Elektrochromatyczne szkło Halio zapewnia komfort i widok w naturalnych kolorach

Szkła elektrochromatyczne są dostępne na rynku już od początku lat 90-tych.

 

Pozwalają one na precyzyjną regulację przyciemnienia oraz przepuszczalności energii słonecznej bez kłopotliwej mechanicznej ochrony przed słońcem w formie rolet i żaluzji.

 

20190809 HALIO glasstec POL 190819-5

 

Elektrochromatyczne powłoki z tlenków metali są umieszczone pomiędzy dwoma cienkimi taflami szkła płaskiego wraz z warstwami spełniającymi rolę przewodników jonów metali oraz anody i katody.

 

Poprzez przyłożenie niewielkiego napięcia prądu stałego następuje aktywacja wymiany jonów pomiędzy warstwami, powodująca zmianę koloru i przepuszczalności światła warstwy elektrochromatycznej.

 

20190809 HALIO glasstec POL 190819-3

 

Halio sprowadziło estetykę swojego inteligentnego systemu szkła z regulowanym przyciemnieniem do tego, co najbardziej istotne: neutralnych odcieni kolorów i naturalnej przejrzystości zwykłego szkła elewacyjnego oraz eleganckich, naturalnych odcieni szarości bez błękitnego zabarwienia, z czasem pełnej zmiany poniżej trzech minut.

 

20190809 HALIO glasstec POL 190819-5B

 

Po zmianie napięcia szyba staje się ponownie całkowicie przeźroczystą.

 

„Chociaż dotychczasowe rozwiązania są bardzo zaawansowane, jest jeszcze sporo do zrobienia na polu kolorystycznej stylizacji, czasu reakcji i inteligentnych urządzeń peryferyjnych”, wyjaśnia Dariusz Adamski, Sales Manager Central Europe w Halio International S.A.

 

20190809 Halio Intnl Residential-tinted

 

„Niedoskonałości te są korygowane nowymi zaletami oferowanymi przez system szyb Halio.

 

Nasze aspiracje to więcej naturalności, więcej indywidualności, więcej inteligencji, więcej komfortu w obsłudze, więcej estetyki i więcej elastyczności w integracji z systemami automatyki domowej i systemami zarządzania budynków.”

 

20190809 halio Intnl meeting room outside-tinted

 

Zarządzanie światłem naturalnym to więcej niż ochrona przed słońcem

Wiele badań potwierdza, że ludzie czują się najbardziej komfortowo przy naturalnym świetle dziennym i dynamicznej zmianie pomiędzy światłem i cieniem.

 

W takich warunkach zachowany jest cykl wewnętrznego zegara i biorytmu. Biologicznie efektywne światło dzienne jest nie do zastąpienia sztucznym oświetleniem.

 

20190809 Halio Intn meeting room outside-clear

 

Jednak latem, aby wyeliminować refleksy i oślepianie, zmniejszyć nagrzewanie jak również obniżyć nakłady na wentylację i klimatyzację, dąży się do eliminacji promieni słonecznych wpadających do budynków przez wielkopowierzchniowe elewacje szklane.

 

20190809 halio Conference Exterior 100Percent Tint FINAL

 

Halio zostało opracowane po to, aby rozwiązać te sprzeczności nowoczesnej architektury szkła.

 

To inteligentnie barwione szkło tworzy pomost pomiędzy wnętrzem i przestrzenią zewnętrzną, pomiędzy oszczędnością energii i jej stratą, pomiędzy światłem i cieniem, a zwłaszcza pomiędzy temperaturą pomieszczenia i jego klimatem.

 

20190809 halio Boardroom-tinted

 

Szkło Halio, ze wskaźnikiem odwzorowania barw na poziomie 97%, charakteryzuje się całkowitą neutralnością kolorów i wraz z postępującym przyciemnieniem nie tworzy ani nienaturalnego odcienia błękitu ani niejednolitych stref zabarwienia.

 

Przyciemnienie następuje w pełni równomiernie, w naturalnych odcieniach szarości, pozwalając na niezakłócony widok na zewnątrz i gwarantując stale optymalny poziom naturalnego oświetlenia pomieszczenia.

 

Szyby zespolone Halio w stanie nieprzyciemnionym transmitują światło na poziomie 65%.

