Wkomponowanie dużych, przeszklonych powierzchni drzwi tarasowych pozwala – nawet w zwykłym domu – uzyskać efekt przestrzeni. To zasługa przede wszystkim dobrego doświetlenia wnętrza i możliwości kontaktu wzrokowego z otoczeniem.

 

Drzwi tarasowe „powiększają” powierzchnię mieszkalną poprzez łączenie jej z zewnętrznymi partiami ogrodu lub tarasu. Różnorodne rozwiązania technologiczne i bogate wzornictwo sprawiają, że możliwe jest spełnienie oczekiwań i wymogów stawianych przez różnych klientów.

 

Szeroka gama dostępnych drzwi zaspokaja wyszukane gusty klientów co do modelu, kształtu i koloru. Drzwi tarasowe mogą stać się prawdziwą ozdobą domu, skupiającą uwagę zaproszonych gości czy przypadkowych przechodniów.

 

Łączą także mieszkanie z otaczającym światem – i w związku z tym powinny zapewnić mu ochronę przed intruzami i wpływami atmosferycznymi. Oferowane są rozwiązania drzwi tarasowych, które są elementem systemu łączącego w integralną całość bezpieczeństwo, komfort i zarządzanie energią w nowoczesnym domu.

 

 

 

 Drzwi drewniane, z tworzywa sztucznego czy aluminium?
    Wybierając nowe drzwi tarasowe, czy szykując się do wymiany już istniejących, jednym z pierwszych dylematów, jaki musimy rozstrzygnąć jest wybór materiału, z jakiego będzie wykonana konstrukcja drzwi.

 

Materiał profili drzwiowych ma niebagatelny wpływ na wygląd drzwi oraz gabaryty skrzydeł wypełniających otwór drzwiowy (wysokość i szerokość skrzydła oraz grubość ramiaka). Producenci okien i drzwi wykorzystując informacje pochodzące od producentów profili i okuć - określają na możliwe do wykonania wymiary skrzydeł.

 

Następnie posługując się pomiarami istniejącego otworu lub danymi z projektu budowlanego i biorąc pod uwagę wybrany przez klienta sposób otwierania drzwi, podział otworu na poszczególne skrzydła oraz rodzaj wybranego przeszklenia (wpływającego w zasadniczy sposób na ciężar skrzydła drzwiowego) – sprawdzają, czy jest możliwość wykonania w danym systemie skrzydeł drzwiowych o potrzebnych rozmiarach. Jeśli tak, to określane są wymiary przekroju (głównie wysokość i szerokość) oraz jego budowa. Trzeba szczególnie uważać przy wymianie istniejących drzwi tarasowych i sprawdzać, czy można bez przeszkód zmienić materiał profilu lub sposób otwierania drzwi.

 Z PVC
    Obecnie najbardziej popularną jest stolarka otworowa z PVC, która nie wymaga konserwacji, tak jak drewniana i zwykle ma korzystniejszą cenę. Profile z PVC wybierają ludzie zabiegani, którzy w nawale obowiązków nie mają czasu na pielęgnację okien.

 

Drzwi tarasowe powinny być dopasowane stylistycznie do charakteru budynku i wyglądu pozostałej stolarki, czyli okien i drzwi wejściowych. Inwestorzy, którzy mają okna z PVC najczęściej więc zamawiają drzwi tarasowe z PVC o analogicznym wykończeniu. Dostępne są profile białe lub brązowe barwione w masie, a inne kolory uzyskuje się w wyniku koekstruzji, malowania lub oklejania kolorową folią.

 

Każdy producent oferuje określoną gamę kolorów, a w przypadku profili foliowanych dostępne są również wzory drewnopodobne w różnych odcieniach, naśladujące rysunek słojów różnorodnych gatunków drzew.

 

Zmieniając np. stare okna/drzwi drewniane na wykonane z PVC należy pamiętać, że profile drewniane odznaczają stosunkowo dużą sztywnością i izolacyjnością termiczną, aby więc uzyskać te same efekty użytkowe dla produktów z PVC, musimy zastosować profile wielokomorowe o łącznej szerokości i wysokości większej niż drewniane, co może spowodować konieczność dodatkowych prac budowlanych lub zmniejszenie powierzchni przeszklenia w stosunku do starych okien czy drzwi drewnianych.

 Z żywicy wzmacnianej włóknem szklanym
    Włókno szklane nadaje tym profilom dużą sztywność i wytrzymałość, więc wymiary profili mogą być mniejsze nawet niż drewnianych. Nie wymagają, tak jak profile z PVC, specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i renowacyjnych.

 

Niestety jednak ten materiał nie zyskał w Polsce dużej popularności, więc nie wszystkie sposoby otwierania drzwi tarasowych są osiągalne dla tych profili.

 Z drewna
    Profile drewniane nadają wnętrzom charakteru naturalnego ciepła i przytulności. Są więc wybierane przez domatorów, którym sprawia przyjemność przebywanie we wnętrzu urządzonym tradycyjnie. Dostępne są drzwi drewniane, nawiązujące do stylistyki stolarki rustykalnej, czy wręcz zabytkowej.

