Wymagania termiczne dla okien zawarte są w „Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Zazwyczaj mówi się jednak tylko o wymaganiach związanych ze współczynnikiem przenikania ciepła, zapominając o innym ważnym parametrze – całkowitej przepuszczalności energii słonecznej „g”.

 

20200606 pilkington zdj1

 

W punkcie 2.1.4 wspomnianego rozporządzenia podana jest definicja i wymagania dla współczynnika nazwanego przez ustawodawcę „współczynnikiem przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego okien oraz przegród szklanych i przezroczystych „g”.

 

Zapis ten związany jest z ochroną przed nadmiernymi zyskami ciepła od nasłonecznienia, co ma szczególne znaczenie przy dużych oknach i przeszkleniach. Jednak z zapisu wynika, że opisywany parametr „g” dotyczy wszystkich typów budynków oraz wszystkich okien (poza stroną północną) i w okresie letnim nie może być większy niż 0,35. Dla porównania, dla standardowej szyby zespolonej dwukomorowej wartość całkowitej przepuszczalności energii słonecznej to około 0,53. Jak widać, zwykłe okno z taką szybą może nie spełnić wymagań.

 

Ustawodawca zostawił możliwość redukcji omawianego współczynnika poprzez zastosowanie różnorakich urządzeń przeciwsłonecznych, takich jak żaluzje czy zasłony, jednak najprostszym sposobem na spełnienie wymagań będzie zastosowanie odpowiedniego oszklenia. Jeżeli nie wiemy jakie urządzenia przeciwsłoneczne będzie chciał wybrać przyszły użytkownik domu lub mieszkania, najłatwiej już na etapie projektu wybrać taki typ oszklenia, aby podany w deklaracji właściwości użytkowych dla szyby parametr „g” był mniejszy lub równy 0,35. 

 

20200606 pilkington zdj2

 

Wymagania Warunków Technicznych, zarówno pod względem termicznym, jak i ochrony przed słońcem, idealnie będzie spełniać szyba zespolona dwukomorowa z zastosowaniem wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego Pilkington Suncool™ 70/35. Dzięki specjalnej, selektywnej powłoce taka szyba będzie wpuszczać do pomieszczenia dużą ilość światła dziennego, jednocześnie odbijając energię słoneczną, co sprawia, że wnętrza będą dobrze doświetlone, ale będzie także zachowany lepszy komfort cieplny.

 

Latem właściwości przeciwsłoneczne zapewniają mniejsze zyski ciepła, czyli niższą temperaturę wnętrza, a zimą właściwości niskoemisyjne gwarantują niski współczynnik przenikania ciepła (Ug = 0,5 W/m2K) i zatrzymywanie ciepła wewnątrz. Taka szyba będzie dobrze działać przez cały rok, co potwierdzi się również przy kalkulacji ekonomicznej, gdyż na rachunkach pojawią się niższe opłaty za klimatyzację oraz ogrzewanie domu lub budynku.

 

20200606 pilkington zdj3

 

Szkło Pilkington Suncool™ 70/35 występuje także w wersji przeznaczonej do hartowania oraz w wersji laminowanej, więc może być stosowane wszędzie tam, gdzie wymagane jest szkło bezpieczne. Wersja hartowana sprawdzi się np. w większych przeszkleniach lub oknach dachowych, gdzie konieczna jest podwyższona wytrzymałość mechaniczna szkła. Szkło laminowane przyda się w przypadku ochrony przed wypadnięciem, ochrony przed włamaniem lub przy wyższych wymaganiach izolacyjności akustycznej. Dla przeszkleń mocno wyeksponowanych i trudnodostępnych do mycia można pomyśleć o specjalnej wersji z powłoką samoczyszczącą Pilkington Activ Suncool™.

 

Wybierając okna warto pamiętać nie tylko o współczynniku przenikania ciepła „U”, ale także o energii słonecznej „g”, a stosując odpowiednie szkło możemy w swoich wnętrzach czuć się komfortowo przez cały rok.

 Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pilkington.pl.

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.