzo dobrą izolacją termiczną i akustyczną.

 

Teraz dzięki programowi „Czyste Powietrze” takie wyroby można zakupić z dofinansowaniem – maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany wynosi do 700 zł na 1 m2 powierzchni okna. W ofercie FAKRO można znaleźć chociażby trzyszybowe okna dachowe

 

20190233red FTT Thermo okno dachowe

 


o konstrukcji obrotowej z podwyższoną odpornością na włamanie, wykonane w technologii thermoPro, która podnosi jakość i parametry. Oznacza to lepszą energooszczędność, zwiększoną trwałość, doskonałą szczelność oraz łatwiejszy montaż tego produktu – tłumaczy Janusz Komurkiewicz, Członek Zarządu FAKRO.

 

Co ważne, wybierając stolarkę okienną zwróćmy uwagę na współczynnik przenikalności cieplnej, aby spełniał on wymogi Warunków Technicznych na rok 2021. Istotne jest też, żeby takie okna wyposażyć w nowoczesne zewnętrzne osłony, które latem będą chronić pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem, minimalizując konieczność korzystania z energochłonnej klimatyzacji, a zimą zwiększą termoizolacyjność przeszkleń.

 

20190233red

 

 

Z dofinansowaniem korzystniej

Celem programu „Czyste Powietrze” jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, generowanych przez budownictwo jednorodzinne, w trosce o zdrowie, klimat i środowisko.

 

Program oferuje dofinansowanie w zakresie: wymiany starych źródeł ciepła, stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych i garażowych, docieplenia przegród budynku, montażu lub modernizacji systemu centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalacji odnawialnych źródeł energii czy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

 

Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja wynosi 53 tys. zł. Jeśli realizacja inwestycji przekroczy ten próg, dodatkowe nakłady pieniężne mogą być finansowane w formie pożyczki na preferencyjnych warunkach. Minimalny koszt kwalifikowany projektu to z kolei 7 tys. zł. Świadczenia będą udzielane za pośrednictwem szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

 

Choć jedna jaskółka wiosny jeszcze nie czyni, to przezorny zawsze ubezpieczony i gdy rośnie słupek rtęci, sprawdza kondycję domu oraz skrupulatnie planuje prace remontowe.


W słoneczną, zieloną porę roku trzeba przecież wejść z przytupem, zostawiając za sobą całą szarość – brud i usterki. Warto zrobić wszystko raz a porządnie z myślą o własnej wygodzie, portfelu, środowisku i latach świętego spokoju.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.