 

Przepuszczalność światła może zostać zredukowana do 2 %, a przy maksymalnym przyciemnieniu może zostać zatrzymane do 95 % energii cieplnej. Imponujące są również czasy reakcji warstw elektrochromatycznych.

 

Szkło Halio osiąga najbardziej intensywne przyciemnienie w czasie krótszym niż trzy minuty.

 

„Żadne z pozostałych szyb nie osiągają tak dalece równomiernego, naturalnego odcienia w tak krótkim czasie”, wyjaśnia pan Adamski.

 

 

Trzy razy Halio dla perfekcyjnej wygody

Dla pełnej swobody twórczej architektów i projektantów asortyment Halio uzupełniają dwa dalsze produkty. Halio Match bedące statycznym szkłem ze specjalną powłoką, które może być stosowane np. w elewacjach północnych lub dolnych kondygnacjach.

 

Sprawia ono dokładnie to samo wrażenie jak szkło Halio w stanie nieprzyciemnionym, co daje możliwość łączenia obu szkieł na jednej elewacji bez kompromisów estetycznych.

 

Halio Black zostało opracowane specjalnie dla wewnętrznych ścianek działowych, może jednak być również stosowane w elewacjach. W stanie nieprzyciemnionym posiada ono stopień przepuszczalności światła na poziomie 52 %.

 

W stanie całkowitego przyciemnienia Halio Black zatrzymuje 99,9 % wpadającego światła i 96 % energii słonecznej.

 

„Halio Black jest idealnym materiałem, gdy w określonych pomieszczeniach, takich jak pomieszczenie konferencyjne, łazienkach lub sypialniach, chce się stworzyć atmosferę prywatności”, wyjaśnia Dyrektor marketingu Katia Hansen.

 

Z takiej różnorodności produktów wynikają korzyści dla najróżniejszych rodzajów budynków.

 

„Na przykład częstym problemem, z którym borykają się muzea, jest doprowadzenie wystarczającej ilości światła naturalnego do pomieszczeń wystawowych i jednocześnie zatrzymanie szkodliwego spektrum UV”, wyjaśnia pani Hansen, „a wykorzystanie Halio optymalizuje dostęp naturalnego światła przy jednoczesnej ochronie wartościowych eksponatów.”

 

Innymi budynkami predestynowanymi dla zastosowanie dynamicznych szyb Halio poza biurowcami są na przykład centra handlowe, placówki kształcenia lub placówki medyczne, oraz nieruchomości mieszkaniowe o wysokiej wartości.

 

20190809 halio Gare Maritime-Halio clear state-with credits

 

Inteligencja przez system

Inteligentnym centrum systemu jest Halio Cloud, łączący elementy sterujące i regulacyjne z szybami zespolonymi i spełniający w równym stopniu potrzeby i wymagania odnośnie wygody, stopnia przyciemnienia i wydajności energetycznej, zarówno ze strony mieszkańców jak też zarządzania budynkiem.

 

Platforma Halio Claud pozwala na wysoki stopień automatyzacji. Potrafi ona komunikować się zarówno z systemami aktywowanymi poleceniem głosowym jak również z wszystkimi powszechnie stosowanymi systemami automatyzacji budynków i mieszkań.

 

Pomimo tego użytkownik ma możliwość indywidualnej zmiany poziomu przyciemnienia w dowolnym czasie.

 

Obsługa systemu jest możliwa poprzez aplikacje mobilne, panele sterujące mocowane na ścianie lub aktywację przy użyciu asystentów głosowych, takich jak Alexa czy też Google Home.

 

W zależności od struktury elementów szklanych szyby Halio uzyskują wartości Ug do 0,6 W/(m2K).

 

„Sterownik Halio utrzymuje automatycznie na optymalnym poziomie zarówno intensywność oświetlenia światłem naturalnym jak i komfort termiczny i dlatego pozwala zaoszczędzić do 22 % kosztów klimatyzacji i ogrzewania”, wyjaśnia pan Adamski.

 

Dlatego też system Halio powinien być uwzględniony przy wszystkich zrównoważonych projektach budowlanych, niezależnie od tego, czy są one realizowane w standardzie Domu pasywnego, Minergie, BREEAM czy LEED.

 

W Halio Cloud łączą się w całość wszystkie parametry, takie jak indywidualne preferencje użytkowników, sposób korzystania z budynków, lokalizacja, ustawienie elewacji i warunki pogodowe.

 

Specjalne algorytmy obliczają z nich automatyczną optymalizację systemu.

