Każdego roku do okien wlatują miliony ptaków - a wiele z tych kolizji kończy się śmiercią.

 

Dzieje się tak często, ponieważ ptak nie zdaje sobie sprawy, że niebo lub drzewa, które widzi, są tylko odbiciem, więc ptak rozbija się o szkło, próbując do nich polecieć.

 

Do tej pory powstrzymywanie ptaków odbijających się w odbiciach oznaczało dodawanie widocznych kształtów lub dekoracji na szkle. Stwierdzono, że wzory drukowanych kropek są bardzo skuteczne - ale to oczywiście sprawia, że ​​szkło jest znacznie mniej skuteczne jako okno!

 

Wyzwaniem było stworzenie czegoś, co ptaki mogą zobaczyć, a czego my, ludzie, nie możemy.

Zespół techniczny firmy Pilkington to eksperci w manipulowaniu właściwościami absorpcyjnymi i odblaskowymi złożonych powłok.

 

(Dużą częścią produkcji szkła architektonicznego jest opracowywanie specjalnych powłok - na przykład w celu zwiększenia wydajności cieplnej oszklenia lub kontroli jego wyglądu.)

 

Nasze nowe szkło - zaprojektowane z myślą o ochronie ptaków - zostało opracowane poprzez połączenie tej wiedzy ze zrozumieniem, w jaki sposób ptaki widzą świat: wiele z nich wykorzystuje światło ultrafioletowe (które jest niewidoczne dla ludzi) i długości fal, które ledwo widzimy.

 

20210222pilkington bird1     20210222pilkington bird2
  

Pilkington AviSafe™ oglądane z zewnątrz

  

    Pilkington AviSafe™ widok od wewnątrz


Ściśle współpracując z ekspertami od ptaków, NSG Group opracowała wzorzystą powłokę wzmocnioną promieniami UV, która zakłóca odbicie, gdy widzi to ptak - zamiast tego widzą barierę.

 

Opracowana przez nas powłoka i wzór są ledwo widoczne dla ludzi, zwłaszcza od wewnątrz - więc patrzymy przez szybę, mniej lub bardziej niezakłóceni.

 

W próbach przeprowadzonych przez niezależnych zoologów na stacjach obrączkowania ptaków w Europie i Ameryce, nasze szkło wzmocnione promieniami UV było równie skuteczne w odstraszaniu ptaków od latania w odbicia, jak sitodruk z w pełni widocznym wzorem kropek.

 

20210222pilkington bird3

Porównanie widzenia ludzkiego i ptasiego

 

 

Jak firma Pilkington stała się ekspertem w dziedzinie szkła Bird Safe

Ptaki i budynki są często śmiertelną kombinacją. Szacuje się, że w samej Wielkiej Brytanii każdego roku dochodzi do kolizji do 100 milionów ptaków.

 

Statystyki są szczególnie oszałamiające w Stanach Zjednoczonych, gdzie raport naukowy wykazał, że aż miliard ptaków ginie każdego roku, kiedy zderzają się z budynkami, zwłaszcza ze szklanymi lub oświetlonymi drapaczami chmur.

 

Przyczyny tych masowych ofiar śmiertelnych nie są trudne do zrozumienia. Dzieje się tak często z powodu odbić w szkle, w wyniku których ptak nie zdaje sobie sprawy, że niebo lub drzewa, które widzi, są tylko odbiciem i rozbijają się o szkło, próbując do nich polecieć.

 

Jest to problem stary jak samo szkło, ale staje się coraz bardziej problematyczny - dla właścicieli budynków i oczywiście dla ptaków - ponieważ liczba drapaczy chmur wyrastających w miastach znacznie wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach.

 

20210222pilkington bird4

 

Konfrontacja z problemem

Pomijając oczywiste względy etyczne, niepodejmowanie kroków w celu ochrony lokalnych populacji ptaków może kosztować zarządców obiektów zarówno czas, jak i pieniądze.

 

Na przykład, gdy ptak zderza się z oknem, często pozostawia nieestetyczny ślad na szybie - co oznacza, że ​​menedżerowie obiektów mogą być zmuszeni do częstszego zatrudniania zewnętrznych wykonawców do regularnego czyszczenia okien, co zwiększa koszty konserwacji.

 

Wszelkie ptaki, które spadną na ziemię w wyniku kolizji, również będą musiały zostać usunięte, zwłaszcza że mogą przyciągać szkodniki, takie jak muchy i szczury. To oczywiście dodatkowo zwiększa koszty utrzymania.

 

Co więcej, bezpieczeństwo ptaków staje się coraz pilniejszą kwestią regulacyjną dla właścicieli budynków. W tym względzie przodują Stany Zjednoczone i Kanada, a Kongres Stanów Zjednoczonych wprowadził ustawę Bird-Safe Buildings Act (2017).

