Na całym świecie słyszy się teraz o katastroficznych skutkach degradacji środowiska i naturalnych zasobów Ziemi. Europejski „Green Deal” nakłada na państwa UE obowiązek znacznego ograniczenia emisji CO2, a w konsekwencji do całkowitej neutralności klimatycznej w 2050 roku.

 

20220109fakro DJI 0640

 

FAKRO podejmuje kolejne kroki w odpowiedzi na te wyzwania i wdraża w oddziale w Nowym Sączu, przy współpracy z firmą Columbus Energy S.A., instalację fotowoltaiczną, która w konsekwencji pokryje dachy praktycznie całego zakładu produkcyjnego.

 

Już na I etapie wdrażania fotowoltaiki w oddziale FAKRO montowane są instalacje fotowoltaiczne, których ilość wystarczyłaby do zasilenia 150 budynków jednorodzinnych przez cały rok. Ich rozmieszczenie służy maksymalnej autokonsumpcji energii wyprodukowanej ze słońca w poszczególnych miejscach zakładu. Uruchomienie instalacji odbyło się początkiem 2022 roku, a dzięki wyprodukowanej energii, FAKRO zaoszczędzi rocznie ok. 475 ton emisji CO2.

 

W planach firma ma także jeszcze dwa etapy wdrożenia, które w ostatecznym rozrachunku sprawią, że FAKRO otrzyma certyfikat poświadczający o produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz redukcji śladu węglowego w swojej organizacji. W II etapie montaż modułów praktycznie w całości pokryje powierzchnie dachów zakładu w Nowym Sączu.

 

20220109fakro DJI 0417

 

Inwestycja nabiera tempa, by w ramach III etapu zbudować instalacje fotowoltaiczne w pozostałych zakładach Grupy FAKRO. Etap ten będzie realizowany równolegle z etapem II, a ich plan wdrożenia przypada na przełomie lat 2022/2023.

 

„Firma FAKRO, od samego początku istnienia, działa z poszanowaniem ekologii i dobra klimatu – ta filozofia trwa już 30 lat. Drewno do produkcji naszych okien pozyskiwane jest z lasów o planowanej gospodarce leśnej, więc wszystko w zgodzie z naturą i z troską o przyszłe pokolenia.

 

Do izolacji termicznej wykorzystujemy między innymi naturalną, ekologiczną i specjalnie wyselekcjonowaną wełnę owczą, która dzięki odpowiedniej gęstości i dużej sprężystości dokładnie wypełnia szczeliny wokół okna.

 

W gospodarowaniu odpadami FAKRO stosuje określoną normami i zasadami europejskimi, specjalną hierarchię postępowania. Stara się zapobiegać ich powstawaniu, minimalizuje ich ilość oraz poddaje je recyklingowi, odzyskowi i unieszkodliwieniu.

 

Oferowanie jakościowych, długotrwałych produktów jest wpisane w DNA firmy. Obecne wdrożenie instalacji fotowoltaicznej znacznie pozwoli nam zbliżyć się do celu, który sobie wyznaczyliśmy, czyli neutralność klimatyczna do 2050 roku.

 

Jesteśmy świadomi zagrożenia i w wielu dziedzinach naszej działalności szukamy możliwości wdrożenia działań proekologicznych. Poczynając od planowania produkcji, przez projektowanie naszych produktów, aż po ich eksploatację w całym cyklu życia.” – mówi Janusz Komurkiewicz, Członek Zarządu ds. Marketingu w FAKRO

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.