 

 

Więcej o Halio International

Halio jest wyłącznym dostawcą produktów i serwisu Halio dla budownictwa.

 

Joint venture firm AGC, największego na świecie producenta szkła płaskiego, i Kinestral Technologies, Inc., pomysłodawcy i wytwórcy technologii inteligentnego barwienia Halio, składa się z dwóch jednostek: Halio North America i Halio International.

 

Obaj partnerzy wnoszą własne wartości i specyficzną wiedzę: AGC swój prestiż i ponad 100-letnie doświadczenie w technologii szkła, a Kinestral innowacyjną i opatentowaną technologię inteligentnego barwienia.

 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej halioglass.eu. Zapraszamy do śledzenia nas również na Twitterze lub LinkedIn.

 

patrz też:

 

System zarządzania światłem naturalnym HALIO w ramach normy EN 17037Świat Szkła 

 

- Szkło elektrochromowe HALIO - Świat nie musi już być na niebieskoŚwiat Szkła 7-8/2019

 

- Inteligentne szkło do inteligentnych budynków. Część 2 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 4/2019 

- Inteligentne szkło do inteligentnych budynków. Część 1 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 3/2019 

Halio: nowe interaktywne okna i ściany od AGC Glass Europe , Świat Szkła 02/2017

 

Szkło interaktywne , Brigitte Küppers, Świat Szkła 06/2016

 

- Szkło o zmiennej przezierności , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 4/2013 

 

Szkło aktywne, Sylwia Melon-Szypulska , Świat Szkła 04/2013

 

Emisyjność a szkła powlekane niskoemisyjne Część 4: Zastosowania , Elżbieta Żelazowska, Świat Szkła 01/2014

 

Emisyjność a szkła powlekane niskoemisyjne Część 3 Zastosowania , Elżbieta Żelazowska. Świat Szkła 12/2013  

 

Emisyjność a szkła powlekane niskoemisyjne Część 2 , Elżbieta Żelazowska. Świat Szkła 11/2013  

 

Emisyjność a szkła powlekane niskoemisyjne Część 1 , Elżbieta Żelazowska. Świat Szkła 6/2013  

 

Efektywne współdziałanie elementów fasady szklanej , Świat Szkła 9/2012 

 

Techniki wytwarzania powłok na szkle: metoda zol-żel , Aneta Bąk, Świat Szkła 1/2012

 

Techniki wytwarzania powłok na szkle - proces on-line , Aneta Bąk, Świat Szkła 10/2011

 

Powłoki funkcyjne na szkle - rodzaje, właściwości, perspektywy rozwoju , Marek Nocuń, Świat Szkła 1/2010 

 

Powłoki żelowe na szkle. Część 1,  Maria Łączka, Agnieszka Terczyńska, Katarzyna Cholewa-Kowalska, Świat Szkła 9/2008

 

Powłoki żelowe na szkle. Część 2,  Maria Łączka, Agnieszka Terczyńska, Katarzyna Cholewa-Kowalska, Świat Szkła 11/2008

 

Transparentne powłoki przewodzące , Marek Nocuń, Świat Szkła 5/2008

 

- Szklenie elektrochromatyczne w budownictwie , Janusz Marchwiński, Świat Szkła 3/2007

 

Szkło termotropowe i fotochromatyczne w budownictwie , Janusz Marchwiński, Świat Szkła 12/2007 

 

 

Szklenie gazochromatyczne w architekturze , Janusz Marchwiński, Świat Szkła 6/2007 

 

 

Własności szkieł fotochromowych , Świat Szkła - portal

 

 

Interaktywne, adaptacyjne, multimedialne – elewacje przyszłości , Katarzyna Zielonko-Jung, Świat Szkła 4/2007

 

 

Możliwości technologiczne szkła a poszukiwanie rozwiązań proekologicznych , Katarzyna Zielonko-Jung, Świat Szkła 2/2007

 

 

Wielowarstwowe elewacje przeszklone a koncepcja przegrody interaktywnej ,  Katarzyna Zielonko-Jung, Świat Szkła 1/2007 

 

 

Szkło powlekane na elewacjach - rodzaje i funkcje powłok , Elzbieta Żelazowska, Świat Szkła 11/2003

 

 

Przeszklenia regulowane - Część 1 , Peter Nitz, Andreas Wagner, Świat Szkła 11/2003 

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 7-8/2019
 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.