Naukowcy szacują, że w Ameryce Północnej każdego roku giną setki milionów ptaków z powodu zderzeń ze szkłem w konstrukcjach zbudowanych przez ludzi, co sprawia, że zderzenia ptaków są jedną z najważniejszych przyczyn śmiertelności ptaków na świecie.
Co widzą ptaki
Co widzą ludzie
Co widzą ptaki
To właśnie odblaskowe i przezroczyste właściwości szkła stwarzają zagrożenie dla ptaków, ponieważ nie rozpoznają go jako bariery. Lecą w niebo i roślinność odbijaną przez lub po drugiej stronie okna lub balustrady i zderzają się śmiertelnie ze szkłem.
Aby zapobiec tym zderzeniom, szkło musi być w jakiś sposób widoczne dla ptaków.
Mając świadomość, że ptaki są w stanie widzieć światło w widmie ultrafioletowym, innowator szkła przyjaznego ptakom, firma ARNOLD GLAS opracowała szkło ORNILUX Bird Protection.
Szkło ma wzorzystą, odbijającą promieniowanie UV powłokę, dzięki czemu jest widoczne dla ptaków, a jednocześnie pozostaje praktycznie przezroczyste dla ludzkiego oka.
ORNILUX: Przejrzyste rozwiązanie
ORNILUX to sprawdzona, przyjazna dla ptaków metoda oszklenia, przetestowana we współpracy z American Bird Conservancy. Szkło okazało się skutecznym rozwiązaniem łagodzącym kolizje ptaków, zwłaszcza w obszarach, w których przejrzystość jest najwyższym priorytetem.
ORNILUX, wiodące wielofunkcyjne rozwiązanie z przezroczystego szkła do zderzeń ptaków, jest dostępne jako szkło laminowane lub elementy izolowane w połączeniu z powłokami niskoemisyjnymi Arnold Glas lub powłokami przeciwsłonecznymi, zapewniając tym samym energooszczędność i ochronę ptaków.
ORNILUX oferuje unikalne i innowacyjne rozwiązanie ze szkła, przyjazne ptakom - zachowując estetyczną przezroczystość szkła, jednocześnie tworząc wizualne znaczniki ostrzegające ptaki o jego obecności.
Jak powstaje i testuje się szkło bezpieczne dla ptaków
Ptaki i szkło
Problem
Biorąc pod uwagę setki milionów ptaków zabijanych każdego roku w wyniku zderzeń ze szkłem w konstrukcjach zbudowanych przez ludzi, uderzenia w okna ptaków są głównym czynnikiem spadku populacji ptaków na świecie.
Dodatkowo zderzenia narażają te delikatne zwierzęta na przedwczesną, okrutną i makabryczną śmierć. Jest to spowodowane szkłem na wszystkich typach konstrukcji - od wysokich drapaczy chmur po okna domów i balustrady.
Zderzenia szkła nie powodują rozróżnienia między gatunkami, płcią, wiekiem, geografią czy porami roku. Stanowi ciągłe zagrożenie dla wszystkich ptaków.
Odblaskowe i przezroczyste właściwości szkła powodują, że okna i fasady są niebezpieczne dla ptaków. Widzą odbicia roślin i nieba i reagują na nie tak, jakby odbicia były rzeczywistością. Ptaki mogą również zobaczyć tor lotu przez okno, przeszklony narożnik budynku lub przeszklony chodnik („efekt przejścia”).
Nie widzi się żadnej bariery i wlatują w szkło, powodując natychmiastową śmierć lub poważne urazy głowy, z powodu których ostatecznie umierają, lub z powodu obrażeń padają ofiarą padlinożerców.
Wyzwanie
Szkło jako element wystroju ma wiele zastosowań, między innymi zapewnia poczucie otwartości, wprowadza naturalne światło do budynku, a jednocześnie zapewnia ochronę termiczną przed ciepłem i zimnem. Postęp w technologii szkła sprawia, że jest to idealny materiał do budowy i projektowania.
To wraz z praktykami budownictwa ekologicznego, które koncentrują się na energooszczędności poprzez wykorzystanie naturalnego światła, powoduje, że coraz więcej szkła jest wykorzystywanych w architekturze, co przekłada się na coraz bardziej niebezpieczne warunki dla ptaków.
W ostatnich latach wzrosła świadomość i edukacja na temat problemu kolizji. Wezwanie do uwzględnienia rozważań projektowych przyjaznych ptakom odbija się nie tylko w społeczności architektoniczno-budowlanej, ale także w władzach stanowych i miejskich.
Wysiłki na rzecz ptaków spowodowały, że wiele miast i państw przyjęło dobrowolne, czasem obowiązkowe, przyjazne dla ptaków praktyki projektowe, w tym stosowanie przyjaznych ptakom oszklenia i elementów oświetleniowych.
Ponadto program LEED US Green Building Council ma w swoim systemie ratingowym kredyt innowacji, Pilot Credit 55: Bird Collision Deterrence . Stworzyło to ważną zachętę dla architektów i właścicieli budynków do przyjęcia metod projektowania przyjaznych ptakom.
Ptaki uderzające w okna budowlane 03.2014
Rozwiązanie
Ponieważ ptaki, w przeciwieństwie do ludzi, nie mają zdolności odczytywania kontekstowych wskazówek architektonicznych ostrzegających o obecności przezroczystego kawałka szkła, należy coś zrobić, aby stworzyć „wizualny sygnał” na szkle - wzory rozpoznawane przez ptaki.
Istnieje wiele strategii tworzenia wzorów przyjaznych ptakom zarówno dla istniejącego, jak i nowego szkła, ale ważne jest, aby pamiętać o „zasadzie 2 x 4”, która mówi, że odstępy między wzorami nie mogą być większe niż 2 cale od siebie w poziomie i 4 cale. od siebie w pionie, aby skutecznie odstraszać kolizje. Odwiedź naszą sekcję Zasoby, aby uzyskać więcej informacji.
Podejście 3 filarów
ARNOLD GLAS jest zaangażowany we wspieranie tego, co nazywamy 3 filarami architektury przyjaznej ptakom: świadomość i edukacja w zakresie kolizji okien z ptakami, udostępnianie przyjaznych ptakom rozwiązań szklanych oraz tworzenie zmian behawioralnych w projektowaniu architektonicznym i praktykach budowlanych.
Te trzy rzeczy są zasadniczymi elementami ułatwiającymi zmianę, a przedstawiciele każdego z filarów muszą współpracować, ponieważ bez nich pozostali nie osiągną swojego celu.
Firma American Bird Conservancy przetestowała ten produkt w teście tunelowym i stwierdziła, że spełnia on kryterium ABC dotyczące szkła przyjaznego dla ptaków, przy współczynniku zagrożenia równym lub mniejszym niż 30.
Dodatkowe informacje i wyniki testów można znaleźć w broszurze produktu.
ORNILUX spełnia wymagania dotyczące przeszkleń przyjaznych dla ptaków, określone przez LEED