Systemy automatyki domowej kojarzą się z dużą wygodą i nowinkami technologicznymi zarezerwowanymi dla młodego pokolenia.

 

Tymczasem to właśnie dom inteligentny, który jest naszpikowany udogodnieniami, spełnia większość potrzeb osób starszych.

 

dbb 38 1 

 

Systemy automatyki domowej, takie jak ABB-free@home® obniżają rachunki za energię i ogrzewanie, poprawiają komfort korzystania z wielu funkcji domu, a nawet pomagają w wezwaniu pomocy w razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. To zaledwie wstęp do długiej listy zalet technologii smart home dla seniorów.

 

Eksperci są zgodni – żyjemy coraz dłużej, a polskie społeczeństwo szybko się starzeje. Jak podaje Eurostat, długość życia Europejczyków w ciągu ostatnich 50 lat zwiększyła się o dekadę w przypadku mężczyzn, a dla kobiet o 11 lat.

 

Jednocześnie wydłuża się także czas spędzony na emeryturze. W Polsce mężczyzna jest emerytem przez niecałe 17 lat, a kobieta blisko 24 lata. Emerytura może więc dziś stanowić nawet 1/3 życia1.

 

Jednocześnie seniorzy czują się często osamotnieni – żyją w pojedynkę, z dala od dorosłych dzieci, które pracują w innym mieście lub nawet kraju. Potrzebne są, więc rozwiązania, które pomagają osobom starszym pozostać niezależnymi i samodzielnymi, nawet mimo ograniczeń wynikających z podeszłego wieku. To pokrywa się także z realnymi potrzebami seniorów, którzy chcą możliwie jak najdłużej pozostawać w swoim mieszkaniu.

 

Tak deklaruje aż 85 proc. osób przebadanych w USA przez AARP2. Z kolei, polskie badania pokazują, że zmiana miejsca zamieszkania po 65 roku życia może powodować poważną traumę3.

 

Warto, więc dopasować lokal do nowych potrzeb mieszkaniowych, które wynikają ze zmiany trybu życia osób w zaawansowanym wieku, ich zdrowia, a także możliwości finansowych.

 

dbb 38 2

 


Jakie powinno być mieszkanie seniora?
Ministerstwo Zdrowia4 wyróżnia kilka cech mieszkania, które pomagają w zachowaniu samodzielnego trybu życia seniorów. Najważniejsze z nich to: bezpieczeństwo, wygoda i łatwość utrzymania.

 

Choć w takim domu można mieszkać w każdym wieku, to gdy mówimy o osobach starszych, odpowiednie przystosowanie wnętrz jest kwestią kluczową. To właśnie w domu seniorzy spędzają bowiem większość czasu. W praktyce chodzi

 


o to, by dostosować budynek i jego pomieszczenia do ograniczeń, na przykład związanych z poruszaniem się, pogorszeniem zmysłów, czy osłabionej odporności domowników.

 

Osoby starsze niejednokrotnie mają problemy ze wzrokiem, słuchem czy są wrażliwe na zmiany temperatury. To wszystko można jednak zniwelować, wykorzystując odpowiednie rozwiązania i udogodnienia wspierane przez systemy smart home.

 

dbb 38 3

 


Senior w inteligentnym domu
Systemy, takie jak ABB-free@home® zmieniają dom w inteligentną przestrzeń, skrojoną na miarę indywidualnych potrzeb. Bez wstawania z kanapy można bowiem sterować żaluzjami, oświetleniem czy ogrzewaniem. Wystarczy do tego prosta w obsłudze aplikacja na tablet, smartfon czy komputer.

 

Zmieniać ustawienia systemu można także przy pomocy tradycyjnych włączników, panelu sterowania lub wypowiadając komendy głosowe, co jest szczególnie dużym ułatwieniem dla osób ze słabym wzrokiem.

 

Co ważne, senior nie musi uczyć się na pamięć skomplikowanych poleceń, bo system rozpoznaje intuicyjne komendy, takie jak np. „włącz wszystkie światła”.

