Drzwi tarasowe stanowią efektowne połączenie przestrzeni mieszkalnej ze światem zewnętrznym. Stąd w przypadku nowo budowanych obiektów mieszkalnych projektanci coraz częściej rezygnują z tradycyjnych skrzydeł tarasowo-balkonowych, które zajmują sporą ilość miejsca po otwarciu.

 

Ich miejsce zajęły rozwiązania przesuwne oraz składano-przesuwne. Grzegorz Paradowski, regionalny manager rynku, ekspert Awilux podpowie nam, jakie są najważniejsze wady i zalety obu tych wariantów.

 


Podstawowym celem projektowania nowoczesnych budynków mieszkalnych jest uzyskanie jak największej otwartości i przestronności wnętrz – zwłaszcza przestrzeni pełniących funkcję pokoi dziennych czy salonów. Aby tego dokonać, w realizacjach uwzględnia się rolę obszernych drzwi tarasowych, pozwalających na harmonijne przejście pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem.

 

 20180303awilux drzwi przesuwne

Duże przeszklenia otwierają mieszkanie na zewnątrz i wpuszczają do niego dużo światła. Fot. Awilux Polska

 

„Drzwi tarasowe to doskonały sposób na optyczne powiększenie przestrzeni użytkowej domu.” – mówi Grzegorz Paradowski, ekspert firmy Awilux – „Warto jednak zaznaczyć, iż tradycyjne modele charakteryzują się dużą wagą i objętością skrzydeł tarasowo-balkonowych, dlatego coraz częściej stawia się na alternatywne koncepcje, czyli drzwi składane i przesuwne.” Aby wybrać odpowiedni wariant dla naszych potrzeb i oczekiwań, warto najpierw poznać plusy i minusy każdego z tych rozwiązań.

 


Mnogość zastosowań i możliwości
Zarówno drzwi przesuwne, jak i składano-przesuwne to idealny sposób na zaoszczędzenie miejsca bez utraty walorów estetycznych i komfortu użytkowania.

 

Z racji dużej uniwersalności, gwarancji bezpieczeństwa oraz perfekcyjnej izolacji akustycznej i termicznej, rozwiązania te umożliwiają łatwe wykorzystanie przestrzeni mieszkalnej, tworząc przy tym przestronne wnętrza z odpowiednim klimatem.


Drzwi przesuwne, z racji wyjątkowo funkcjonalnego mechanizmu działania - drzwi otwiera się i zamyka za pomocą przesuwalnego skrzydła zamontowanego na specjalnych rolkach - stanowią eleganckie połączenie między salonem a tarasem lub ogrodem zimowym.

 

Dodatkowo, przesuwne drzwi tarasowe zapewniają rozległą przestrzeń widokową, dlatego ich stosowanie zaleca się przy projektach dotyczących wysokich pomieszczeń.

 

„Drzwi przesuwne to doskonały sposób na wypełnienie wnętrza światłem oraz podkreślenie widoczności krajobrazu nieruchomości.” – podpowiada Grzegorz Paradowski, ekspert firmy Awilux – „Co więcej, nowoczesny wygląd i płynność w obsłudze nie tylko pomaga stworzyć szykowny charakter wnętrza, ale także optycznie powiększa jego przestrzeń”.

 

20180303awilux drzwi przesuwne 3


Z kolei drzwi składane, zwane również harmonijkowymi, idealnie wpasują się w aranżacje wnętrz, w których stawia się na całoroczną integrację ze środowiskiem przy pomocy maksymalnego otwarcia pomieszczenia na przestrzeń. Stanowią one zatem nieoceniony element wyposażenie obiektów położonych blisko natury oraz domów wakacyjnych.

