Gdy budujemy dom, powinniśmy zastanowić się nad tym, jak będzie się w nim żyło za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. By w przyszłości uniknąć kosztownej przebudowy, warto od początku zapewnić sobie wygodne korzystanie z okien i drzwi.

 

 

20140933ROTO 01 Dom drzwi

Planując budowę domu, warto wybrać takie okna i drzwi, które nie będą w przyszłości barierą, zmuszającą nas do życia w „złotej klatce”.  Foto Roto

 

Dom powinien być bezpieczny i dostępny dla wszystkich. To, że powinien być przystosowany dla osób niewidomych, poruszających się na wózku i o kulach, jest sprawą oczywistą.

 

Jednak sprawność można stracić również czasowo i może się to zdarzyć w dowolnej chwili. Jak funkcjonować wówczas samodzielnie we własnym domu? Odpowiednie funkcje okien i drzwi sprawią, że nie stanie się on dla nas „złotą klatką”.

 

 

 20140933ROTO 02 Drzwi niski prog composing 1

Drzwi wejściowe powinny mieć szerokość co najmniej 1 m i niski próg Roto Eifel T. Umożliwi on wygodne wejście do domu i zapewni odpowiednią izolację cieplną. Foto Roto

 

Zacznijmy od drzwi wejściowych. Powinny być one szersze niż standardowe (zalecane to 1 m), by bez trudu można było przez nie wnieść większe rzeczy lub wjechać na wózku.

 

Jednak przede wszystkim powinniśmy wyeliminować wysoki próg, o który łatwo się potknąć. Dobrym rozwiązaniem będą drzwi z niskim progiem Roto Eiftel TB.

 

Miejsce osadzenia takiego progu jest szczelne i ciepłe, dlatego ani ucieczka ciepła, ani też nawiewanie zimnego powietrza do wnętrza nie będą dokuczać użytkownikom.

 

Specjalnie dobrane materiały minimalizują ryzyko powstania mostku termicznego wzdłuż progu, skraplanie pary wodnej w tym miejscu i pojawienie się wilgoci.

 

 20140933ROTO 03 Drzwi wejscie DoorDrive

Drzwi wejściowe wyposażone w napęd Roto Door Drive otworzą się automatycznie. Do ich obsługi można wybrać jeden z czterech systemów dostępu. Foto Roto

 

Istotną sprawą jest też otwieranie takich drzwi bez użycia siły. Zapewni nam to technologia Roto E-Tec Door Drive, której cały mechanizm jest ukryty w skrzydle drzwi i nie musimy otwierać ich kluczem.

 

Napęd zintegrowany z zamkiem automatycznym Roto Eneo CC, pozwoli nam wejść do domu praktycznie bez dotykania drzwi.

 

Zamek ten może być sterowany pilotem, klawiaturą z kodem PIN, smartfonem przez system Bluetooth lub skanerem linii papilarnych.

 

Dodatkowym udogodnieniem są funkcje (Push 2 Open i Push 2 Close), dzięki którym drzwi zamykają się lub otwierają pod wpływem lekkiego popchnięcia.

 

 20140933ROTO 05 NT Komfort composing

W zwykłych oknach klamka powinna być umieszczona w dolnej części skrzydła. Okno z okuciem Roto NT Komfort to znacznie ułatwienie dla osób poruszających się na wózkach  i z ograniczoną sprawnością rąk. Foto Roto

 


Bezproblemowe otwieranie okien
Okna – niezależnie od wielkości – powinny mieć rozwiązania ułatwiające lekkie otwieranie i zamykanie.

 

W tych tradycyjnie osadzonych dobrze jest, aby klamka znajdowała się w zasięgu ręki, najlepiej na dolnym ramieniu skrzydła (około 90 cm od poziomu posadzki).

 

Taką możliwość daje okno z okuciem rozwierno-uchylnym Roto NT Komfort, które łatwo otworzyć nawet z pozycji siedzącej.

 

Dodatkowo klamka ma dłuższy uchwyt, a mechanizm okucia wspomaga zamykanie skrzydła. Nie trzeba go dociskać drugą ręką.

 

 

 20140933ROTO 04 Eneo CC systemy dostepu

System Bluetooth (1), skaner linii papilarnych (2), klawiatura cyfrowa (3) i pilot (4) są alternatywą dla tradycyjnego klucza. Wystarczy zainstalować je na odpowiedniej wysokości, a zamek Roto Eneo CC automatycznie otworzy drzwi. Foto Roto

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.