 

Profile drewniane obecnie są wykonywane z kantówki klejonej warstwowo i impregnowane ciśnieniowo, dzięki czemu zachowują stabilność wymiarów i są odporne na warunki atmosferyczne. Dodatkowo są pokrywane lakierem lub farbą kryjącą, które zwiększają odporność na uszkodzenia mechaniczne i zwiększają gamę efektów estetycznych.

 

Stosowane obecnie preparaty odznaczają się dużą trwałością niemniej drzwi drewniane wymagają staranniejsze pielęgnacji i cyklicznej konserwacji. Powłoki malarskie i lakiernicze powinny być odnawiane, co 3-5 lat w zależności od warunków eksploatacji okna.

 

Profile drewniane, jako jedyne mogą być naprawiane, jeśli w trakcie eksploatacji uległy w jakiś sposób uszkodzeniu mechanicznemu – w przypadku innych profili muszą być wymieniane najczęściej całe drzwi.

 

Profile drewniane możemy też samodzielnie przemalować na inny kolor jeśli znudził nam się poprzedni lub gdy przy zmianie właściciela domu nowy użytkownik urządza w zupełnie inny sposób wnętrza.Z aluminium
    Chociaż okna aluminiowe w domach jednorodzinnych są rzadziej spotykane, to drzwi tarasowe, szczególnie stanowiące część konstrukcji ogrodu zimowego, są dość popularne.

 

Sprawia to stosunkowo duża wytrzymałość profili aluminiowych przy ich małym ciężarze – dzięki czemu łatwo pozwalają wykonywać konstrukcje o dużych rozpiętościach. Konstrukcje aluniniowoszklane wyglądają nowocześnie i są bardzo trwałe, ale niestety są też drogie. Konstrukcje aluminiowe pozwalają konstruować nietypowe wnętrza i ogrody zimowe.

 

Wymagają większych nakładów finansowych, ale pozwalają właścicielom się wyróżnić. Profile aluminiowe mogą być anodowane w różnych odcieniach metalicznych, malowane proszkowo w szerokiej gamie kolorów lub oklejane folią jednobarwną lub z rysunkiem drewnopodobnym. Od niedawna nowe techniki lakiernicze dały możliwość malowania profili aluminiowych z wzorami imitującymi struktury różnych gatunków drzew.

 Jakie sposoby otwierania?
Rozwierane

    Ten tradycyjny sposób otwierania jest nadal często spotykany, chociaż przy dużej szerokości drzwi wymaga on dużo przestrzeni dla ruchu skrzydeł. W zależności od szerok ości otworu drzwiowego spotykamy drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe.

 

Drzwi dwuskrzydłowe mogą mieć konstrukcję:
- ze stałym słupkiem – są sztywniejsze i bardziej wytrzymałe (np. odporniejsze na włamanie), ale w przypadku otwarcia obydwu skrzydeł drzwi słupek przeszkadza w komunikacji
- bez słupka (czasami nazywane „z ruchomym słupkiem”) – po otwarciu skrzydeł zapewniają szerokie przejście.

    Drzwi rozwierane wyposażone są najczęściej w funkcję uchylania i funkcjonują jak okna uchylno-rozwierane.
    Przyjmuje się, że aby zapewnić wygodną komunikację drzwi jednoskrzydłowe powinny mieć szerokość conajmniej 90 cm, a wysokość conajmniej 200 cm (jak drzwi wejściowe)

Przesuwne

    Ten rodzaj drzwi tarasowych jest teraz najbardziej popularny. Daje on, bowiem, możliwość montowania drzwi o dużych rozmiarach skrzydeł odsłaniających szerokie przejście, jednocześnie nie zabierając zbyt wiele przestrzeni w pomieszczeniu. Szerokość skrzydła może przekraczać 300 cm, wysokość 250 cm a waga dochodzić do 300 kg. Najczęściej są zamawiane drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe.

 

Skrzydła przesuwne zwykle w trakcie otwierania przesuwają się na przeszklone skrzydła stałe, ale mogą również przesuwać się za inne skrzydło przesuwne lub za zamknięte skrzydło rozwierane.


    Wózki, na których porusza się skrzydło drzwi, mogą jeździć po szynie górnej lub dolnej. Szyna górna nie ulega zabrudzeniu i łatwo jest zamontować napęd automatyczny. Drzwi rozsuwające się automatycznie, które znamy z supermarketów, w przyjaźniejszej stylistyce oferowane są już do domów jednorodzinnych.
 

 

   Dla cięższych drzwi bardziej polecany jest jednak ruch po szynie dolnej. Tym bardziej, że obecnie kółka nie poruszają się zwykle w zagłębionej prowadnicy, która może ulec zabrudzeniu, co przeszkadza w ruchu skrzydła, ale wklęsłe kółko porusza się po wypukłym elemencie jezdnym.

 

Ponadto coraz bardziej popularne są szyny dolne w rozwiązaniu niskoporogowym, które nie stanowią bariery dla wózków dziecinnych czy inwalidzkich oraz osób mających problemy z poruszaniem się.


