20210222ecketlt 123aNaszą troską jest ochrona ptaków ..... z sitodrukami i ich skutecznością w odstraszaniu ptaków.

 

ECKELT współpracuje z Wiedeńską Agencją Ochrony Środowiska (Vienna Environmental Agency VUA) od 1998 roku przy produkcji tafli szklanych z sitodrukiem do ochrony ptaków przed kolizjami ze szklanymi fasadami.

 

Nowe wymagania testowe skłoniły nas - poprzez systematyzację specjalnych kolorów i wzorów - do opracowania produktu 4BIRD.

 

ECKELT opracował opatentowane projekty 4BIRD dla maksymalnej przejrzystości dla ludzi i zauważalne przez ptaki.

 

Zostały one skonsultowane z VUA oraz znanymi ornitologami ze Szwajcarii, Niemiec i Austrii w celu osiągnięcia wymaganych środków ochronnych w celu uniknięcia uderzenia ptaków w szklane powierzchnie.

 

4BIRD to trwałe znakowanie na hartowanym szkle bezpiecznym SECURIT-H o sprawdzonych wzorach i zharmonizowanych kolorach.

 

Znane właściwości hartowanego szkła bezpiecznego pozwalają na jego użycie w dowolnym zastosowaniu konstrukcyjnym, a w połączeniu z laminowanym szkłem bezpiecznym zapewnia również ochronę/zabezpieczenie przed upadkiem.

 

 

20210222ecketlt 123

Osiągnięcie maksymalnej przezroczystości - do 94% powierzchni szkła może pozostać przezroczyste, ale nadal zachowuje maksymalną skuteczność. Wszystkie projekty spełniają kategorię A i dlatego są „bardzo skuteczne”. Dyskretny, ale skuteczny, trwały i ekonomiczny.

 

 

Naszym obowiązkiem jest ochrona ptaków
Każdego roku w Europie w wyniku zderzenia z przezroczystym szkłem giną setki milionów ptaków. Działacze w zakresie ochrony środowiska i ornitolodzy obawiają się, że jest to poważny problem dotyczący ochrony przyrody i wpływu na populacje ptaków.

 

Istotnym czynnikiem jest zwiększona ilość konstrukcji szklanych w ostatnich dziesięcioleciach, która wywarła drastyczny wpływ na obszar aktywności ptaków. Często używane naklejki z ptakami drapieżnymi okazały się całkowicie nieskuteczne i nie mogą zapobiec kolizji ptaków.

 

Ponieważ ludzie i ptaki dzielą tę samą przestrzeń, naszym obowiązkiem jest stawienie czoła temu problemowi.

 

Skuteczna ochrona jest znormalizowana
"Szyba chroniąca ptaki, z udowodnioną skutecznością" (Bird protection glass, proof of effectiveness) to określenie według ONR 191040 z października 2010 - gdy po raz pierwszy opublikowano normę określającą środki niezbędne do skutecznej ochrony ptaków.

 

W ostatnich latach oferowano wiele produktów, które mają ograniczać uderzenia ptaków w szklane powierzchnie, więc nadszedł najwyższy czas, aby jasno zdefiniować termin „szkło chroniące ptaki przed uderzeniem”. Czołowi ornitolodzy z Niemiec, którzy konsultowali opracowania środków na rzecz unikanie uderzenia ptaków w szklane powierzchnie, zgodziły się na ścisłe kryteria.

 

Dopiero w przypadku, gdy w szczegółowym opisie raportów z badań 90 na 100 ofert rozpozna przeszkodę, dopuszcza się użycie określenia „Szyba chroniąca ptaki zgodnie z ONR 191040”.

 

4bird - rozwiązanie przyjazne ptakom
Podstawą oceny produktów przyjaznych ptakom wg normy ON 191040 są wyniki uzyskane w Tunelu Lotów II Stacji Biologicznej Hohenau-Ringelsdorf. Udowodnione wyniki z Flight Tunnel II są podzielone na następujące kategorie:

  

KategoriaOszacowanieTesty wyboru *
Kategoria A Bardzo skuteczne ≤ 10%
Kategoria B. Ograniczona przydatność 10–20%
Kategoria C Mała przydatność 20 - 45%
Kategoria D. nieefektywne > 45%

* loty na podstawie zaznaczonego arkusza

 

4BIRD Kategoria A „bardzo skuteczne”

4BIRD Szkło typuRodzaj szkłaKolorTesty wyboru *
V3048 SECURIT ESG Pomarańczowy 3,9%
V3067 SECURIT ESG czarny 5,19%
V3066 SECURIT ESG Czarno-pomarańczowy 2,35%
V3064 SECURIT ESG Czarno-pomarańczowy 5,56%

* loty na podstawie zaznaczonego arkusza

 

20210222ecketlt 123b

 

Zrównoważony projekt - budynek przyjazny ptakom
Nadszedł czas, aby rozważyć środki ochrony ptaków w projektach budowlanych. Szczególną uwagę należy zwrócić na przezroczyste powierzchnie, które zapewniają swobodny widok na niebo, rośliny lub naturalny krajobraz, takie jak oranżerie i ogrody zimowe, hole, obudowy wind i szklane fasady.

 

Ekstremalne zagrożenie dla ptaków stwarza budowa na terenach otwartych lub wzdłuż tras komunikacyjnych, takich jak ekrany dźwiękochłonne, poczekalnie lub przystanki autobusowe / kolejowe.

 

Nawet powierzchnie odblaskowe mogą powodować problemy dla ptaków, ponieważ odbić nie można odróżnić od rzeczywistych drzew i gałęzi, a także od nieba. Z punktu widzenia ochrony ptaków szkło odblaskowe należy traktować tak samo, jak szkło przezroczyste.

 

Ponieważ zwierzęta mają różne postrzeganie jako ludzie, logiczne analogie nie mają dla nas znaczenia dla ptaków. Złożone korelacje geometrii, odbić kolorów i ich interakcji zostały udowodnione dopiero w 4BIRD.

 

20210222ecketlt 123c

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.