 


System nocą sam zapali światło i wskaże drogę do łazienki
Inteligentny dom wpisuje się także w potrzeby seniorów związane z zapewnieniem większego komfortu i zdrowego stylu życia. Seniorzy wrażliwi na ostre sztuczne światło, mogą korzystać z dowolnych ustawień oświetlenia i żaluzji.

 

Przykładowo system ABB-free@home® dopasuje natężenie świecenia lamp po to, by zapobiec nagłemu olśnieniu. Co więcej, automatycznie rozświetli on drogę z łóżka do łazienki nocą czy wejście do domu po zmroku, co zapobiega niebezpiecznym upadkom.

 

Na wygodę mieszkania w inteligentnym domu składa się także zwiększenie komfortu termicznego. System ABB-free@home® wyreguluje temperaturę pomieszczeń do wybranego poziomu, a także zadba o odpowiednie ustawienie klimatyzacji, zapewniając ruch i właściwą wilgotność powietrza.

 

Ponadto, zastosowanie systemu smart home sprawia, że mieszkanie staje się tańsze w utrzymaniu. Przykładowo, po wyjściu seniora z domu, system automatycznie obniży temperaturę w pomieszczeniach, co wpłynie na zmniejszenie zużycia energii. ABB-free@home® dopilnuje także, by światła gasły, gdy we wnętrzach nie przebywają domownicy, a wszystkie sprzęty wyłączyły się po wyjściu z domu.

 

Taką możliwość zapewnia funkcja „wyłącz wszystko”, uruchamiana przy pomocy jednego dotknięcia w aplikacji. Zoptymalizowanie zużycia energii i ciepła przekłada się bezpośrednio na obniżenie rachunków. Z kolei, to ma dla seniorów kluczowe znaczenie, ponieważ zbyt duże i drogie w utrzymaniu lokale przysparzają wiele trudności i często zmuszają do przeprowadzki.

 


Spokój i bezpieczeństwo w inteligentnym domu
Bez wątpienia, jednym z ważniejszych aspektów istotnych dla seniorów jest także poprawa bezpieczeństwa, co również zapewnia system ABB-free@home®.

 

Może on integrować działanie rozmaitych czujników z systemem alarmowym, który wezwie pomoc np. w razie wykrycia dymu, czadu, pożaru, zalania, a także wtargnięcia intruza. Nie do przecenienia jest także system przyzywowy ABB SINGAL, który od przeszło 20 lat z powodzeniem jest stosowany w szpitalach czy domach opieki.

 

System pozwala na szybkie i niezawodne wezwanie pomocy. Szybką interwencję umożliwia przycisk zamieszczony na ścianie, np. w toalecie czy nad łóżkiem. Dostępne są różne warianty włączników wywołujących alarm, np. w postaci przycisku z linką czy manipulatora przypominającego pilot.

 

Rozważając temat technologii w kontekście starszych pokoleń, trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy starsze osoby poradzą sobie z ich obsługą. Warto wiedzieć, że instalacją i wprowadzeniem pierwszych ustawień zajmuje się integrator.

 

Sterowanie systemem odbywa się przy pomocy tradycyjnych włączników, panelu sterowania lub aplikacji – łatwej w obsłudze, szczególnie dla osób, które korzystają, np. ze smartfona. Rozmaite badania potwierdzają, że obecnie już nie tylko młode osoby nie rozstają się z nowymi technologiami, a osoby starsze korzystają z nich coraz częściej.

 

Z raportu „InfoSenior” z 2019 r. wynika, że aż 94% polskich seniorów korzysta aktywnie z bankowości internetowej5. Co więcej, to właśnie technologie będą miały swój duży udział w redefiniowaniu starości i już dziś pomagają w tym, by na dłużej zachować niezależność. Ułatwiają codzienne czynności i tym samym podnoszą komfort życia.

 

1 Związek Banków Polskich, Raport „InfoSenior 2019”
2 Badanie AARP https://www.aarp.org/livable-communities/info-2014/livable-communities-facts-and-figures.html
3 Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, „Cechy bezpiecznego mieszkania seniora”, dr inż. arch. Agnieszka Cieśla dr inż. arch. Jan P. Cieśla
4 jw.

5 Związek Banków Polskich, Raport „InfoSenior 2019”

 

 Więcej informacji:  Dom bez barier 2020   

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.