62,49% - tyle wyniósł poziom recyklingu opakowań szklanych w Polsce w 2017 roku. Oznacza to wzrost aż o 9,65% w skali roku i jest jednym z najwyższych w Europie. Co prawda do europejskiej średniej wynoszącej 76%, która również zanotowała wzrost – o 1%, sporo nam jeszcze brakuje, są jednak powody do zadowolenia.

20191018Mapka recykling opakowan szklanych w Europie 2017

 


Poznań, 29 października 2019

Najnowsze dane branżowe – opublikowane przez Europejską Federację Opakowań Szklanych (FEVE) – dają powody do optymizmu. Większość z 30 miliardów zebranych opakowań szklanych wróci do wanny szklarskiej jednego ze 160 europejskich zakładów – hut szkła, co sprawia, że przemysł produkcji opakowań szklanych wpisuje się w dobrze funkcjonującą gospodarkę o obiegu zamkniętym.

 

„Wysoki, bo 76% wynik w Europie pokazuje, że gospodarka o obiegu zamkniętym w przypadku opakowań szklanych sprawdza się i funkcjonuje coraz lepiej. Szkło to materiał permanentny, który można bez końca poddawać recyklingowi i produkować nowe opakowania, zachowując jakość szkła niezależnie od tego, ile razy jest przetworzone. Jednocześnie wierzymy, że kraje, takie jak m.in.: Polska, biorąc pod uwagę potencjał wzrostu gospodarczego, mogą zrobić jeszcze więcej i zdecydowanie polepszyć swoje wyniki. – mówi Adeline Farrelly, sekretarz generalny FEVE.

 

Recykling szkła umożliwia przemysłowi opakowań szklanych radykalne zmniejszenie śladu środowiskowego poprzez oszczędzanie energii i surowców, a także przyczynia się do utrzymania 125 000 miejsc pracy w Unii Europejskiej. Huty szkła dostarczają ponad połowę swoich produktów w promieniu 300 km, z kolei ponad 70% surowców pokonuje trasę krótszą niż wspomniane 300 km, co również przyczynia się do ochrony środowiska poprzez zoptymalizowany transport.

 

W czołówce najlepszych europejskich państw pod względem recyklingu szkła są: Szwecja, Belgia, Dania, Austria, Szwajcaria i Słowenia z ponad 90% wskaźnikiem, a tuż za nimi plasują się kolejne kraje, takie jak: Niemcy, Irlandia, Włochy, Holandia i Luksemburg, osiągając wysoki, ponad 80% wynik. W Polsce wykorzystano i przetworzono 1 187 617 ton szkła (wzrost o 0,80% w porównaniu do 2016 roku), a poddano recyklingowi 742 190 ton. Daje to wzrost rzędu 9,65% w porównaniu do 2016 roku i poziom 62,49% przetworzonych ponownie butelek i słoików.

 

„Ogromnie cieszy nas tak duży progres w zakresie recyklingu opakowań szklanych w Polsce, który jest jednym z najwyższych w Europie. To pokazuje, że prowadzone przez Friends of Glass Polska działania edukacyjne w naszym kraju odnoszą pożądany skutek, a wzrost świadomości ekologicznej jest coraz większy. Dane są optymistyczne, ale nie zapominajmy, że do średniej europejskiej jeszcze nam daleko.

 

Ponadto wciąż bezpowrotnie tracimy w Polsce ponad 37% opakowań szklanych, które powinny trafić ponownie na rynek. To strata zarówno surowców naturalnych, jak i energii koniecznej do ich wytworzenia. Wykonaliśmy krok do przodu, ale potrzebne są kolejne. Dlatego też już 19 listopada startujemy z III edycją naszego projektu edukacyjno-ekologicznego EduPak Polska, zaczynając od Konferencji i Warsztatów dla 150 Nauczycieli, którzy w oparciu o otrzymane materiały dydaktyczne oraz wiedzę będą pracowali z uczniami w swoich szkołach i przedszkolach” – informuje Barbara Maciałczyk, marketing manager w Ardagh Group, reprezentująca Friends of Glass . „Podsumowaniem projektu będzie Konkurs dla przedszkolaków i uczniów oraz Wystawa prac na Targach Edukacyjnych w Poznaniu 6 – 8 marca 2020”- dodaje.

 

Infografika
Poziom recyklingu opakowań szklanych w 2017 roku w 28 krajach Unii Europejskiej.

 

Friends of Glass (Przyjaciele Szkła). To europejskie forum, które wspiera i promuje prawo konsumenta do możliwości wyboru produktów spożywczych w opakowaniach szklanych. Skupia ono tych wszystkich, którzy wierzą, że szkło jest najlepszym wyborem dla zdrowia rodzin i dla środowiska. „Przyjaciele Szkła” zostali powołani w 2009 roku przez Europejską Federację Opakowań Szklanych (FEVE) w odpowiedzi na ogólnoeuropejskie badanie zlecone przez FEVE we wrześniu 2008 r. i przeprowadzone przez Instytut Badawczy InSites. Badanie to wykazało, że 74% konsumentów europejskich preferuje opakowania szklane do napojów i żwoności. Dziś te dane wzrosły do 87%. Dołącz do nas na profilu: www.facebook.com/friendsofglass i dowiedz się więcej na stronie internetowej www.friendsofglass.pl

 

Ardagh Group to firma będącą liderem w dziedzinie opakowań metalowych i szklanych dla większości wiodących marek rynku spożywczego, parafarmaceutycznego i napojów. Koncern posiada 109 zakładów produkcyjnych w 22 krajach, zatrudnia około 23  500 osób i może pochwalić się ogólną sprzedażą powyżej 7,7 miliarda EUR. Więcej na www.ardaghgroup.com

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.