 

Ustawa ta, która stanowi, że co najmniej 90% odsłoniętego materiału elewacyjnego na nowych budynkach publicznych (do 40 stóp - podstawowa strefa zderzeń ptaków) powinna być albo wykonana ze szkła z elementami bezpiecznymi dla ptaków, albo w ogóle nie powinna być wykonana ze szkła.

 

Biorąc pod uwagę, że więcej krajów na całym świecie - w tym Wielka Brytania - prawdopodobnie zastosuje się do swoich przepisów, bezpieczeństwo ptaków powinno być brane pod uwagę dla każdego właściciela budynku.

 

 

Nasze rozwiązanie: Pilkington AviSafe ™

Wypróbowano i przetestowano różne techniki powstrzymywania ptaków odlatujących w odbicia, niektóre skuteczniejsze niż inne. Jednym z najbardziej oczywistych rozwiązań dla producentów szkła było dodanie widocznych kształtów lub dekoracji do szkła.

 

Było to bardzo skuteczne w powstrzymywaniu kolizji ptaków, ale jednocześnie podważa przeznaczenie szkła jako przezroczystej powierzchni okna.

 

Ta opcja zwykle nie jest preferowana przez architektów i właścicieli budynków, którzy chcą, aby ich budynki miały ostre, przezroczyste szklane elewacje bez jakichkolwiek skaz lub śladów.

 

Kluczem do sukcesu jest zatem stworzenie czegoś, co ptaki mogą zobaczyć, ale czego ludzie nie mogą - i właśnie w tym celu wkracza nasza wiedza.

 

Rzeczywiście, zespół techniczny firmy Pilkington jest ekspertem w manipulowaniu właściwościami pochłaniającymi i odblaskowymi złożonych powłok. specjalizacja, w której opracowaliśmy szkło Pilkington AviSafe ™ .

 

Simon Slade, główny technolog w Pilkington UK i sam zapalony ornitolog, prowadził testy terenowe projektu Pilkington AviSafe ™, ściśle współpracując z ekspertami od ptaków, aby zrozumieć, jak ptaki widzą świat - w szczególności jak wykorzystują światło ultrafioletowe (które jest niewidoczny dla ludzi) i długości fal, które ledwo widzimy.

 

Korzystając z tej wiedzy, opracowaliśmy powłokę, która łączy w sobie materiał odbijający promieniowanie UV i materiał przeciwodblaskowy we wzór, który zakłóca odbicie, co oznacza, że ​​ptak zamiast tego widzi barierę. Opracowana przez nas powłoka i wzór są ledwo widoczne dla ludzi, zwłaszcza z wnętrza budynku.

 

 

Wyniki i przyszłe rozważania

Dopracowaliśmy to rozwiązanie w końcowych fazach prób, w tym w zastosowaniach w lokalnych rezerwatach przyrody w Lancashire, takich jak rezerwat Mere Sands Wood LWT.

 

W ten sposób mogliśmy współpracować z personelem posiadającym szczegółową wiedzę na temat lokalnych populacji ptaków, aby zrozumieć, jak ptaki reagują na szkło.

 

Nasze doświadczenie w opracowywaniu tej nowej powłoki sprawdzało się podczas prób. Podczas gdy inni producenci szkła produkowali i sprzedawali szkło z wzorem UV jako „ochronę ptaków”, próby terenowe tych produktów niekoniecznie były tak skuteczne w powstrzymywaniu ptaków przed zderzaniem się z nimi, jak oczekiwano.

 

Z kolei próby Pilkington AviSafe ™ , przeprowadzone przez niezależnych zoologów na stacjach obrączkowania ptaków w Europie i Ameryce, wykazały, że nasze szkło wzmocnione promieniami UV było równie skuteczne w odstraszaniu ptaków od latania w odbicia, jak szklane sito z w pełni widocznym wzorem kropek.

 

Wyjaśnia, dlaczego Pilkington AviSafe ™ zostało docenione podczas gali Glass Focus 2018 w branży szklarskiej nagrodą „Innowacyjne rozwiązanie” w listopadzie 2018 roku.

 

Nie chcemy też na tym poprzestać. Wiemy, że wraz ze wzrostem złożoności środowiska budowlanego wyzwania, przed którymi stają architekci i właściciele budynków, również będą rosły.

 

Dlatego chcemy nadal rozwijać Pilkington AviSafe ™ jako powłokę, która może być stosowana w innych zastosowaniach, takich jak ochrona przed słońcem, bezpieczeństwo i ochrona przed hałasem.

 

Simon Slade, główny technolog w firmie Pilkington w Wielkiej Brytanii, powiedział: „Bezpieczeństwo ptaków jest niezwykle ważną kwestią, zarówno z punktu widzenia ochrony, jak i punktu widzenia konserwacji budynku.

 

Nasze doświadczenie w powłokach i opracowywaniu wysoce skutecznych rozwiązań, takich jak Pilkington AviSafe ™ , będzie nadal kierować naszą pracą w tej dziedzinie. ”

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.