 

„Dzięki możliwości zsunięcia skrzydeł na jedną stronę oraz małej szerokości profili, drzwi harmonijkowe stanowią ciekawy element fasady budynku, pozwalający na stylowe połączenie wnętrza z balkonem, tarasem lub ogrodem.” – mówi Grzegorz Paradowski, ekspert firmy Awilux

 

– „Składane drzwi przesuwane mogą być także dobrym rozwiązaniem dla miejsc użytku publicznego, czyli kawiarni, restauracji lub centrów handlowych, dla których istotnym elementem funkcjonowania jest integracja pomieszczenia z tarasem, patio lub pawilonem”.

 


Mechanizmy otwierania drzwi przesuwnych i składanych

Decydując się na przesuwne lub składano-przesuwne modele drzwi tarasowych, warto również zapoznać się z ich mechaniką działania.

 

W przypadku typu przesuwnego, skrzydła drzwi przesuwa się lekko po prowadnicy jezdnej, która montowana jest w niskim, metalowym progu. Aby je otworzyć, potrzeba minimum wysiłku – wystarczy przekręcić klamkę i delikatnie pchnąć.

 

 20180303Awilux Schuco ASS 70FD2

Zastosowanie systemu Schüco ASS 70 FD , Fot. Awilux

 

Oprócz tego, skrzydło można w dowolnym momencie zatrzymać i zablokować za pomocą zamknięcia klamki. „Drzwi przesuwne to doskonały pomysł wyposażenia dla osób starszych, niepełnosprawnych lub rodzin posiadających dzieci.

 

Dzięki płynności i łatwości w obsłudze, otwieranie tego typu drzwi nie stanowi najmniejszego problemu” – radzi Grzegorz Paradowski, regionalny manager rynku z firmy Awilux.


Mechanizm składanych drzwi tarasowych odznacza się bardziej zaawansowaną konstrukcją. Charakteryzuje się on umiejscowieniem skrzydła drzwi na ościeżnicy, gdzie w górnej i dolnej krawędzi znajduje się specjalny czop umożliwiający swobodny obrót skrzydła.

 

Ponadto, niektóre modele składanych drzwi tarasowych wyposażone są w zintegrowany profil wyrównawczy, który wyjątkowo zwiększa komfort codziennego użytkowania.


Uniwersalna estetyka
Ważnym aspektem różnych modeli drzwi tarasowych jest wygląd oraz możliwość dopasowania do charakteru wnętrza.

 

Dzięki wyjątkowym walorom estetycznym i uniwersalności konstrukcji, zarówno rozwiązania przesuwne, jak i składano-przesuwne stanowią doskonałe uzupełnienie każdej stylistyki – od skandynawskiej prostoty po eleganckie klimaty glamour.

 

Jak mówi ekspert Awilux: „Cechą rozległych przeszkleń oraz uzupełniających je drzwi tarasowych jest możliwość przepuszczania ogromnych ilości światła.

 

Ta właściwość wprowadza do przestrzeni mieszkalnej naturalną jasność oraz przestronność, optycznie powiększając każdy metraż pomieszczenia.

 

Ponadto, drzwi składane i przesuwne pozwalają na oszczędność miejsca, przekładając się na maksymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej oraz zwiększenie komfortu użytkowania”.

 

20180303awilux drzwi przesuwne 2


Zastosowanie drzwi przesuwnych i składanych to także eleganckie połączenie pomieszczenia z ogrodem, balkonem lub tarasem.

 

Dzięki temu, domownicy mają możliwość korzystania z całorocznego przejścia pomiędzy wnętrzem a naturalnym otoczeniem nieruchomości.


Drzwi przesuwne i składane stanowią coraz chętniej wybierane rozwiązanie przez architektów i inwestorów. Dzięki możliwości zminimalizowania zajmowanej powierzchni oraz dużej przepuszczalności światła, warianty te doskonale poprawiają wygląd i funkcjonalność domu.

 

Dodatkowo, zaletą obu rozwiązań jest łatwa komunikacja między domem a tarasem, pozwalająca na stylowe przenikanie się przestrzeni mieszkalnej z najbliższym otoczeniem.


________________________________________
Awilux Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy SCHÜCO. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne i wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem Awilux Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.: dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.