Wzorcowe Mieszkanie Seniora prezentuje rozwiązania, które pomagają osobom starszym zachować samodzielność w czterech kątach.

 

Dzięki nowym funkcjom temperatura w pomieszczeniu sama ustawi się do komfortowego poziomu, światła rozświetlą w nocy drogę do łazienki, a rano kotary rozsuną się automatycznie.

 

20200808AAA13153

 

Mieszkanie o powierzchni nieco ponad 50 mkw. znajduje się na warszawskich Bielanach. Nie ma w nim barier architektonicznych. Nie brakuje za to udogodnień i nowych technologii. Apartament powstał w ramach projektu „U siebie mimo wieku”, który ma na celu uświadamianie potrzeb starzejącego się społeczeństwa.

 

Według prognoz Eurostatu, za 30 lat co trzeci Europejczyk będzie seniorem. Z wiekiem zmieniają się potrzeby mieszkaniowe.

 

Seniorzy, by jak najdłuższej pozostać w swoim lokum i zachować samodzielność, potrzebują przestrzeni ergonomicznych i odpowiednio dostosowanych wnętrz. Stąd pomysł na Wzorcowe Mieszkanie Seniora, które pokazuje, w jaki sposób można ułatwić życie osobom starszym i z ograniczeniami, np. niesprawnością ruchową.


– To miejsce jest trochę jak laboratorium. Testujemy i pokazujemy w nim nowe technologie, a także produkty dla osób starszych. Są w nim m.in. wygodne, szerokie i skrócone przejścia między najważniejszymi strefami domu.

 

Podłogi zostały przygotowane tak, by ograniczyć ryzyko upadku czy poślizgnięcia. Wnętrza wyposażyliśmy w meble na kółkach, które ułatwiają poruszanie się.

 

Chcemy pokazać ludziom, jak wiele jest obecnie możliwości, które ułatwiają życie – mówi dr inż. arch. Jan Cieśla, współautor projektu „U siebie mimo wieku”.

 

20200808AAA13521


W mieszkaniu cały czas pojawiają się kolejne, innowacyjne rozwiązania. Ostatnim udoskonale-niem jest system automatyki domowej ABB-free@home, który dostosowuje m.in. natężenie i barwę oświetlenia w zależności od pory dnia (np. imitacja światła dziennego), co ma pozytywny wpływ na samopoczucie domownika, a jednocześnie może ograniczać jego nadmierną aktywność wieczorem.

 

Automatyka pomaga także w zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych i rachunków np. za energię i ogrzewanie.

 

System reguluje bowiem temperaturę i obniża ją po wyjściu z domu, a wyłącza światła, gdy w pomieszczeniu nikogo nie ma. Nie bez znaczenia jest także wpływ automatyki na zwiększenie bezpieczeństwa – dzięki czujnikom system może zaalarmować użytkownika o zalaniu mieszkania, podwyższonej temperaturze czy ulatniającym się dymie. To z kolei pozwala seniorowi odpowiednio szybko zareagować, a w poważniejszych przypadkach wezwać pomoc.


– Chcieliśmy pokazać, że automatyka to nie gadżet, a system, który rzeczywiście pomaga każ-demu, bez względu na wiek. W przypadku mieszkania deweloperskiego, którego właścicielem są osoby stosunkowo młode, taki system ułatwia codzienne funkcjonowanie, ale w niedługim czasie będzie już realną pomocą w zachowaniu samodzielności – uważa Jarosław Grabowski, odpowiedzialny w ABB za osprzęt elektroinstalacyjny i automatykę budynkową.

 

20200808AAA0009

 

– Automatyka może bowiem zmieniać się wraz ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników. Przykładowo, senior może włączyć w mieszkaniu urządzenia leżąc w łóżku, a także kontrolować w aplikacji, czy aby wszystko zostało wyłączone przed wyjściem z domu.

 

Nie trzeba także ręcznie zmieniać ustawień temperatury, bo ta jest regulowana automatycznie. W domu inteligentnym wiele funkcji działa niejako „w tle”.

 

„U siebie mimo wieku” to inicjatywa architektów Agnieszki i Jana Cieślów. Ich Wzorcowe Mieszkanie Seniora jest otwarte publicznie m.in. dla zainteresowanych deweloperów, inwestorów, projektantów wnętrz, a także przedstawicieli sektora mieszkaniowego.

 

Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna DRC. W obiekcie można na żywo zobaczyć wszystkie rozwiązania architektoniczne i technologiczne, które ułatwiają codzienne życie osób starszych.

 

– Jednym ze skutków postępującego procesu starzenia się populacji jest zmniejszanie się poten-cjału opiekuńczego rodzin.

 

Zastosowanie rozwiązań z zakresu gerontotechnologii może przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa i komfortu życia m. in. samotnych osób starszych, których liczba będzie dynamicznie rosnąć w najbliższych dekadach – podkreśla dr Rafał Iwański z Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.

 

Obecnie najwięcej lokali deweloperskich kierowanych jest do osób młodych, które kupują pierwsze mieszkanie. – Nie chodzi jednak o to, aby teraz budować lokale przeznaczone stricte dla seniorów. Należy raczej promować takie lokale, które da się dostosować do zmieniających się potrzeb mieszkańca wraz z wiekiem. Taki trend już się pojawia.

 

Zmieniają się warunki techniczne dla nowo powstających budynków. Mam tu na myśli konieczność uwzględnienia w projekcie windy, instalacji przyzywowych czy określonych, minimalnych wymiarów pomieszczeń – twierdzi Jan Cieśla.

 

Jak dodaje, dziś coraz więcej mówi się o architekturze reaktywnej. W odległej przyszłości z mieszkaniem będzie trochę tak jak ze smartfonem. Już możemy sterować automatyką głosowo, a w przyszłości mieszkanie samo będzie przewidywać potrzeby użytkownika i dostosowywać jego otoczenie.

 

ABB jest światowym liderem w dziedzinie infrastruktury dla pojazdów elektrycznych. Firma oferuje pełen zakres rozwią-zań do ładowania i elektryfikacji samochodów, autobusów (elektrycznych i hybrydowych), jak również dla statków i kolei. ABB weszła na rynek ładowania pojazdów elektrycznych w 2010 roku.

 

Do tej pory sprzedała ponad 14 000 szybkich ładowarek prądu stałego w ponad 80 krajach. Niedawno firma otrzymała wyróżnienie Global E-mobility Leader 2019 za swoją rolę we wspieraniu i promowaniu rozwiązań zrównoważonego transportu.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.