    W przypadku drzwi niskoprogowych instalowanych przy niezadaszonych tarasach zaleca się, aby miały one gumowe uszczelki na całym obwodzie skrzydła, a szczególnie na jego spodzie.

 

Zapobiegać mają przenikaniu rozpryskującej się wody opadowej. Aby uszczelka ta nie uległa zniszczeniu podczas przesuwu drzwi opracowano specjalne rozwiązania: w trakcie ustawiania klamki do położenia umożliwiającego przesuw podnoszone jest całe skrzydło drzwiowe wraz z uszczelką lub klamka przygotowana do przesuwu podnosi nie całe drzwi, ale tylko uszczelkę

 

Systemy te określane są jako podnośno-przesuwne lub unośno-przesuwne.
    Innym rodzajem drzwi przesuwnych są drzwi, które – oprócz przesuwania – mogą zostać uchylone Określane są one jako uchylno-przesuwne.

 

Drzwi te umożliwiają uchylenie do wietrzenia pomieszczenia i ruch przesuwny równolegle do płaszczyzny ościeżnicy. W drzwiach tych sterujemy wyłącznie za pomocą klamki działaniem okucia obwiedniowego. W położeniu zamkniętym następuje ryglowanie na całym obwodzie – dzięki czemu zapewniona jest absolutna szczelność, doskonała izolacja cieplna i akustyczna.

 

Rolki ryglujące w kształcie grzybka i zaczepy antywyważeniowe zamontowane w określonych miejscach zapewniają odpowiednią klasę bezpieczeństwa antywłamaniowego.

 

    Wyróżniamy dwie wersje sterowania ruchem skrzydła:
- standardowa, gdzie ryglowanie po obwodzie i centralny zamek działają niezależnie od mechanizmu uchylno-przesuwnego skrzydła (wymagają więcej manipulacji klamką);
- zautomatyzowana, gdzie wszystkie ruchy skrzydła sterowane są centralnie przez ustawienie klamki w odpowiednim położeniu (tzw. sterowanie wymuszone)     Dzięki nowoczesnemu systemowi okuć i wózków jezdnych nie potrzeba już wcale używać siły do zamykania lub otwierania bardzo ciężkich wielkopowierzchniowych drzwi tarasowych.Harmonijkowe (składane)
    Drzwi harmonijkowe, w zależności od sposobu składania, mogą po złożeniu zajmować więcej miejsca wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia.

 

Skrzydła otwierane na zewnątrz nie zabierają po złożeniu miejsca w pomieszczeniu, ale wymagają zadaszonego tarasu. Skrzydła drzwi mogą być umocowane na zawieszonych wózkach lub poruszać się na kółkach jezdnych, wmontowanych w progu.

 

W innym rozwiązaniu skrzydła są zamocowane na zawiasach do słupków, które poruszają się na wózkach jezdnych. Bardzo wygodne jest rozwiązanie, w którym mechanizm ryglujący stanowi okucie obwiedniowe umieszczone we wrębie skrzydła i uruchamiane jedną klamką.

 

Ilość składanych skrzydeł waha się zwykle od trzech do siedmiu - po złożeniu przesuwanych na jedną lub obie strony otworu drzwiowego Zastosowanie dużych, łożyskowanych kółek na górnej belce daje szczególną łatwość użytkowania – sprawia, że nawet długi ciąg skrzydeł przesuwa się lekko i bez hałasu.

 

Drzwi harmonijkowe pozwalają na realizowanie dużych przejść – oferowane są systemy dające po złożeniu łączne światło otwarcia nawet do 7 m Rozwiązanie to umożliwia złożenie w razie konieczności całej ściany, aby np stworzyć więcej miejsca, jeśli przyjmujemy większą liczbę gości.

 

Przestronne przejście, którym może przechodzić bardzo dużo gości może się przydać podczas letniego przyjęcia odbywającego się częściowo w domu, a częściowo na tarasie w ogrodzie. Takie drzwi pozwalają na wnoszenie do domu naprawdę dużych mebli lub innych elementów wyposażenia wnętrz.

 

    Drzwi harmonijkowe dostępne są również w rozwiązaniu niskoprogowym urzeczywistniającym ideę „mieszkania bez barier”.

cdn.

Tadeusz Michałowski 
 
obie części artykułu:  
- Drzwi tarasowe. Część 1 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 5/2008
- Drzwi tarasowe. Część 2 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 6/2008
 
 

patrz też:

- Energooszczędne wyjście na taras , Małgorzata Chołuj, Świat Szkła 6/2008  

- Szklenie dekoracyjne drzwi wewnątrzlokalowych , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 

- Szkło + LED = nowa estetyka , Robert Sienkiewicz, Szklane Inspiracje 9/2008

- Pustaki szklane - w mieszkaniach, apartamentach i rezydencjach , Tadeusz Michałowski, Szklane inspiracje 9/2008

- Skrzydła, które jeżdżą na rolkach Cz. 2, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 10/2007 

- Skrzydła, które jeżdżą na rolkach Cz. 1, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 09/2007

 

 

więcej informacji: Świat Szkła 5/2008

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.